Hrvatska je izgubila spor protiv MOL-a na Međunarodnom centru za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu (ICSID), doznaje Večernji list kojemu je ta informacija potvrđena iz više izvora.
> Karamarko nakon presude: ‘Šteta koju su dirigirani pijuni nanijeli Hrvatskoj, možda će biti u milijardama’
> INA – MOL: Duge godine skupih arbitraža – što je Hrvatska dobila?
> Vrhovni sud potvrdio presudu: Sanaderu 6 godina zatvora, osuđen i Zsolt Hernadi
Prema neslužbenim informacijama, Hrvatska će morati platiti između 250 i 300 milijuna dolara (između 1,83 i 2,2 milijarde kuna) s kamatama.
Novac je manji nego što je MOL inicijalno tražio – odštetu od milijardu dolara, odnosno 6,5 milijardi kuna, javlja Večernji list.
Navodno su u vodu pali i argumenti o korupciji i mitu za koje su osuđeni bivši premijer Ivo Sanader, koji za to dobio šest godina zatvora, ali i šef MOL-a Zsolt Hernadi, koji je i dalje nedostupan hrvatskom pravosuđu i osuđen na dvije godine zatvora.
Postupak je pokrenuo MOL krajem 2013., tužeći hrvatsku Vladu da nije poštovala obveze iz glavnog ugovora o plinskom poslovanju i dodataka.
Prema tom ugovoru iz 2009. godine, predviđeno je izdvajanje dijela (neisplativog) dijela plinskog poslovanja iz Ine tako da država preuzme podzemno skladište plina u Okolima, što je i učinila, ali nije preuzela i trgovinu plinom i to je bilo uporište za MOL-ovu tužbu, navodi Jutarnji.hr.
Druga arbitraža koju je Hrvatska izgubila od MOL-a
To je druga arbitraža koju je Hrvatska izgubila od MOL-a. Prva je vođena pred Komisijom UN-a za međunarodno trgovačko pravo koju je vodila vlada tadašnjeg premijera Zorana Milanovića.
Premijer Andrej Plenković još je krajem 2016. godine najavio da Hrvatska kreće u reotkup dioničkog udjela MOL-a u Ini. Taj proces još uvijek je u tijeku.
Tomislav Karamarko zalagao se za povlačenje iz arbitražnog postupka
Podsjetimo, Tomislav Karamarko, bivši HDZ-ov predsjednik i prvi potpredsjednik u Vladi Tihomira Oreškovića, zalagao se za povlačenje iz arbitražnog postupka.
> Petrov: Sadašnji državni odvjetnik Cvitan dobro radi svoj posao!
Nakon što je PNUSKOK priveo njegova suprugu 2020. Karamarko se osvrnuo na slučaj INA-MOL i poraz u arbitraži protiv MOL-a, kojeg je pokrenula Vlada Zorana Milanovića 2014.
“Treba spomenuti slučaj INA-MOL i sjetiti se kako sam predlagao da se, u dogovoru s mađarskom stranom, povučemo iz arbitražnog postupka i izbjegnemo mogućnost poraza, a time i gubitka nekoliko milijardi kuna. MOST je, naravno, bio protiv jer, kako rekoše, “brifirani” su da dobro stojimo u postupku. Mene su optužili da izdajnički branim mađarske interese. Arbitražu smo izgubili. Dakle, htio sam zaštititi hrvatske interese. Čije interese je branio MOST? Je li itko ikada tražio njihovu odgovornost? Možda mediji?
Ni spomena šteti koju je MOST učinio Hrvatskoj. A milijarde kuna su bile u pitanju. Naše, hrvatske milijarde. Gdje su tih dana bili reporteri i snimatelji, naslovnice koje vrište o nevjerojatnoj šteti koju je MOST prouzročio svima nama? Ali treba definirati meritum i nositelja problema! A to sam ja, moja ideološka struktura i politike za koje sam se zauzimao i pokušavao ih realizirati. Jačanje domaće proizvodnje (posebice hrane – što bi oživjelo opustošeno hrvatsko selo), ograničavanje moći uvozničkog lobija, jačanje malog i srednjeg poduzetništva (radi stvaranja snažnog srednjeg sloja stanovništva), osmišljavanje provedive populacijske politike, lustracija i procesuiranje komunističkih zločina”, podsjetio je Karamarko.