Tko je Boris Buklijaš – bivši dekan Pravnog fakulteta u Splitu, nepravomoćno osuđen za milijunske malverzacije?

Foto: Fah

Bivši dekan splitskog Pravnog fakulteta te bivši član Državnog sudbenog vijeća Boris Buklijaš u utorak je na zagrebačkom Županijskom sudu zbog milijunskih malverzacija nepravomoćno osuđen na jedinstvenu zatvorsku kaznu u trajanju od četiri godine, dok fakultetu u Splitu mora isplatiti 860.000 kuna za naknadu štete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sutkinja Daniela Kustec je u obrazloženju presude navela kako je tijekom sudskog postupka utvrđeno da je Buklijaš, unatoč njegovom tvrdnjama da je proces protiv njega montiran, počinio sva kaznena djela koja mu se stavljala na teret.

Kao olakotnu okolnost sud je uzeo u obzir Buklijaševu dob te narušeno zdravstveno stanje, dok su mu otegotne okolnosti činjenice da je kaznena djela počinio kao dekan Pravog fakulteta te član Državnog sudbenog vijeća (DSV).

Buklijaša tužiteljstvo tereti da je na splitskom Pravnom fakultetu prouzročio milijunsku štetu lažiranjem putnih naloga, korištenjem službenog terenskog vozila za privatne svrhe, ali i napuhavanjem cijena radova na fakultetskoj zgradi, pri čemu je pogodovao obrtima i tvrtkama svojih suoptuženika, Ivanu Nikoliću, Renatu Doždoru i Branku Perici koji su ranije priznali pomaganje u zlouporabama te su se nagodili na zatvorske kazne ili kazne zatvora koje su im zamijenjene radom za opće dobro. Nikoliću i Doždoru jednogodišnja zatvorska kazna zamijenjena je radom za opće dobro, dok je Perica osuđen na deset mjeseci uvjetno s rokom kušnje od dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema optužnici, Buklijaš je u razdoblju od 2008. do 2012. godine, kao odgovorna osoba fakulteta, počinio više kaznenih djela iz područja gospodarskog kriminaliteta i time oštetio fakultet te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta za oko 1,5 milijuna kuna. Osim toga, teretilo ga se i da je lažnim putnim nalozima nanio štetu DSV-u, odnosno Ministarstvu pravosuđa u iznosu od 110.000 kuna.

Tijekom suđenja utvrđeno je da na račun fakulteta nabavio 85.000 eura vrijednu toyotu land cruiser, koju je koristio u privatne svrhe. Rate leasinga i sve ostale troškove tog vozila snosio je fakultet.

Buklijaš je i naplaćivao službena putovanja za fakultet pravdajući to odlascima u Zagreb na sjednice Državnog sudbenog vijeća svojim osobnim automobilom, dok su snimke s autoceste pokazale da je u to vrijeme vozio terenac kupljen za potrebe fakulteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uskok je Buklijaša teretio i da je zaposlio dvoje referenata koji nisu imali uvjete za ta radna mjesta.

Buklijaš je bio član Državnog sudbenog vijeća, a iz tog tijela koje imenuje i razrješuje suce te odlučuje o njihovoj stegovnoj odgovornosti isključen je u veljači 2014., više od pola godine nakon što je uhićen.

Tko je Boris Buklijaš, nepravomoćno osuđen za milijunske malverazacije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Buklijaš je diplomirao na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Splitu 1970.godine, a magistrirao je na navedenom studiju početkom 1971. godine na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te doktorirao 1983. godine na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Splitu za asistenta izabran 1971. godine i od tada je neprekidno zaposlen na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Splitu.

U zvanje izvanrednog profesora izabran 2001. godine, apsurdno, na kolegiju Radno i socijalno pravo. Uz kolegij Radno i socijalno pravo predavao je još i izborne kolegije Sindikalno pravo te Europsko radno pravo, a na stručnom izborni kolegij Uredsko poslovanje i korespodencija. Bio je pročelnik Katedre za radno i socijalno pravo te voditelj stručnog Upravnog studija Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu.

Zanimljivo, protiv Buklijaša istraga je pokrenuta 2013. godine, a u listopadu iste godine pritvoren je zbog opasnosti utjecaja na svjedoke. Unatoč zatvoru, Buklijaš je ostao član DSV-a, a izbacili su ga tek u veljači 2014. Unatoč činjenici da je tada bio izbačen iz DSV-a, na splitskom Pravnom fakultetu i dalje je predavao radno pravo.

U srpnju 2013. Buklijaš je o svom privođenju govorio i za Slobodnu Dalmaciju, a u razgovoru je svoju krivnju prebacio na raspelo koje je stajalo na zidu policijskog načelnika Ćurića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Napišite da sam bio u tom uredu, dakle u službenim prostorijama državne službe u sekularnoj državi, a da je na zidu visilo raspelo. Možda to većini ne smeta, no to je protuzakonito, a meni kao ateistu to je bila poruka da nisam dobrodošao”, zaključio je bivši dekan Pravnog fakulteta u Splitu, nepravomoćno osuđen za počinjenje više kaznenih djela zloporabe položaja i ovlasti.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.