‘Šutnja je zlo’ – tekstovi Zlatka Miliše u novoobjavljenoj knjizi

Miliša
Foto: Zlatko Miliša

Suradnik portala Narod.hr – kolumnist prof. dr. Zlatko Miliša je u najnovijoj knjizi “Šutnja je zlo” preradio svoje tekstove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovdje iznosimo neke zanimljive navode iz uvodnog dijela knjige, poglavlja s pripadajućim naslovima tekstova te sažeti prikaz knjige iz pogovora, a koji je napisao izv. prof. dr Ante Periša sa Sveučilišta u Zadru.

Početni tekst u knjizi Šok današnjice prof. dr. Zlatko Miliša je naslovio: “Zašto sam se odlučio za knjigu pod nazivom Šutnja je zlo?”

U tom tekstu on objašnjava njegov životni moto koji glasi: „Šutnja je zlo!“ U knjizi navodi samo neke primjere i situacije kada za šutnja ima opravdanja i/ili se (ona) može racionalno opravdati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među ostalima, priče onih koji su bili na rubu života

Silom prilika, zbog karcinoma koji mu je otkriven u 2019. godine, ostao je bez grkljana i glasnica. Sada govori uz pomoć govorne proteze. Vjerojatno je jedini s ovim hendikepom koji (i nakon umirovljenja) ima svoj podcast Slavonski svjetionik i drži predavanja.

U Milišinoj knjizi ima priča iz privatnog života i života onih koji su (bili) na rubu života, mnoštvo tuđih i njegovih originalnih misli. Miliša smatra da je u procesu oslobađanja prvi korak potreba za promjenama. On piše da je “život je potraga za smislom, a opasnost je u nereagiranju na životne drame kroz koje prolazimo”.

>Miliša: Važnost kritičkog mišljenja

Veći dio tekstova u ovoj knjizi su bili su objavljeni na našem portalu Narod.hr a, a iste je koristio i za njegove kratke videozapise u podcastu Slavonski svjetionik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U uvodu knjige otkriva da od kada je ostao bez grkljana i glasnica znatno manje govori, ali “mudrije zbori”, ali po mnogima je dobio dar iznimno istančanog i svima razumljivog načina pisanja (eseja). U podcastu i ovoj knjizi odabrao je teme kao vodič glavnih životnih pitanja i aktualnosti.

Miliša: Svijet obilježavaju ne samo međucivilizacijski, nego i anticivilizacijski sukobi

U ovom uvodnom tekstu knjige Miliša piše kako zamišlja da razgovara s nekim tko je došao s druge planete, a želi čuti njegove glavne misli i glavne probleme čovječanstva. Evo samo neke koje je sažeo u svega dvije riječi…

Današnji svijet obilježavaju ne samo međucivilizacijski, nego prvenstveno “anticivilizacijski sukobi”. Tzv. suvremenoj civilizacije prijete “imigracijske najezde”, što će prema njezinom P. Buchannanu, dovesti do “smrti Zapada”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Papa Ivan Pavao II. je ukazivao da se suvremeno društvo nalazi u procjepu “kulture života” i “kulture smrti”. Papa Benedikt XVI. ustvrdio je da je suvremenim svijetom zavladala “diktatura relativizma”, a Tomislav. Ivančić krizu suvremenog doba detektirao je kao “krizu smisla”.

“Prognanici života” su žrtve nasilja, rada, rata, različitih poroka, bolesti… i svi šalju poruke da nikada ne treba odustati. Oni su izašli iz “pakla života” te postali (naše) “lučonoše života”.

Čovjek tzv. razvijenog svijeta je sve manje “društveno biće”, pa imamo “gomile usamljenika”. Pod naletom tzv. “društvenih mreža” dobili smo, po Miliši “umrežene usamljenike”.

Ovisnički identiteti umjesto radnog identiteta

Dehumanizaciju suvremenih društava sagledava nestajanjem “liberalnog kapitalizma” s danas dominantnim “korporatvnim kapitalizmom”. Taj proces analizira “Bigbrotherizacijom društva” i “McDonaldizacije društva”. Umjesto “radnog identiteta” čovjeka današnjice karakteriziraju “ovisnički identiteti”. Većina živi u “dužničkom ropstvu” ili u “bankarskom mobbingu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Medijske manipulacije provode “ispiranje mozga” (K. Taylor). Takvi medijski trendovi vode k “smrti demokracije” (K. Popper).

