Nedjelja, 5 siječnja, 2025
2.2 C
Zagreb
Pratite nas:

HND predložio natječaje za medije po GONG-ovom modelu: Prihvatit će ga Tomašević, Puljak i Jašić

Podijeli

GONG se 1. rujna pohvalio kako su “gradonačelnica Pazina Suzana Jašić, kao i gradonačelnici Zagreba i Splita, Tomislav Tomašević i Ivica Puljak izjavili kako su spremni natječaje za financiranje lokalnih medija ubuduće raspisivati po modelu i preporukama koje predlaže Hrvatsko novinarsko društvo i Sindikat novinara Hrvatske, a koji su nastali na temelju istraživanja koje je GONG proveo u suradnji s ove dvije organizacije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivša novinarka i čelnica GONG-a, kao gradonačelnica prihvaća GONG-ov prijedlog o medijima

Pri tome je GONG ispustio napomenuti da je Suzana Jašić, koja je kao i Tomašević, gradonačelnica iz redova Možemo, između ostaloga i bivša dugogodišnja čelnica te udruge.

>Tko je Sandra Benčić (Možemo) koju mediji vide budućom premijerkom Hrvatske?

Suzana Jašić je od 1996. do 1999. godine bila glavna urednica “Studentskog lista”, a zatim Studentskog lista “Revolt”. Isto tako je 1999. pohađala studijski program MUP-a Austrije glede praćenja izbora, a 2000. je boravila mjesec dana u SAD-u u sklopu edukacije u upravljanju nevladinim organizacijama, i to u organizaciji američkog veleposlanstva.

Jašić je od 1997. koordinatorica projekata i odnosa s javnošću u GONG-u, pa izvršna direktorica, a potom predsjednica udruge GONG od 2003. do 2009. godine. U istom razdoblju od 2003. do 2009. ona je bila članica Programskog vijeća HRT-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

GONG tvrdi da je analiza podataka pokazala “kako se medijima novac dijeli bez javnog poziva u više od 80 posto slučajeva, konačnu odluku o tome kojim medijima i koliko donosi čelnik lokalne ili regionalne jedinice, a svaka granica između novinarskog rada i takozvanog ‘native’ oglašavanja izbrisana je”.

GONG se žali na medijske natječaje, a HRT mu je od 2000. do 2005.  donirao usluge i dobra u vrijednosti od oko 33 milijuna kuna

GONG je nevladina organizacija, koja je javnosti postala poznata kao organizacija civilnog društva aktivna u nadziranju izbora, kao neovisni promatrač uz brojne volontere. GONG dolazi od ‘Građani organizirano nadziru glasanje’, a s radom je započeo kao inicijativa davne 1997. godine. No, već 2002. po istraživanju koje je naručila jedna organizacija iz Washingtona, a u kojem je građanima postavljeno pitanje da navedu imena udruga kojih se mogu sjetiti u ovom trenutku – najviše njih se sjetilo GONG-a, zatim HVIDR-e, a potom organizacije B.a.b.e.

Jedan od najzaslužnijih za takvu prepoznatljivost GONG-a je svakako bila Hrvatska radiotelevizija (HRT), koja im je u razdoblju od 2000. do 2005. godine omogućila besplatne usluge i dobra, čija je vrijednost preračunata u kunama bila čak oko 33 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci