Svakodnevno slušamo o tome kako ukrajinska vojska gubi neko od uporišta koja su dotad držali, dok ruska vojska polako napreduje na cijeloj bojišnici. Pa ipak, nema nekog velikog proboja od strane Rusa, niti vidimo slom ukrajinske obrane. To i nije nešto čudno za industrijski tip ratovanja koji nam je poznat iz dva svjetska rata. Strana koja gubi često zadržava značajan napadački potencijal sve do samog kraja. Piše Borislav Ristić za Večernji list.
> Ristić: Plan pobjede za koji se zalaže Zelenski u stvari je plan preživljavanja
Međutim, postoji još nešto što ukrajinskoj strani omogućuje da se uspješno suprotstavi znatno nadmoćnijem neprijatelju – a to su dronovi. Znamo kako svaki rat donosi i poneku tehnološku inovaciju. Velika inovacija u ratnoj doktrini koju je donio ukrajinski rat jesu dronovi. Dronovi su postali sveprisutni na ukrajinskoj bojišnici, gdje ne određuju samo drukčiji pristup ratovanju, već ga iz korijena mijenjaju.
Dronovi i snajperi
Ako bismo tražili neku usporedbu, dronove bismo donekle mogli usporediti sa snajperima. Svi znamo da snajperi mogu značajno omesti napredovanje protivničke strane. Možda je najbolji primjer Finski rat, gdje su snajperi uspjeli zaustaviti napredovanje Crvene Armije, unatoč njenoj prevazi u ljudstvu i tehnici. Sličnu su ulogu snajperi odigrali i u zaustavljanju napredovanja snaga Wermachta u Staljingradskoj bitci.
> Ristić: Politički tektonski poremećaji diljem Europe
Dron je poput snajpera, samo sve to podignuto na višu razinu. Za razliku od snajpera, dobro obučena ekipa može uništiti čitave jedinice, a da uopće sama ne mora ulaziti u borbu. Pri tome su dronovi naročito efikasni protiv oklopnih i artiljerijskih jedinica, koje su uvijek dosad činile prevagu u industrijskom ratovanju. Viđali smo prizore kako u napadu dronova nestaju čitave artiljerijske baterije i tenkovske kolone.
Dronovi omogućuju da napadate nadmoćnog neprijatelja pri svakom koraku
U tradicionalnom načinu industrijskog ratovanja princip je bio da se artiljerijom i zračnim udarima oslabe pozicije neprijatelja, a onda se odlučnim napadom pješadije razbiju obrambeni redovi neprijatelja. Bila je to igra velikih brojeva. Danas, međutim, dronovi omogućuju da napadate nadmoćnog neprijatelja pri svakom koraku njegova napada. To značajno povećava gubitke strane koja napada.
To smo mogli vidjeti prilikom kontranapada ukrajinskih snaga u ljeto 2023. Taktika koja je razvijena bila je pred-dronovska. Ideja je bila skupiti ogromne snage i napraviti proboj na jednoj točki, u ovom slučaju na Južnoj bojišnici, što je trebalo unijeti paniku u neprijateljske redove i navesti ih na povlačenje. Međutim, kao što znamo, ukrajinske udarne jedinice nisu uspjele doći ni do crte bojišnice jer su ih uništili dronovi.
> Ristić: Realnost ipak sugerira kako Izrael ne može dovijeka ratovati
Rusko ‘grickanje’ malih komadića teritorija
Zbog svega toga sada vidimo kako se sama taktika ratovanja promijenila. Rusi prvo dronovima ispitaju teren, pronalazeći slabe točke u obrani, nakon čega šalju manje jedinice u napad, kako bi izbjegli grupiranje tehnike i ljudstva i njihovo izlaganje napadima dronova. Zbog toga rusko napredovanje izgleda kao “grickanje” malih komadića teritorija na širokoj bojišnici, bez velikih proboja i usmjerenih napada na jednoj točki.
Pri svemu tome, proizvodnja dronova je relativno jeftina u odnosu na tradicionalno oružje. Dok tenkovi mogu koštati desetke milijuna eura, proizvodnja dronova ne prelazi par stotina eura. Ukrajinci ih mogu proizvesti na desetke tisuća mjesečno, i to je ono što im još uvijek omogućuje obranu pred daleko nadmoćnijom ruskom vojskom. Dronovi poništavaju skoro sve prednosti tradicionalnog načina ratovanja.
Pritom je sve ovo samo početak. Zamislite moć dronova kada se oslobode ovisnosti o GPS-u i radijskih komunikacija – obrana će postati praktički nemoguća. To će otvoriti mogućnost za gerilsko ratovanje i terorističke napade, koji bude jezu.
> Ristić: Politika igra na trenutni dojam, a nema odgovor na to što dolazi dan poslije
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.