>Prof. Zlatko Miliša: U potrazi za identitetom – što (ne) želim biti, kome (ne) vjerovati ili koja je moja (najvažnija) uloga?

Mladi nisu, kao što neki tvrde, “izgubljena generacija” nego “izigrana generacija”. Oni postaju “bumerang generacija” dijeleći s roditeljima sudbinu danas dominantne “stečajne generacije”.

Svakodnevni prosvjedi diljem svijeta se izbjegavaju nazvati pravim imenom – “godine kaosa”.

Prva Milišina knjiga koja je osobno obilježena

U knjizi dovodi Miliša dovezi u svrsishodnu poveznicu strategiju dirigiranog kaosa i anarhističku strategiju “neposredne demokracije”. Pod kapu anarhizma i “woke ideologije” analizira i “zeleni aktivizam”.

Miliša ovu knjigu smatra svojim najvažnijim doprinosom popularizaciji struke! U njoj je (prvi put) namjerno dopustio da je osobno obilježena. Knjiga ima deset poglavlja.

Poglavlja o identitetu, spoznaji, traumama i iskustvima

I. TKO SAM JA? Ili: PITANJE VLASTITOGA IDENTITETA s kratkim, ali iznimno poticajnim tekstovima 1. Propitivanje vlastitoga “ja”- pitanje svih pitanja: Tko sam ja?, 2. Koja je naša (najvažnija) uloga i možemo li definirati identitet?, 3. Tipovi ljudi: odnos prema sebi i drugima, 4. Mijenjati sebe i svijet oko sebe 5. Strahovi su kočnica za osobne i društvene promjene, 6. Misterij života, 7. Zašto su vrijednosti ključne na osobnom i društvenom planu?, 8. Misli, emocije i duhovnost su putokazi života.

Drugo poglavlje je naslovio “SPOZNAJE, ČINJENICE ILI ISTINE KOJE NERADO PRIZNAJEMO”: 1. Zašto su laži snažnije od istine?, 2. Svi smo ovisnici o nekome ili nečemu, 3. Što ljubav (ni)je i postoji li zaljubljenost i prijevara?, 4. Riječi bez smisla i one koje ne bi trebali izgovarati: sudbina, viša sila i slučajnost, 5. Mizantropi nisu mrzitelji (svih) ljudi, oni najbolje poznaju ljudski rod i 6. Mitovi o sreći.

III. BOLESTI, TRAUME I ISKUSTVA: Ovdje je obuhvatio osam tekstova: 1. Što sam naučio u borbi s karcinomom?, 2. U čuda ne vjeruju fatalisti, 3. Važnost iskustva, 4. Zašto traume ne smijemo sagledavati samo s negativnog stajališta?, 5. I kad nam je najteže, nema posustajanja, 6. Padovi kao usponi, 7. Hodamo kroz život zatvorenih očiju i zbog trauma iz djetinjstva i 8. Miči se od osoba koje ti stvaraju nemir.

Društveni problemi i aspekti otuđenja

Četvrto poglavlje je najopsežnije gdje se dovodi u vezu različite, prvenstveno društvene probleme i aspekte otuđenja: 1. Šutnja je osobno i društveno zlo, 2. Usamljenost i ravnodušje su bolesti današnjice, 3. Konzumerizam i korporativni kapitalizam, 4. Prebacivanje odgovornosti je izraz neempatičnosti – primjer eko katastrofe, 5. Orwelijanski scenarij stvaranja kaosa s korona virusom, 6. Svjetski pokreti i prosvjedi produbljuju dehumanizaciju, 7. Bankarski mobing, 8. Vladari kaosa i koraci za porobljavanje, 9. Rehabilitacija anarhizma, 10. Lažna jednakost i posljedice prosječnosti, 11. Virusi amerikanizacije, 12. McDonaldizacija društva, 13. Bigbrotherizacija društva, 14. Sukobi civilizacija i anticivilizacijski sukobi, 15. Opasnosti od pozitivizma – objektivno znanje je nova dogma, 16. Kako se i s kojim posljedicama provodi deindividualizacija?, 17. Bijeg od slobodnog vremena,18. Narcisoidni i autoritarni političari ruše demokraciju, 19. Sluganski mentalitet, 20. Fatalisti, epidemija apatije i hedonisti i 21. Demokratičnost društva ogleda se u odnosu prema starijima.

