Nakon parlamentarnih, europarlamentarnih i više unutarstranačkih izbora svjetla reflektora politički prebogate 2024. okreću se prema izborima za predsjednika Republike Hrvatske. Ovo će biti osmi put od stjecanja neovisnosti da hrvatski birači imaju priliku izabrati državnog poglavara. A kandidata, prema najavama, neće nedostajati. Točan termin izbora, kojeg će odrediti Vlada RH, još je nepoznat. Sigurno je tek, zbog zakonskih rokova, da će se izbori održati u prosincu i/ili siječnju.
Tko i na koji način bira?
Predsjednik Republike Hrvatske bira se na temelju općeg i jednakog biračkog prava, neposredno na izborima tajnim glasovanjem na mandat od pet godina.
Pravo birati na ovim izborima imaju hrvatski državljani s navršenih 18 godina. To znači da se na izborima za predsjednika Republike Hrvatske ostvarivanje biračkog prava osigurava i hrvatskim državljanima koji se u vrijeme izbora zateknu izvan granica države. Kao i onim državljanima koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj. Ovi birači svoje biračko pravo ostvaruju u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava RH.
>Gdje je Primorac bio 1991.? Kandidat HDZ-a rasvijetlio svoj status dragovoljca i objavio dokumente
Kad će se održati izbori?
Izbore za predsjednika RH raspisuje Vlada RH u roku koji omogućava da se oni obave najmanje 30 dana, a najviše 60 dana prije isteka mandata. Dan izbora za predsjednika RH određuje se odlukom o raspisivanju izbora. Od dana raspisivanja pa do dana izbora predsjednika RH mora proteći najmanje 30 dana.
Zoranu Milanoviću mandat istječe 19. veljače 2025. godine. Prema tome, najkasniji bi datum za prvi krug predsjedničkih izbora mogao biti 5. siječnja 2025. godine te 19. siječnja za drugi krug. Bude li Vlada željela požuriti, onda bi najraniji datum izbora bio 22. prosinca za prvi krug odnosno 5. siječnja za drugi krug.
Kandidatura – 10.000 potpisa
Pravo biti biran za predsjednika Republike Hrvatske imaju hrvatski državljani s navršenih 18 godina.
Kandidate za predsjednika Republike Hrvatske mogu predlagati političke stranke registrirane u Republici Hrvatskoj, jedna ili više političkih stranaka zajedno, kao i birači.
Političke stranke i birači predlažu kandidate na temelju pravovaljano prikupljenih 10.000 potpisa birača. Svaki birač može svojim potpisom podržati samo jednog kandidata.
Prijedlozi kandidata za predsjednika Republike Hrvatske moraju prispjeti Državnom izbornom povjerenstvu najkasnije u roku od 12 dana od dana raspisivanja izbora.
>Jonjić: Plenković ima jasnu računicu da na Pantovčaku ostane Milanović
Predizborna kampanja
Izborna promidžba počinje danom objave liste kandidata za predsjednika Republike Hrvatske od strane Državnog izbornog povjerenstva, a završava 24 sata prije dana održavanja izbora.
Na dan koji prethodi održavanju izbora i na dan izbora do zatvaranja biračkih mjesta u 19,00 sati zabranjuje se izborna promidžba, objavljivanje procjena izbornih rezultata, kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, objavljivanje fotografija u sredstvima javnog priopćavanja, izjava i intervjua kandidata za predsjednika Republike Hrvatske te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela.
Izbori u dva kruga
Predsjednik Republike Hrvatske, bez obzira da li na izborima sudjeluje jedan ili više kandidata, bira se većinom glasova svih birača koji su glasovali.
Ako niti jedan kandidat ne dobije takvu većinu, izbor se ponavlja nakon 14 dana. Ako je na izborima sudjelovalo više kandidata, pravo da budu birani imaju dva kandidata koja su u prvom glasovanju dobili najviše glasova. Na ponovljenom izboru izabran je kandidat koji dobije najveći broj glasova birača koji su glasovali. Ako kandidati dobiju isti broj glasova, izbor se još jednom ponavlja.
>Predsjednički izbori od 1992. do danas: Koliko ih je bilo i kako su izgledali
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.