Stožer uspio: Sabor će raspravljati o Veljku Mariću

Stožer za obranu hrvatskog Vukovara i niz drugih udruga uspjeli su u nakani prikupljanja dovoljnog broja potpisa saborskih zastupnika kako bi potaknuli raspravu oko slučaja hrvatskog branitelja Veljka Marića. Radilo se o inicijativi kojom bi se na dnevni red Hrvatskog sabora uvrstila problematika univerzalne nadležnosti koju je Srbija sebi prisvojila po pitanju suđenja za ratne zločine na teritoriju bivše Jugoslavije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inicijativu je potpisalo 7 zastupnika HDSSB-a, 41 zastupnik HDZ-a, po 1 iz redova HSP AS i HSS, te nezavisni Vesna škare Ožbolt, Jadranka Kosor, Branko Vukšić, Slavko Linić, te SDP-ovci Željko Sabo i Darko Ledinski -SDP, dok su međunarodnu dimenziju slučaja osigurali hrvatski europarlamentarni zastupnici.

Klubovi zastupnika HDSSB i HDZ su dali potporu i primili izaslanstvo SOHV i Bedema Ljubavi, dok je velik dio članova vladajuće koalicije očekivano bio nezainteresiran za davanje potpisa, uz poneke verbalne duele Nenada Stazića, Ive Jelušića, Željka Sabe i Mirele Holy s volonterima akcije.

Dovoljan broj potpisa omogućio je uvrštavanje rasprave po hitnom postupku, a ona će se zasnivati na dvije važne točke: Sabor će kroz raspravu zahtijevati od Vlade RH da kroz pristupne pregovore Republike Srbije s EU, poduzme sve predviđene mehanizme kako bi se kroz poglavlje 23. stavilo izvan snage srbijanski Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine. Srbija je time proširila svoju nadležnost za procesuiranje ratnih zločina na cijeli teritorij bivše SFRJ. Kao drugo, zahtijevat će se od Vlade da poduzme sve političke, pravne i diplomatske korake kako bi spriječili daljnje kršenje osnovnih ljudskih prava hrvatskog branitelja Veljka Marića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski branitelj Veljko Marić osuđen je u Srbiji na 12 godina za navodni ratni zločin nad hrvatskim državljanima iz 1991., za koji tvrdi da nije počinio. Njegovoj molbi da se prebaci na odsluženje kazne u Hrvatsku nije udovoljeno. Obzirom na njegovo ozbiljno narušeno zdravlje, minimum dobre volje bio bi osigurati Veljku Mariću humanije uvjete, pravo na zdravlje, a najviše zauzimanje hrvatske vlasti za izručenje Veljka Marića Hrvatskoj kako bi mu se osiguralo pošteno suđenje. Dosadašnji potezi Vlade RH nisu bili dovoljni.

Naime, 2003. godine Republika Srbija donijela je Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine i time proširila svoju nadležnost za procesuiranje ratnih zločina na cijeli teritorij bivše SFRJ, neovisno o državljanstvu počinitelja ili žrtve, te je tim činom Republika Srbija postupila u suprotnosti s načelom nemiješanja u unutarnje poslove druge države, kao jednog od temeljnih načela međunarodnog prava. Kako u javnosti nema nikakvih naznaka da Vlada i Predsjednik RH djeluju u tome smjeru, potpisnici inicijative inicirali su raspravu oko ovog važnog problema i smatraju kako se Republici Hrvatskoj pruža mogućnost da kroz pristupne pregovore Republike Srbije sa Europskom unijom uloži dodatne napore da se kroz poglavlje 23. stavi izvan snage srbijanski zakon po kojem je Veljko Marić uhićen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.