>Zlatko Miliša: Svi smo ovisnici o nekome ili nečemu

u petom poglavlju razmatra neke (najvažnije) PEDAGOŠKE SPOZNAJE I (ŽIVOTNE) PORUKE: 1. Odgajajmo djecu da budu časni ljudi, 2. Postavljanje granica je put prema odgovornom ponašanju, 3. Nema demokratskog odgoja bez autoriteta, 4. Posljedice popustljivog odgoja, 5. Očevi postaju suvišni u (obiteljskom) odgoju 6. Posljedice potiranja srama i savjesti, 7. Skandalozne poruke u listovima za mlade i svjetskim bestselerima, 8. Rodna ideologija kao novo ruho totalitarne ideologije, 9. Od nametnutih izbora do samostalnog odlučivanja, 10. Zašto učenici ne vole školu i zašto markiraju?, 11. Važnost kritičkog mišljenja, 12. Altruizam nema alternativu, 13. Zašto se umornima od života ne smije dopustiti eutanazija?, 14. Prijedlog dodjeljivanja pedagoške nagrade „Mališani iz Cerne“ i 15. Bolonja treba reviziju ili ukidanje

Razmatranja o medijima

VI. MEDIJSKE MANIPULACIJE I TAMNA STRANA INTERNETA:
1. Strategije medijskih manipuliranja, 2. S internetom se ubija i s njim umiru brige za druge i 3. Umreženi usamljenici

VII. AKTUALNA PITANJA MLADE GENERACIJE I DEVIJANTNA PONAŠANJA: 1. Obilježja skeptične generacije – uvod u radikalne prosvjede, 2. Grafiti upozoravaju o društvenim anomalijama i problemima mladih, 3. Nasilje kao zabava i nasilje iz obijesti, 4. Huliganizam u nogometu nekad i danas – kolektivna odgovornost, 5. Dosada (posta)je glavni porok djece i mladih i 6. Poruke zadnjih masovnih ubojstava.

O tradiciji i radu i ovisnostima

Osmo poglavlje nosi naslov “ČUVAJMO TRADICIjU”: 1. Važnost tradicije: pozitivan i/ili poučan primjer iz Osijeka i Slavonije i 2. Devastacija kamene Dalmacije.

Deveto poglavlje analizira relacije odnosa PREMA RADU I RADNE MOTIVACIJE: 1. Zadovoljstvo poslom i radna motivacija: do kada tolerirati neradnike i parazite?
Zadnje, deseto poglavlje dovodi u vezu PROBLEME OVISNOSTI I TERAPIJSKIH ZAJEDNICA sa pripadajućim tekstom: 1.Terapijske zajednice i sukob koncepcija u borbi protiv ovisnosti.

Iz pogovora knjige, koji je napisao izv. prof. dr. sc. Ante Periša:

Knjiga Šutnja je zlo je vrlo koristan vodič i prilog rasvjetljenju mraka i kaosa, te snalaženju u vremenu općeg relativizma gdje društvo tumara bez ijednog tvrdog uporišta.

Profesor Miliša koristeći svoje dugogodišnje iskustvo i istraživanja raznih društvenih pojava i anomalija, razotkrivanja raznih manipulacija, utjecaja moćnika preko njihovih medija… prolazi kroz sve najvažnije današnje društvene teme nudeći svoju promišljenu i argumentiranu interpretaciju događaja….

Ako se u znanosti teorije testiraju predviđanjima, onda Milišine teorije izvrsno stoje, jer se njihova predviđanja odreda ispunjavaju, i time potvrđuju njihovu ispravnost. Precizno detektiranje problema, tamo gdje ih se u javnosti najčešće niti ne prepoznaje, je značajan doprinos ove knjige. A tu su i konkretne smjernice i potencijalna rješenja… što predstavlja veliki doprinos ove knjige.

Stil je razumljiv, neposredan i jasan, tako da i najobičniji i najneukiji ljudi, jednako kao i oni naučeniji i najupućeniji mogu dobro razumjeti što im autor poručuje.

Vjerujem da će ova knjiga itekako pomoći u razotkrivanju mnogih skrivenih, upakiranih zabluda, i osvijestiti ljude u kojem smjeru treba ići, za koje ciljeve i vrijednosti se valja boriti.

Nadam se da će knjiga dospjeti do što šireg kruga čitatelja. Mnogima će zasigurno biti od velike koristi. Što prije, to bolje. Jer, vremena su danas intenzivna, bremenita i prebrza. Mnoge odluke imaju dalekosežne posljedice. A svaka pogrješka može već sutra postati preskupa!

Knjiga ima 236 str., cijena je 25 eura, a može se online naručiti na adresu: www.knjižaranova.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.