Sumnjive transakcije: Kako je 51% dionica Agrolagune prešlo u ruke Agram Investa?

Foto: Snimka zaslona

Dok se priprema nagodba koja bi trebala definirati budućnost Agrokora, oporba u Istri traži rasvjetljavanje slučaja Agrolagune. Zanima ih kako je 51% dionica tvrtke prešlo u ruke koncerna Agram, navodi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Agram Invest taj je ugovor jednostrano raskinuo te ustvrdio da je stekao punopravno vlasništvo. Slijedila je tužba izvanredne uprave Agrokora.

Osnovni navod tužbe jest da su predmetne transakcije ništetne zbog simulacije u smislu odredaba Zakona o obveznim odnosima (simulira se REPO transakcija), a da je stvarni cilj koji se htio postići prijenos prava vlasništva nad dionicama Agrolagune d.d., pri čemu se ističe da je takva pobuda nedopuštena, navodi se u priopćenju izvanredne uprave Agrokora.

Na sumnjivost transakcije na Županijskoj je skupštini upozoravao nezavisni vijećnik Damir Kajin. “Osnovno je pitanje – kako? Bilo je sličnih pokušaja i s Beljem. Osnovna namjera vlastodržaca u Istri je da se za jednu do dvije kune dođe do kvadratnog metra te zemlje i na taj način otkupi ta zemlja”, upozorava Kajin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

IDS, tvrdi Kajin, inzistira na novom zakonu koji bi omogućio prodaju poljoprivrednoga zemljišta.

Ubrzo je stigao IDS-ov odgovor: IDS je fokusiran isključivo na provedbu svog programa, a na prozivke pojedinih oporbenih političara ne obraćamo pažnju. Njihove insinuacije su neutemeljene i smatramo da je nedopustivo u javnom prostoru bilo koga prozivati bez čvrstih dokaza i argumenata.

Radnička fronta tvrdi da je Agrolaguna postala simbolom sprege politike i kapitala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivan Jakovčić (IDS) još je u travnju rekao da su te optužbe smiješne.

No Agrolaguna i dalje duguje samo Agrokoru 212 milijuna kuna. A krene li se u naplatu duga, otvara se i pitanje mogućega stečaja, a onda i budućnosti zaposlenika Agrolagune.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.