Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi (SSZSSH) objavio je u četvrtak priopćenje u kojemu nastavlja javnu prepisku s Hrvatskom udrugom radničkih sindikata (HURS), u kojoj se ti sindikati međusobno optužuju za manipulacije javnošću.
Nakon što je HURS, čiji je član Hrvatski liječnički sindikat (HLS), u otvorenom pismu prozvao SSZSSH za manipuliranje javnošću u nastojanju da sačuva “neprirodni i političkim spletkama izboreni ekskluzivitet u kolektivnom pregovaranju za djelatnost zdravstva”, iz SSZSSH-a poručuju kako je čelnik HURS-a Ozren Matijašević tim pismom pokazao da ne poznaje važeće zakonske propise i ne zna tko ih donosi.
Matijaševićevo zalaganje za strukovni kolektivni ugovor samo za liječnike u Samostalnom sindikatu ocjenjuju “u najmanju ruku neukusnim”, te odbijaju insinuacije da su u dogovoru s bivšom Vladom onemogućili HLS da sudjeluje u kolektivnim pregovorima. Pritom ističu da je predsjednik HLS-a Ivica Babić u pregovorima sudjelovao do samog parafiranja teksta kolektivnog ugovora, i tek tada ga odbio potpisati.
Predsjednika HURS-a prozivaju da sada iznosi krive podatke o pregovorima u kojima nije bio. “Svojom tvrdnjom da je intervencijom bivše Vlade liječnicima onemogućeno kolektivno pregovaranje, a našem sindikatu dana povlaštena uloga, Matijašević pokazuje da ili ne poznaje zakon ili svjesno izvrće činjenice, s obzirom da je zakon, temeljem kojeg su liječnici izgubili reprezentativnosti donio Sabor, a ne Vlada, a točno je da su ga podržali GSV odnosno predstavnici Vlade, četiri sindikalne središnjice i poslodavci”, ističe Samostalni sindikat.
Naglašavaju da HLS-u nije zakonom onemogućeno da pregovaraju, već je zakonom propisana brojnost članova koju mora imati sindikat da bi bio reprezentativan za kolektivno pregovaranje. Za razliku od našeg sindikata , liječnički sindikat ne ispunjava propisani minimum, ističu u SSZSSH.
Liječnici su htjeli ekskluzivu, ne samo u zdravstvu, nego na cijeloj sindikalnoj sceni, riskirali su i izgubili su poziciju pregovarača. Za to im nitko nije kriv, ni Vlada, ni zakon niti drugi sindikati, ističe SSZSSH u priopćenju, a Matijaševiću i Babiću poručuje neka ostave na miru “protuprirodni ekskluzivitet”, jer je to “rezultat rada i brojnosti i utemeljen je na zakonu”.