Svjedoci na suđenju Ivici Babiću za stradavanje naknadno čuli od kolega

Dvojica u petak ispitanih svjedoka na suđenju predsjedniku Hrvatskog liječničkog sindikata Ivici Babiću rekli su da nemaju saznanja o njegovu stradavanju na temelju kojega je dobio status vojnog invalida, za što tužiteljstvo tvrdi da je ostvareno temeljem krivotvorene dokumentacije, no potvrdili su da su za Babićevo stradavanje i njegove probleme s vidom čuli nekoliko godina kasnije u razgovoru s kolegama liječnicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužiteljstvo Babića tereti za ratno profiterstvo, odnosno da je smetnje vida koje je imao od djetinjstva lažno prikazao kao povrede zadobivene u ratu i na taj se način okoristio za gotovo 768 tisuća kuna.

Liječnik u mirovini Željko Kanižaj na raspravi na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu kazao je da je Babić bio u vojnim jedinicama te da je s vojskom išao na terene, ali i da se pričalo da je u to vrijeme doživio nezgodu. Naglasio je da je tu priču načuo, ali da osobno nije vidio Babićevo stradavanje u siječnju 1992. Na prethodni iskaz dan Državnom odvjetništvu da o stradavanju nema saznanja, a ni da je “ikada čuo da bi se među kolegama govorilo o takvom događanju”, istaknuo je da je mislio na stradavanje u smislu rane od propucavanja, ili slične ozljede.

Liječnik Tvrtko Kovačević posvjedočio je i da je par godina nakon događaja iz 1992. čuo od kolega da je Babić ima problema s vidom koji su nastali kao posljedica događaja iz ratnih vremena, ali da ne zna kako je došlo do toga, odnosno da ne zna što se točno dogodilo. Kovačević je potvrdio i da Babić u vrijeme rata nije nosio naočale, jer u suprotnom nikada ne bio bio član saniteta u terenskoj ekipi na prvoj crti bojišnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“S takvim hendikepom ja prvi nekoga ne bih pustio na prvu crtu bojišnice jer, ako nosite naočale, ako vam one padnu ili bilo što, dovodite u ugrozu sebe i druge, cijelu sanitetsku ekipu i pacijenta. Okrivljeni nije nosio naočale 1991. i 1992. i nitko od doktora na terenu nije nosio naočale”, kazao je Kovačević.

U optužnici podignutoj sredinom travnja, a potvrđenoj krajem svibnja prošle godine, tužiteljstvo tereti Babića za ratno profiterstvo tvrdeći da je u prosincu 1995. zatražio od liječnika oftalmologa da mu izradi neistinitu dokumentaciju i antidatira ju, kako bi proizlazilo da je “1990. i početkom 1992. imao stopostotni vid na oba oka”.

Tužiteljstvo tvrdi da je Babić krivotvorenu dokumentaciju u siječnju 1996. priložio zahtjevu za priznavanje statusa hrvatskoga ratnog vojnog invalida, neistinito naznačivši da je stradao na bojišnici u mjestu Draganići kod Pakraca zadobivši ozljedu glave i lijevog oka. Na temelju lažne dokumentacije, tvrdi tužiteljstvo, u veljači 1996. izdano mu je rješenje o priznavanju statusa vojnog invalida temeljem koje je sve do kraja ožujka prošle godine primao razna imovinska prava. Među ostalim na svakoj su mu plaći obračunavani manji iznosi poreza i prireza, a štetu koju je napravio državnom proračunu tužiteljstvo je procijenilo na najmanje 767.880 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šef liječničkog sindikata, koji je krajem 2013. pokrenuo štrajk prekinut uvođenjem radne obveze koju je u konačnici ukinuo Ustavni sud, od početka tvrdi da nije kriv za optužbe koje mu se stavljaju na teret, a u dosadašnjem tijeku suđenja umirovljena medicinska sestra iz virovitičke bolnice Helena Ratić kazala da je krunski svjedok tužiteljstva, oftamolog Mijo Fett, lagao kada je rekao da je Babić status vojnog invalida dobio temeljem krivotvorene dokumentacije.

Suđenje se nastavlja 4. rujna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.