Tko je pogrešno odlučio da se 2-godišnjakinja vrati u nasilničku obitelj?

Foto: GettyImages

Potresna vijest o dvogodišnjoj djevojčici koja je, nakon fizičkog zlostavljanja u obitelji, došla u bolnicu s teškim ozljedama glave i tijela te se još uvijek bori za život, zgrozila je javnost. Ova obitelj otprije je poznata Centru za socijalnu skrb, a otac je policiji već evidentiran kao obiteljski nasilnik. Uz to, djevojčica je više od godinu dana bila kod udomitelja, nakon čega je vraćena obitelji. Stoga se postavlja pitanje je li se ovakav scenarij mogao predvidjeti i spriječiti te dijete ostaviti udomiteljskoj obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Uhićeni roditelji pretučene 2-godišnje djevojčice: Ona se i dalje se bori za život

Socijalna radnica provodila je mjere stalnog nadzora obitelji, ali nije primijetila nikakve znakove nedopuštenog ponašanja. Istodobno, od liječnika se doznaje da djevojčica po cijelom tijelu ima svrab koji nije liječen, što upućuje na zanemarivanje djeteta.

Ravnatelj Centra kaže da se osjećaju odgovorno zbog situacije koja se dogodila jer smatra da su mogli napraviti više.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djevojčica (2,5) koja je teško ozlijeđena dovezena u Klaićevu bolnicu još se bori za život. Ravnatelj Centra za socijalnu skrb Branko Medunić je za 24 sata opisao okolnosti koje su dovele do stravičnog događaja.

“Par mjeseci nakon rođenja, roditelji su doveli dijete u Centar i rekli da se ne mogu brinuti o njemu. Dijete je sve do 11. mjeseca prošle godine bilo kod udomitelja, a onda su roditelji podnijeli zahtjev da im se dijete vrati”, ispričao Medunić i dodao da su obavili nadzor te zaključili da se situacija popravila. Stoga su donijeli odluku da se dijete vrati roditeljima, ali i odluku o nadzoru nekoliko puta mjesečno.

Roditelji su nakon djevojčice (2,5) dobili još troje djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uloga socijalne radnice je bila savjetodavna. Ona je jednom prilikom uočila da dijete ima kožnu bolest te uputila roditelje da to riješe. Djelatnica nije bila u mogućnosti niti je skidala dijete da bi vidjela da dijete ima ozlijede, smatrajući da to nije njena funkcija”, doznali su iz Centra.

Policija: Istraživanjem će biti obuhvaćeni svi relevantni sudionici

Uhićeni su roditelji djevojčice (2,5) koja je teško ozlijeđena dovezena u Klaićevu bolnicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kriminalističkim istraživanjem bit će obuhvaćeni svi relevantni sudionici događaja pa tako i djelatnici Centra za socijalnu skrb koji su vodili nadzor i bili upućeni u situaciju u obitelji”, kazao je za RTL.hr Damir Brezić iz Policijske uprave brodsko-posavske, prenosi RTL.

“Odmah po saznanju naši su djelatnici uhitili roditelje koje se za sada tereti za povredu djetetovih prava, a za što je prtedviđena kazna od jedne do osam godina zatvora. Roditelji su uhićeni u četvrtak oko 23.30 sati, a kriminalističko istraživanje je u tijeku. Ostalo troje djece je prema nalogu Centra za socijalnu skrb smješteno u udomiteljske obitelji”, rekao je ranije za RTL.hr Brezić.

No, ako nesretno dijete podlegne ozljedama, moguće je da se prijava prekvalificira u teško ubojstvo.

Ostalu djecu će u nazočnosti policije pregledati liječnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se neslužbeno doznaje, policija 27-godišnjeg oca ima već otprije evidentiranog kao obiteljskog nasilnika, ali je samo prekršajno kažnjen.

Aladrović: Detaljno ćemo istražiti slučaj

Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović također je najavio da će slučaj biti detaljno istražen.

“Odmah smo poslali upravni nadzor Ministarstva u CZSS Nova Gradiška. Dogovorili smo sa komorama stručni nadzor iz domene socijalnog rada i iz domene psihološke komore. Koliko znam, i socijalne radnice su također već došle u stručni nadzor. Moramo vrlo jasno reći, do najnižih detalja i tančina ćemo istražiti slučaj. I utvrditi eventualne propuste sustava”,  rekao je za RTL i dodao kako osuđuje svaki oblik nasilja te da mijenjaju zakonske prijedloge kako bi suzbili nasilje.

Rekao je da neće prejudicirati ništa, gdje se nalazi odgovornost ni postoji li, no ako postoji, kazao je, odgovorni će odgovarati.

Na pitanje zašto se ništa nije promijenilo od slučaja s Paga, odgovorio je: “Mislim da se od tad puno napravilo, mijenjale su se zakonske regulative iz domene Kaznenog zakona, iz domene prekršajnih i kaznenih odredbi vezanih za nasilje u obitelji. Mnoge stvari su korigirane, dodijelili smo novac mnogim udrugama koje se bavi ovakvim tipovima i vrsta nasilja, surađujemo s drugim ministarstvima. Nažalost, ovaj slučaj nas je osvijestio da to možemo učiniti agilnije.”

Najavio je izmjene Zakona o socijalnoj skrbi na kojem rade već neko vrijeme. Na Vladi bi se trebao naći u lipnju. On bi trebao reorganizirati cijeli sustav za socijalnu skrb.

Na pitanje kako to da je dijete vraćeno u obitelj prijavljenog nasilnika Aladrović kaže:

“Zaista, i ja imam tu informaciju. I također imam osobne dvojbe kako je to moguće i zašto se to dogodilo. U ovom trenutku možemo pustiti stručnom nadzoru da sve utvrdi, zašto se to dogodilo, je li se trebalo dogoditi. A po svemu što smo do sada vidjeli, to je činjenica koja se ne smije dogoditi. Ali pustimo stručnom nadzoru da sve istraži”, rekao je.

Ravnatelj Klinike za dječje bolesti prof. dr. Goran Roić je u petak ujutro za RTL.hr kazao kako je djevojčica i dalje vitalno ugrožena odnosno da je njezino stanje kritično.

Podsjetimo, djevojčica (2,5) iz okolice Nove Gradiške ima teško nagnječenje mozga, ali i cijele glave, osobito na koži, gdje se jasno vide tragovi gnječenja. Ozljede su zastrašujuće i ekstremne. Osim toga, djetetu je tijelo puno modrica različite starosti. To znači da su vidljivi i tragovi prijašnjih ozljeda. Dijete je na intenzivnoj, priključeno na respirator, a ozljede su toliko teške da, nažalost, ima vrlo male šanse da preživi.

Koja je zadaća Centra za socijalnu skrb?

Među korisnike prava u sustavu socijalne spada i “dijete bez roditelja ili bez odgovarajuće roditeljske skrbi, mlađa punoljetna osoba, dijete žrtva obiteljskog, vršnjačkog ili drugog nasilja, dijete žrtva trgovanja ljudima, dijete s teškoćama u razvoju, dijete i mlađa punoljetna osoba s problemima u ponašanju, dijete bez pratnje koje se zatekne izvan mjesta svog prebivališta bez nadzora roditelja ili druge odrasle osobe koja je odgovorna skrbiti o njemu te dijete strani državljanin koje se zatekne na teritoriju Republike Hrvatske bez nadzora roditelja ili druge odrasle osobe koja je odgovorna skrbiti o njemu”, stoji na stranicama Središnjeg državnog portala.

Kao što je navedeno, djelatnica Centra za socijalnu skrb primjetila je da dijete ima kožnu bolest no nije skidala dijete kako bi utvrdila ima li ozljede. Je li riječ o propustu djelatnice?

Obiteljski zakon pak navodi:

“(1) Sud će u izvanparničkom postupku rješenjem roditelju oduzeti pravo na stanovanje s djetetom te će svakodnevnu skrb o djetetu povjeriti drugoj osobi, udomiteljskoj obitelji ili ustanovi socijalne skrbi:

1. na temelju obiteljske procjene centra za socijalnu skrb da djetetu ostankom ili povratkom u obitelj prijeti opasnost za život, zdravlje i razvoj ili

2. kad se nisu dogodile planirane promjene u obitelji iz prethodno određenih mjera za zaštitu djeteta

(2) Oduzimanjem prava na zajedničko stanovanje s djetetom roditelj se lišava i prava na svakodnevnu skrb o djetetu.”

Budući da je riječ o obitelji koja je već ranije bila evidentirana kao problematična i nasilnička, postavlja se pitanje je li sudac koji je odredio da se dijete vrati iz udomiteljske obitelji u svoju obitelj mogao biti svjestan opasnosti koje djetetu prijete. Sudac je, naime, imao mogućnost da ne vrati dijete u njegovu obitelj te da ga da na usvajanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.