Sindikat naftnog gospodarstva (SING) i Sindikat energetike, kemije i nemetala (EKN) oštro su se danas usprotivili planiranim organizacijskim promjenama u Ini zbog kojih će u iduća tri mjeseca više od 250 radnika te naftne kompanije biti proglašeno viškom, najavivši borbu za očuvanje radnih mjesta svim zakonskim sredstvima.
Predsjednik Sindikata naftnog gospodarstva(SING) Božo Mikuš izjavio je kako Vlada RH već dulje vremena donosi odluke na štetu INE, a dvije najnovije stvari koje su se dogodile se tiču tržišta plina.
“Vlada je svojim odlukama o cijeni plina i obvezi o isporuci plina HEP-u po znatno nižoj cijeni od 1,7 kuna umjesto 2,3 kune po kubičnom metru znatno i izravno ugrozila poslovne rezultate INE. Uz to prisilnom prodajom plina u podzemnom skladištu plina po cijeni od 0,58 kuna po metru kubičnom dodatno je ugrozila poslovni rezultat INE,” rekao je Mikuš i dodao da to znači manje prihoda za INU, a čim ima manje prihoda, onda ima manje novaca za investicije, manje posla za radnike što rezultira viškom radnika, u ovom slučaju 250 radnika koji će u idućih tri mjeseca vjerojatno biti smatrani viškom.
Mikuš smatra kako su ovim odlukama Vlade RH najviše pogođeni radnici INE u području istraživanja i proizvodnje nafte i plina, djela INE koji ostvaruje najveći prihod i ovim potezom je dovedeno u pitanje njegovo funkcioniranje.
“Ako Vlada nastavi tražiti od INE da i dalje isporučuje HEP-u plin po znatno nižoj cijeni i na način na koji se onemogućava uravnotežena proizvodnja nafte i plina, moglo bi doći do zatvaranja proizvodnje na više plinskih polja što znači i višak radnika,” istaknuo je Mikuš i rekao kako daljnje gubitke INA teško može podnijeti jer će se daljnji potezi odraziti na cijeli sustav INE i sastavne dijelove, uključujući ovisnost društva, rafinerije i njihovu modernizaciju koji su ključni za punu zaposlenost u INI i radnu sigurnost.
Koordinator EKN-a(Samostalni sindikat energetike, kemije i nemetala) Željko Jurašinović rekao je kako se u iduća tri mjeseca u INI planiraju organizacijske promjene koje se odnose na način rada i tehnološke promjene, a kojima će u prvom valu biti zahvaćeno 250 radnih mjesta koji će u sljedeća tri mjeseca dobiti saznanje da više nisu potrebni.
Jurašinović tvrdi kako će tim promjenama biti obuhvaćeni svi dijelovi INE u svim dijelovima Hrvatske, te ako ne dođe do pozitivnih pomaka u pregovorima između dva većinska vlasnika,u INI može doći do novih viškova i ta brojka može biti veća od 250 što smatra zabrinjavajućim ne samo za INU nego i za kompletno gospodarstvo.
“Želimo poručiti upravi INE da odustanu od ovih organizacijskih promjena koji za posljedicu imaju višak radnika dok se ne okončaju pregovori između dva najveća suvlasnika. Ta dva suvlasnika moraju dogovoriti dugoročnu strategiju razvoja kako bi se mogle utvrditi bilo kakve promjene i kako bi kompanija mogla dalje nastaviti s radom i investicijama,” naveo je Jurašinović i rekao kako traže od poslodavca da pristupe socijalnom dijalogu sa sindikatima s ciljem postizanja dugoročnog rješenja koje je obostrano prihvatljivo i ne ide na štetu radnika.
Tajnica SING-a Jasna Pipunić, izjavila je kako oni nisu pripremljeni samo na kritiziranje, već da imaju u konkretne prijedloge. Istaknula je kako bi se trebalo unaprijed 5 godina znati kakve organizacijske promjene poslodavac planira, koliko će mu dugoročno ljudi za to trebati i koje će zajedničke mjere poduzeti kako bi se sačuvala radna mjesta.
Pipunić tvrdi da bi kroz dugoročni sporazum, gdje bi bio jasan pregled situacije hitno osnovali jedan fond za doškolovanje i prekvalifikaciju gdje bi se mogli osposobiti, doškolovati i prekvalificirati određeni broj radnika za potrebe INE i šire na tržištu, a cilj je osigurati što veći broj radnih mjesta za radnike koji su u INI i INA grupi.
“To bi bio kvalitetan pomak u socijalnom dijalogu,” izjavila je Pipunić koja smatra da nikakav višak u radnoj snazi nije prihvatljiv i ako je potrebno, sindikati su spremni na sve zakonom dozvoljene aktivnosti kako bi zaštitili radnike INE i radna mjesta u INI i INA grupi.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: Hrvoje Pilić/narod.hr