-->
Utorak, 7 siječnja, 2025
12.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Štrajkaški odbor: ‘Ako država ne prihvati plan restrukturiranja Uljanika, preostaje nam iseliti se, kopati po smeću ili dići revoluciju’

Podijeli

Predsjednik Štrajkaškog odbora i čelnik Jadranskog sindikata Boris Cerovac u srijedu je, komentirajući za Hinu trenutnu situaciju u pulskom “Uljaniku”, kazao kako agonija traje predugo te kako je poseban problem u tome da nema nikakvih pomaka vezanih uz plan restrukturiranja i uključivanje strateškog partnera u rješavanje problema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U ovoj situaciji jedino Vlada može riješiti naš problem. Mogu oni govoriti o zakonskim okvirima, ali jako dobro znamo tko donosi zakon. Neka Vlada konačno donese zakone koji će biti takvi da su u interesu građana Republike Hrvatske, a ne pojedinaca”, rekao je Cerovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uljanik i IDS: 14 direktora koji su drmali brodogradilištem

Odbijenica iz Bruxellesa za Uljanik: ‘Kako ćete isporučiti 3 broda godišnje kad od 2010. gradite 2 na godinu i kasnite?’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da su “Uljanikovi” radnici s pravom ogorčeni jer su svjesni činjenice da je, kako je ustvrdio, “očito nekome cilj da naši građani napuste Hrvatsku u koju bi došli bogataši koji će s ovim prostorima raditi što žele te koristiti sve ono što su radnici godinama stvarali”.

“Vjerujte mi, nisam se u Domovinskom ratu borio za takvu Hrvatsku”, dodao je Cerovac.

Potvrdio je informaciju da je nekim radnicima tijekom dana uplaćen minimalac od 2.750 kuna za studeni te kako će ostalima minimalac biti isplaćen do kraja tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje je što i kako dalje jer tvrtka nije u stečaju pa, nakon što njeni radnici dobiju minimalac za tri mjeseca, nemaju više pravo na isplatu. Odgovor na to pitanje ne postoji, jer ovaj za studeni je treći i zadnji minimalac koji radnici mogu dobiti prije pokretanja stečaja. Nama nije cilj otići u stečaj, no nemamo nikakav izvor iz kojega bi se mogao isplatiti bilo kakav dio plaće, rekao je predsjednik Štrajkaškog odbora.

Izrazio je negodovanje što se saborski zastupnici iz Istre i Primorsko-goranske županije ne zauzimaju dovoljno za pronalaženje rješenja situacije u “Uljaniku”.

Cerovac je potvrdio kako je gradski Crveni križ danas u krugu brodogradilišta radnicima podijelio 250 paketa s raznim namirnicima te da je bilo “žalosno vidjeti kako radnici čekaju u redu kako bi dobili paket”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto HDZ želi našim, državnim novcem financirati Uljanik koji je većinom u privatnom vlasništvu?

Uljanik dugovao 3. maju 175 milijuna, pa mu dao dva broda koji su napravili gubitak od 466 milijuna kuna

“To je slika današnjeg ‘Uljanika’ i situacije u kojoj se radnici nalaze. Stoga, ukoliko država ne prihvati ponuđeni program restrukturiranja, nama kao građanima ne preostaje ništa drugo nego tri scenarija – da napustimo Hrvatsku, da počinjemo kopati po kantama za smeće ili da dignemo revoluciju protiv onih koji su nas doveli u ovu situaciju odnosno protiv onih koji donose zakone i ne brinu o svojim građanima, a pozivaju se na Ustav”, tvrdi Boris Cerovac.

Inače, od početka godine do danas Uljanik grupa je s 4.500 radnika pala na oko 3.200, što znači je gotovo 1.300 radnika napustilo pulsko i riječko brodogradilište.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hina

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci