Srbijansko tužiteljstvo nije dobilo pismo o optužbama za zločine u Hrvatskoj

Srbijansko tužiteljstvo za ratne zločine zanijekalo je u utorak tvrdnje u hrvatskom tisku da je navodno iz Siska dobilo pismo neimenovanog svjedoka koji optužuje hrvatskog ministra poljoprivrede Tihomira Jakovinu za ratne zločine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Netočno je da je Tužiteljstvu stiglo pismo navodnog svjedoka ratnih zločina u Sisku

“Netočno je da je Tužiteljstvu stiglo pismo navodnog svjedoka ratnih zločina u Sisku”, rečeno je Hini u Tužiteljstvu te naglašeno da je o navodnom pismu “Tužiteljstvo doznalo iz medija”.

Na internetskoj stranici zagrebačkog Nacionala danas je objavljeno da je “oštećenik i svjedok ratnih zločina u Sisku poslao srbijanskom Tužiteljstvu za ratne zločine pismo u kojem teško optužuje (ministra poljoprivrede i šumarstva u vladi premijera Zorana Milanovića) Tihomira Jakovinu za sudjelovanje u ratnim zločinima u Jodnom i premlaćivanje hrvatskih građana srpske nacionalnosti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Taj svjedok, koji je to pismo osobno potpisao, tvrdi da ga je poslao Vladimiru Vukčeviću, glavnom tužitelju srbijanskog Tužiteljstva za ratne zločine, tražeći od njega daljnje kaznene progone zbog ratnih zločina počinjenih u Sisku”, navodi Nacional.

Niječu da su zaprimili bilo kakvo pismo sličnog sadržaja

U Tužiteljstvo za ratne zločine, niječući da su zaprimili bilo kakvo pismo sličnog sadržaja, naglašavaju u povodu tvrdnji hrvatskog tiska da u istrazi ratnih zločina poštuju načela međunarodne suradnje te da “Tužiteljstvu nisu jasni motivi ovakvih navoda u tisku i u njih ne želi ulaziti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Netočno je da je bilo tko od istražitelja ili zamjenika po nalogu tužitelja za ratne zločine Vladimira Vukčevića ovim povodom boravio u Zagrebu, jer se međunarodna suradnja u predmetima ratnih zločina provodi po Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima i na temelju bilateralnog Sporazuma o suradnji u progonu počinitelja kaznenih djela ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida iz 2006. godine”, rečeno je Hini u ovom tužiteljstvu.

Srbijansko tužiteljstvo do sada je više puta naglašavalo da ima odličnu suradnju s hrvatskim kolegama, a jedan od posljednjih slučajeva i ratni zločin u Sotinu koncem 1991. godine za koji se, po optužnici ovog tužiteljstva, vodi proces protiv petorice okrivljenih za ubojstvo 16 hrvatskih civila od listopada do kraja prosinca u Sotinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.