Subota, 4 siječnja, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Večernji list proglašen najgorim medijskim poslodavcem: ‘Oni koji u svojim medijima inzistiraju na pravednosti moraju se ponašati drugačije’

Podijeli

Sindikat novinara Hrvatske (SNH) odabrao je najboljeg i najlošijeg medijskog poslodavca na temelju analize prava koji novinari i medijski djelatnici kao zaposlenici imaju u pojedinim medijima. Za Narod.hr predsjednik SNH-a, Anton Filić ispričao je o trenutnom stanju u pojedinim medijima i odnosu poslodavaca prema zaposlenicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najboljeg i najgoreg medijskog poslodavca Sindikat novinara Hrvatske nije izabrao na temelju dojma i ozračja koje vlada u redakcijama, iako ni to nije nebitno, kako su naveli, nego na temelju komparativne analize razine radničkih prava u medijskim kućama u Hrvatskoj.

Skupština Sindikata novinara Hrvatske (SNH) u subotu je najgorim medijskim poslodavcem u prošloj godini proglasila članove uprave Večernjeg lista Andreu Borošić i Miru Mauhara zbog otkaza i ukidanja zaposleničkih prava, a najboljim ravnateljicu Hine Branku Valentić jer je ispoštovala sve odredbe kolektivnog ugovora, jednog od rijetkih na hrvatskoj medijskoj sceni. Uz Hinu, kolektivni ugovor trenutno postoji jedino na HRT-u gdje je potpisan samo na godinu dana, a sada je u tzv. produljenoj primjeni.

Iz SNH-a napominju kako u niti jednom drugom mediju nije, primjerice, ukinut dodatak na radni staž, tzv. minuli rad. Ne znaju je li to samostalna odluka Večernjakove Uprave ili naredba iz Austrije, ali Večernji list u tim stvarima, ukidanju gotovo svih radničkih prava, doista prednjači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Minuli rad je skromna naknada radnicima za povećanu stručnost stečenu tijekom godina rada i jedino jamstvo da na kraju radnog vijeka neće ostati na početničkoj plaći što se u Večernjem listu i dogodilo. I zato je Večernjakova Uprava, prema jednoglasnoj odluci Skupštine, dobila Krumpirka – nagradu za najgoreg medijskog poslodavca.

“Medijske kuće u kojima postoji sindikat mogle su biti ocjenjene, dok u drugima gdje nema sindikata, nema ni kritika ni pohvala.”, rekao je Anton Filić te naveo nekoliko medija koji su negdje u sredini prema analizi.

U Glasu Istre imaju dodatak na radni staž. List Međimurje ima božićnicu, regres, dodatak na staž. Tiskara Zagreb ima dodatak na radni staž, dodatak na prehranu. Najgore uz Večernji list stoji EDIT koji izdaje La voce del popolo – glas talijanske manjine. Dodatak na radni staž koji u EDIT-u imaju, za razliku od Večernjaka, je presudio u negativnoj ocjeni Večernjaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče freelancera i rada na autorski ugovor, Filić se složio da je u redu ako se radi o nekakvim počecima radnika ali ukoliko, primjerice, radnik radi 22 godine bez radnog staža, to nikako nije dobro, to je kršenje Zakona o radu. “Tu ponekad reagiraju inspekcije i zaključe da je sve u redu, no to je laž, jer kad dođe inspekcija ljudi iz straha glume da ne rade tamo. “Ako želimo društvo u kojem nećemo muljati, onda bi se poslodavci koji u svojim medijima inzistiraju na nekoj pravednosti i transparentnosti morali sami početi ponašati drugačije.”, rekao je Filić i nastavio:

“Mislim da poslodavci koji ovako dođu pod povećalo kritike, da bi trebali razmisliti i preispitati svoj odnos prema zaposlenicima i prema organizaciji koja te radnike povezuje i naravno ispraviti to.”

Povodom Svjetskog dana medija Sindikat novinara Hrvatske je upozorio na sporo pravosuđe u Hrvatskoj i samim time na neučinkovitost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Radnici su slabija strana apriori, a sudovi ih na ovaj način čine još slabijima.”, zaključuje predsjednik SNH-a Anton Filić.

Što se tiče inspekcija Filić kaže kako ne zna uopće na što naše inspekcije reagiraju. “Volio bih vidjeti koje bi to kršenje Zakona o radu konačno izazvalo neku inspekciju da kazni poslodavca. To se ne događa slučajno, naprosto Vlast je u nekakvom dogovoru s poslodavcima, a poruka radnicima je ‘bit će onako kako mi želimo, jer vam inspekcije i pravosuđe neće pomoći’.”, rekao je Filić.

Povodom Svjetskog dana medija, Sindikat novinara Hrvatske upozoravao je na trenutnu situaciju u medijima. Priopćavali su tada kako je situacija posebno zabrinjavajuća u privatnim medijima gdje su novinari pod velikom presijom vlasnika koji im smanjuju i ukidaju prava čak i kad pozitivno posluju. Ukidanje kolektivnih ugovora, a time i gotovo svih stečenih prava, opasno prijeti Ustavom zajamčenom standardu slobode medija i izvještavanja.

No, u još goroj su situaciji novinari koji nemaju ugovor o radu, tzv. lažni freelanceri, kao i sve brojniji studenti. Na djelu je široka zlouporaba institucije “student-servisa” pomoću kojega poslodavci dolaze do jeftinih novinara, naše djece koja tako godinama ostaju “ni na nebu ni na zemlji”, bez pravog posla od kojeg bi mogli živjeti i jednoga dana hraniti svoju obitelj, stajalo je u priopćenju SNH-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

6 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci