Tko je Dijana Vican koju se tereti da je pomagala Rimac i tko su njeni ‘neprijatelji iz prošlosti’?

Vican
Foto: Montaža: Narod.hr; izvor: Fah

U Uskokovoj akciji protiv Josipe Rimac privedena je i bivša rektorica Zadarskog sveučilišta Dijana Vican, kojoj je drugi rektorski mandat istekao na početku ove akademske godine. Široj je javnosti Vican poznata po suprotstavljanju bivšoj ministrici znanosti i obrazovanja Blaženki Divjak zbog kurikularne reforme 2018.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dijana Vican je odbacila krivnju te nije, kako tvrdi, na traženje Josipe Rimac spriječila naplatu garancije tvrtki Graditelj svratišta koja se bila javila na natječaj za jedan posao za Sveučilište u Zadru. Rektor Sveučilišta u Zadru, Josip Faričić, također se ogradio od toga da bi Dijana Vican mogla biti povezana s bilo kakvim kriminalnim radnjama, rekavši da to nije spojivo s njom.

Tko je Dijana Vican?

Dijana Vican rođena je u Imotskom. Diplomirala je jednopredmetni studij pedagogije na Odsjeku za pedagogiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 1984. Na istoj ustanovi završila je 1991. poslijediplomski znanstveni studij iz andragogije i stekla stupanj magistre znanosti, a 2000. stupanj doktorice znanosti u polju odgojnih znanosti.

Bila je predsjednicom Upravnog vijeća Nacionalnog centa za vanjsko vrednovanje obrazovanja (od 2005. do 2009.), potom predsjednica Vijeća za nacionalni kurikulum, pa i predsjednica Upravnog vijeća Instituta za filozofiju Sveučilišta u Zagrebu. U veljači 2008. imenovana je državnom tajnicom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tu je funkciju obnašala do listopada 2011. Predsjedala je Posebnim stručnim povjerenstvom za provedbu strategije obrazovanja (PSP) do rujna 2017. godine, a u travnju 2019. imenovana je na novu funkciju – predsjednice Upravnog vijeća Agencije za znanost i visoko obrazovanje.

Možda će vas zanimati

Bivša zadarska rektorica Vican odbacila krivnju; njezin nasljednik: Ovo je nespojivo s njom

Vican je odbacila krivnju i ustvrdila kako nije postupala po nalogu bivše državne tajnice i kninske gradonačelnice

Kako je Blaženka Divjak preotela PSP od Vican?

Kako smo i ranije pisali prof. dr. sc. Dijana Vican predsjedala je Posebnim stručnim povjerenstvom za provedbu strategije obrazovanja (PSP) do rujna 2017. godine, kada je, nakon brojnih pritisaka, napustila taj položaj.

Njezinu smjenu je između ostalih tražila i Blaženka Divjak, bivša ministrica znanosti, obrazovanja i sporta, koja je i sama onda preuzela tu funkciju nakon što je u proceduru poslala prijedlog izmjene provedbenog okvira Strategije obrazovanja kojim bi osobno preuzela upravljanje PSP-om i potpuno promijenila njegov sastav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Dijana Vican odlično radi svoj posao, ima moju potporu”, rekao je tada Andrej Plenković  kada su u medijima počele kružiti informacije, a navodno neistine, o Vican i njezinim kolegama.

”Zgrožena sam i zaprepaštena količinom objavljenih medijskih neistina o radu mojih kolega i mene osobno. Putem odvjetnika zatražila sam zaštitu svojih prava i interesa te će pred nadležnim tijelima biti pokrenut postupak u kojem ću dokazati zakonitost svih svojih postupanja”, komentirala je Diana Vican tada analizu Ministarstva znanosti i obrazovanja.

>Prof. dr. sc. Dijana Vican imenovana predsjednicom Upravnog vijeća Agencije za znanost i visoko obrazovanje

Grabar Kitarović podržala HNS-ovu reformu obrazovanja

S mjesta Posebnog stručnog povjerenstva njen odlazak zahtijevali su osim ministrice Blaženke Divjak i vodstvo Hrvatske narodne stranke, koje je tražilo tada povratak Borisa Jokića kao šefa kurikularne reforme. Pridonijelo je tome i svrstavanje tadašnje predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović uz reformu obrazovanja koju je osmislio tadašnji HDZ-ov koalicijski partner HNS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica Divjak tada je rekla da će PSP voditi ministrica odnosno ministar nadležan za znanost i obrazovanje. ”Na taj način će se provedba Strategije institucionalizirati i depolitizirati”, rekla je Divjak.

”Mislim da trebamo raditi u sinergiji. Više sam kompatibilna s ministricom Divjak, razmišljamo na isti način. Vican je radila na prvoj reformi i odradila je svoje i može pridonijeti, ali definitivno treba biti timski rad. Javnost ima pravo na raspravu. Zaustavit ću svaki ideološki prijepor”, govorila je predsjednica Grabar-Kitarović 2017.

>Dr. sc. Dijana Vican za Narod.hr: S čelnog mjesta PSP-a povukla sam se jer mi nisu prihvatljive metode ultimatuma i isključivanja

Kome je još smetala (smeta) Dijana Vican?

Organizacije civilnog društva okupljene u GOOD inicijativu tražile su smjenu Dijane Vican s mjesta PSP-a. To je inicijativa koja je pokrenula javnu kampanju za uvođenje građanskog odgoja, a koju je prema tadašnjim saznanjima financiralo Otvoreno društvo Georgea Sorosa.

Prosvjedovali su i podupirali Borisa Jokića, nekadašnjeg voditelja kurikulne reforme. Zoran Milanović kao predsjednik SDP-a tada je također podupirao tu istu skupinu te kurikularnu reformu s Borisom Jokićem, o čemu je Narod.hr ranije pisao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razrješenje ministra znanosti obrazovanja Pave Barišića, razrješenje predsjednice Posebnog stručnog povjerenstva Dijane Vican i ponavljanje natječaja za voditelja i članove Ekspertne radne skupine za kurikulnu reformu, bili su zahtjevi GOOD inicijative koja je 1. lipnja 2017. godine organizirala prosvjed za Borisa Jokića, nekadašnjeg voditelja kurikulne reforme pod krinkom prosvjedne akcije ”Čekajući tramvaj zvan kurikularna reforma: godinu dana kasnije”.

>Evo kako je formirana Jokićeva ekspertna radna skupina  koju podržava i za koju je prosvjedovala HNS-ova ministrica

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.