“Slovačka je uvjerena da je učvršćivanje vanjskih granica shengenske zone vrlo važno, kao i širenje tog prostora, te da je Hrvatska već sada spremna ući u Schengen”, izjavio je u utorak slovački premijer Peter Pellegrini nakon sastanka s premijerom Andrejom Plenkovićem, izražavajući uvjerenje da će Zagreb ostvariti taj cilj.
Bilateralni susret dvojice premijera održao se drugog i posljednjeg dana summita zemalja Srednjoeuropske inicijative (SEI) kojim Hrvatska okončava svoje predsjedanje.
“Slovačka je vrlo uvjerena da je učvršćivanje vanjskih granica shengenskog prostora važno, kao i to da se i dalje širi. Uvjeren sam da Hrvatska već danas zadovoljava sve kriterije, kako tehničke tako i formalne, i vjerujem da će Hrvatska uspjeti u tome da uđe u Schengen”, kazao je Pellegrini novinarima.
Izrazio je zadovoljstvo što je njegova zemlja na svoj način pridonijela tome putem svojih stručnjaka kako bi Hrvatska mogla ući u Schengen.
Premijer Plenković je potvrdio da je potpora Slovačke “ambiciji Hrvatske da postane dio schengenskog prostora vrlo jasna i čvrsta”.
“Želimo ispuniti kriterije i za eurozonu, to su dva tijesna integracijska formata na razini Europske unije koja su za Hrvatsku vrlo važna”, rekao je Plenković.
Ulazak u tečajni mehanizam EU-a kao pripremna faza za uvođenje eura
Pellegrini je izrazio nadu da će Hrvatska ući u tzv. prostor RM2, tečajni mehanizam EU-a kao pripremna faza za uvođenje eura.
“Slovačka nikada nije požalila što je ušla u eurozonu, monetarni europski prostor (…) to je jedna vrlo uspješna priča i zato što imamo euro kao valutu mi poslujemo s pretežito zemljama eurozone. To nam uvelike olakšava poslovanje”, rekao je Pellegrini i poručio da se “ne treba bojati prihvaćanja eura”.
Šef hrvatske vlade je kazao da dvije zemlje odlično surađuju, kako unutar NATO-a i EU-a te drugim inicijativama, posebice istaknuvši i gospodarsku suradnju.
“Naša trgovinska razmjena je dosegla 400 milijuna eura, a zemlju je posjetilo više od 500.000 slovačkih turista”, kazao je Plenković.
Dvojica premijera su istaknula zadovoljstvo što su uspjeli uskladiti zajedničke stavove glede budućeg europskog proračuna.
“Zahvaljući i premijeru Plenkoviću uspjeli smo prošli tjedan u Bratislavi u sklopu 14 zemalja EU-a potpisati zajedničku deklaraciju o tom planu”, kazao je Pellegrini.
Plenković je prošli tjedan boravio u Bratislavi gdje je Pellegrini ugostio Grupu prijatelja kohezije. Sudionici su razgovarali o zajedničkim interesima u idućem sedmogodišnjem financijskom okviru, proračunu EU-a.
“U popisu svojih prioriteta na dovoljno visokom mjestu je smanjivanje nejednakosti unutar članica EU-a i stoga su kohezijska politika i poljoprivreda zajednički prioritet i Slovačke i Hrvatske”, kazao je danas Plenković.
Premijeri su osim suradnje na političkom području, razgovarali i o uspješnom nastavku suradnje na području gospodarstva, posebice turizma, obrane, industrije i energetskih projekata.
“Hrvatska je naš stalni partner i sigurno će tako i ostati”, kazao je slovački premijer.
“Tržište SEI-a je za Hrvatsku vrlo važno, čak 55 posto od sveukupne trgovinske razmjene otpada na to područje”, kazao je Plenković.
I Plenković i Pellegrini su izrazili potporu zemljama koje žele ući u EU, a slovački premijer je upozorio da bi, ukoliko se zemljama aspirantima uskrati čvrsta i jasna potpora, u taj prostor mogle ući druge zemlje, kao što su Kina, Rusija i Turska.
Nakon s Pellegrinijem, premijera Plenkovića očekuje i bilateralni susret s albanskim premijerom Edijem Ramom.
Živi zid traži referendum oko uvođenja eura
Saborski zastupnik Živog Zida Branimir Bunjac zatražio je u utorak raspisivanje referenduma oko uvođenja eura, upozoravajući da će Hrvatska, uđe li u eurozonu, izgubiti mogućnost vođenja suverene monetarne politike, čime će biti “zabijen posljednji čavao u lijes hrvatskog gospodarstva”, jer će rezultat biti trajna recesija.
“Ako uvedemo euro, morat ćemo dati 700 milijuna eura u europski zaštitni mehanizam, a isto toliko i Europskoj središnjoj banci. Imat ćemo trošak konverzije kune u euro i iznosit će pola posto BDP-a, imat ćemo trošak izrade novčanica i kovanica, trošak prilagodbe, a najpogubniji će biti rast maloprodajnih cijena”, rekao je Bunjac u stanci za slobodnu raspravu u Saboru.
Istaknuo je da nije spremna za euro, jer se mora prethodno izjednačiti s austrijskim i njemačkim gospodarstvom, prije svega po pitanju dohotka.
“Prema svim anketama, više od 70 posto građana ne želi uvođenje eura pa smatram drskima najave ministra Marića da se o tom pitanju neće provesti referendum. Vlada se boji mišljenja svoga naroda. Referenduma mora biti”, poručio je Bunjac.
Plenković već poručio da referenduma o uvođenju eura neće biti
Premijer Plenković prošli je novinarima kazao kako je referendum o uvođenju eura održan kada je održan i referendum o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji, kada se glasalo o Ugovoru o pristupanju u kojem stoji da će Hrvatska pristupiti europodručju.
Odgovarajući na upit novinara o referendumu o uvođenju eura, premijer je rekao da je to riješeno.
“Kada smo imali referendum o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji glasali smo o Ugovoru o pristupanju. U Ugovoru o pristupanju stoji da će Hrvatska pristupiti europodručju. Prema tome, referendum je održan”, rekao je Plenković koji u Opatiji sudjeluje na Međunarodnoj konferenciji studenata prava “Elsa”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.