Sveučilište ne može platiti porezni dug fakulteta od 40 milijuna kuna

Rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš potvrdio je na današnjoj konferenciji za novinare da je Policijska uprava zagrebačka, Odjel kriminaliteta, u travnju zatražila ugovore o djelu radnika zaposlenih u Rektoratu od 2011. do 2013., evidenciju prisutnosti na radnom mjestu za iste godine, kao i obrasce ID/1, odnosno obrasce o ukupnim primanjima zaposlenih, no konkretan razlog tog zahtjeva mu nije poznat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naveo je kako su početkom godine imali inspekciju rada u Rektoratu čiji je rezultat nadzora bilo upozorenje da su jednog djelatnika predugo držali na ugovoru o djelu što je protuzakonito. Dobivenu kaznu od 30 tisuća kuna za navedeni slučaj su podmirili.

„Mi nemamo dovoljno sredstava ni za redovitu djelatnost tako da bi preuzimanje preostalih sredstava s naših sastavnica dovelo do daljnjih poremećaja i nemogućnosti plaćanja tekućih obaveza što bi dovelo do blokade izvršavanja naših temeljnih djelatnosti“, kazao je prvi čovjek zagrebačkog sveučilišta čime je potvrdio da fakulteti ne mogu platiti od oko 40 milijuna poreznog duga nastalog na četiri fakulteta Glazbena akademija, Kineziološki, Ekonomski i Građevinski fakultet.

„Muzička akademija je dužna oko 8 milijuna, Građevinski oko 29 milijuna, Kineziološki oko 1,7 milijuna, dok dug Ekonomskog fakulteta još nije poznat“, rečeno je na konferenciji za novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bjeliš je naglasio je kako nikakvih utaja poreza nije bilo, baš kao ni djelovanja koje bi trebalo izazvati sumnju u odgovornu djelatnost, te dodao kako već godinama s nadležnim institucijama Poreznom upravom i Ministarstvom financija, Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta pokušavaju naći rješenje nastale situacije.

Smatra kako krivca nema, a problem vidu u otvorenom prostoru koje je prisutno u hrvatskom zakonodavstvu i različitom tumačenju što je rad o djelu, autorski rad, redovna djelatnost, a što redovni rad.

U razgovorima s nadležnim institucijama su kao prvi zahtjev naveli uspostavu sigurnog i pouzdanog načina vrednovanja i klasificiranja pojedinih djelatnosti na sveučilištima i ostalim istraživačkim institucijama, jer kako kaže Bjeliš bez autorskog i kreativnoga rada koji se odvija kroz različite projekte, mora se i dodatno platiti, Sveučilište gubi smisao jer moraju ostati sredine gdje se uspješnost dodatno nagrađuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bjeliš je objasnio kako fakulteti već godinama rade na isti način, te da su redovno podnosili godišnje izvještaje na koje nitko nije reagirao ili upućivao na eventualne greške.

„Teško je funkcionirati s osjećajem da će vam netko za nekoliko godina reći da ste krivi, a taj čas vam nitko ništa ne govori. Tako je bilo i prošlih godina. Iako se ne baziram na tradicijama, ali govorim kako smo bili pod povećalom, a da nitko od državnih organa nije reagirao i upozorio da trebamo drugačije vršiti izračune uplata“, rekao je rektor.

Dodao je i da treba uzeti politički stav, za kojeg smatra da postoji u pozadini, ali da treba javno reći “ako netko tako smatra da nam ovo Sveučilište ne treba i nije dobro i želimo iscijediti svaku kunu iz njega.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.