Glavni analitičar HDZ-a i savjetnik premijera Andreja Plenkovića, Robert Kopal komentirao je izbore za europarlamentarne izbore te je ustvrdio kako im se dogodilo neočekivana i rijetka stvar.
“Dogodilo se što se rijetko događa, a to je crni labud. To kad se dogodi, ljudi traže kojekakva rješenja zašto se to dogodilo, obzirom na odstupanje od istraživanja”, kazao je Kopal i dodao “s naše strane je napravljeno ama baš sve, ali postoje i crni labudovi. Tjedan dana nam treba da to sve analiziramo.”
Crni labud naime nije metafora već stručni izraz koji se najčešće koristi u financijskom sektoru. Teorijom crnog labuda najviše se bavio Nassim Nicholas Taleb , libanonsko-američki publicist, filozof, statističar te nekadašnji analitičar trgovinskih i poslovnih rizika.
On je danas jedan od najvećih kritičara progresivne ljevice, a dodatno ga je popularizirao Steve Bannon, bivši glavni strateg američkog predsjednika Donalda Trumpa, kazavši kao Taleba smatra jednim od najzanimljivijim analitičarem.
Osnovna Talebova teza jest da se suprotno dosadašnjim spoznajama, našim planetom dominira ekstremno, nepoznato i vrlo neizgledno. U svijetu današnjice ljudska se misao fokusira na repetitivno i poznato, dok se neki ekstremni događaj interpretira kao iznimka. Taleb, suprotno tome, ističe da su upravo takvi ‘iznimni’ događaji ključni u kreiranju budućnosti, odnosno, da će budućnost biti sve nepredvidljivija.
Iako se ta teorija najčešće koristi u financijskom sektoru, Steve Bannon i njegov tim koristili su upravo Talebove teze kako bi u predsjedničkoj kampanji 2016. godine od Donalda Trumpa napravili ‘crnog labuda’.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.