“Imamo drastične primjere iz Glasa Istre gdje su posljednjih godina sindikalni povjerenici dobivali otkaze ili neodrživu situaciju u Večernjem listu gdje troje sindikalnih povjerenika ima (već godinama) najnižu plaću od svih stalno zaposlenih novinara”, ističe Sindikat novinara Hrvatske (SNH) u pismu upućenom pučkoj pravobraniteljici Lori Vidović upozoravajući na diskriminaciju sindikalnih povjerenika u hrvatskim medijskim kućama.
Pismo sindikalne organizacije novinara kojeg potpisuje njihov predsjednik Anton Filić prenosimo u cijelosti:
“Poštovana gospođo Vidović,
Obraćamo Vam se za pomoć kao osobi i instituciji opunomoćenoj od Hrvatskoga sabora za promicanje i zaštitu ljudskih prava i sloboda utvrđenih Ustavom, zakonima RH i međunarodnim pravnim aktima o ljudskim pravima i slobodama. Jedno od tih prava je i pravo na sindikalno organiziranje i zaštitu sindikalnih povjerenika. Vi, naime, sukladno Zakonu o suzbijanju diskriminacije, obavljate poslove središnjeg tijela nadležnog za suzbijanje diskriminacije. U tom smislu želimo Vas izvijestiti o slučajevima diskriminacije članova sindikata, napose sindikalnih povjerenika u pojedinim hrvatskim medijskim kućama.
Imamo drastične primjere iz Glasa Istre gdje su posljednjih godina sindikalni povjerenici dobivali otkaze iako bi Zakonom o radu (čl. 188.) trebali biti zaštićeni. Redom su otpuštani: Noel Mirković, Dubravka Blaško, Maša Jerin, Slaven Legović i, kao posljednji slučaj, Paulo Gregorović. Model je uvijek isti: sindikalci se proglase tehnološkim viškom i potjera ih se na cestu. Umjesto njih, poslodavac odmah, ne čekajući ni minimalnih šest mjeseci, angažira druge novinare, često jeftinije agencijske radnike ili studente, koji nastavljaju obavljati isti posao koji su radili otpušteni novinari.
Isto tako, ukazujemo na neodrživu situaciju u Večernjem listu gdje troje sindikalnih povjerenika ima (već godinama) najnižu plaću od svih stalno zaposlenih novinara. Sva njihova nastojanja da dobiju objašnjenje zbog čega – i na temelju kojih i kakvih kriterija – imaju najnižu plaću ostala su bez valjanog i argumentiranog odgovora.
Vjerujemo da ćete se složiti da moramo braniti sindikalne povjerenike jer na taj način branimo sindikalno udruživanje. A braneći sindikalno udruživanje branimo pauperizirano hrvatsko radništvo, u ovom slučaju novinare. Jer sindikat zapravo znači – organizirano radništvo. Ako budemo tolerirali očitu diskriminaciju sindikalnih povjerenika, naši će sindikati postati nemoćni i nedjelotvorni, budući da se više nitko neće usuditi obnašati funkciju koja u jednom slučaju znači otkaz, a u drugom najnižu plaću.
S poštovanjem,
Za Sindikat novinara Hrvatske:
Anton Filić, predsjednik”
Sindikat novinara Hrvatske
Sindikat novinara Hrvatske (SNH) sindikalna je organizacija osnovana 1990. radi zaštite temeljnih radnih, socijalnih i profesionalnih prava novinara.
Članovi SNH mogu biti svi novinari i zaposlenici u medijskim kućama te slobodni i umirovljeni novinari. Svojim članovima SNH, između ostalog, pruža i besplatnu pravnu zaštitu u slučaju radnog spora s poslodavcem. Do 2005. godine SNH je organizirao podružnice u 63 medijske kuće, a u većini ostalih medija ima individualne članove.
Ukupno ima više od 3000 članova.
SNH je potpisao Kolektivne ugovore u osam velikih i dvije lokalne medijske kuće i time zaštitio temeljna prava brojnih novinara i medijskih radnika. U svibnju 2003. SNH je započeo pregovore s udrugama medijskih poslodavaca o Prijedlogu Kolektivnog ugovora za novinare i medijske radnike Hrvatske. Njime želi zaštiti prava zaposlenih i u malim lokalnim medijima te osnovna prava stalnih honorarnih suradnika. Aktualni predsjednik SNH je Anton Filić.
Hrvatsko novinarsko društvo i Sindikat novinara Hrvatske ušli su 1. siječnja 1995. u punopravno članstvo Međunarodne federacije novinara (IFJ).
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.