Uskok je pred zagrebačkim Županijskim sudom podigao optužnicu protiv bivše ravnateljice Porezne uprave Nade Čavlović Smiljanec, bivše šefice osječkoga područnog ureda Porezne uprave Ružice Kovačević i poduzetnika Željka Biloša.
Optužnica kaže da je Biloš tražio da se njegovoj tvrtki odobri otpis poreznog duga s osnove kamata u iznosu od gotovo 8,4 milijuna kuna te stopira ovrha poreznog duga većeg od 27 milijuna kuna, iako za to nije imao zakonske uvjete. Njegov je zahtjev za otpisom duga odbijen u srpnju 2012. godine, no Ružica Kovačević je, navodno, podređenim službenicima naložila da prihvate Biloševe zahtjeve.
USKOK sada tvrdi da je Nada Čavlović Smiljanec autoritetom ravnateljice Porezne uprave, nakon donošenja rješenja o ovrsi od Ružice Kovačević tražila da se rješenje ne provede, iako je po zahtjevu bez odgode moralo biti proslijeđeno Fini, pa je tako Biloševoj tvrtki omogućeno nesmetano poslovanje po računu sve do pokretanja predstečajne nagodbe.
“Na opisani je način onemogućena ovrha iznosa od 9.051.223,24 kuna koji je u navedenom razdoblju uplaćen na račune društva, čime je za navedeni iznos uvećan za kamate, odnosno za najmanje 9.498.176,10 kuna, oštećen proračun Republike Hrvatske”, stoji u optužnici.
Istraga je pokrenuta još prošle godine, a nedugo nakon pokretanja istrage Čavlović Smiljanec podnijela je ostavku na dužnost ravnateljice Porezne uprave i vratila se u Sabor, u koji je izabrana za zastupnicu s liste SDP-a.
Kako posluje Biloš i što se zna o njemu?
Bilošev Osimpex mogao se hvaliti dobrim poslovanjem, prihod je 2008. godine bio 91,2 milijuna kuna, 2009. godine 87,4 milijuna. Lošije je išlo od 2010. do 2012. prepolovio kada je smanjena gradnja. 2011. godine zadržao je 1,8 milijuna kuna dobiti, a 2012. godine još 905 tisuća kuna.
Tijekom 2012. Osimpex je i dalje bio većinski vlasnik Osječke ljevaonice željeza i tvornice strojeva (OLT). Tada je Porezna uprava donijela rješenje da se tvrtku ovrši zbog 27 milijuna kuna poreznog duga, no to, kako smo spomenuli ranije, nije napravljeno. Sada je tek na redu da istraga pokaže tko je donio takvu odluku.
Gledajući njegov poslovni put jasno je da je bogatstvo stekao uvozom i prodajom željeznih legura. Posluje u Hrvatskoj, Srbiji, Ukrajini. U Hrvatskoj posluje u Slavonskom Brodu i Sisku jer je Inin kooperant za plinske boce i cijevi.
1990. godine osnovao je privatni tvrtku Osimpex. Kupio je 1995. godine Đuro Đaković – zavarene posude. 2002. godine osnovao je Feroimpex, a godinu dana poslije kupio je Lifam, tvrtku iz Stare Pazove u Srbiji. Vlasnik je OLT-a, a bio je i vlasnik Osječke televizije, ali je nju prepustio sinu. Izgradio je najveći trgovački centar u istočnoj Hrvatskoj, Portanovu, na 40 tisuća četvornih metara, no nisu poznati financijski rezultati iako se njegov sin Antun, direktor Amplituda, koji upravlja Portanovom, voli hvaliti brojem posjetitelja. Tvrtka Amplitudo poslovala je s gubitkom od otvorenja Portanove, koji na samom početku nije bio velik, 2011. godine iznosio je 1,74 milijuna, a već 2012. godine čak 10,77 milijuna kuna.
Koliko se zna o njemu, nije član nijedne političke stranke, no zna se kako je bio u dobrim odnosima s Branimirom Glavašom, ali kada se Glavaš sukobio s Antom Đapićem, Biloš je stao na Đapićevu stranu. Povezuju ga i s predsjednikom HDZ-a Tomislavom Karamarkom.
Već mu se ime vezalo uz USKOK-ovu akciju 2013. godine, kada je nadziran bog sumnje u kupovanje informacija iz tajnih istraga.
Posjeduje kuću u osječkoj Retfali, jednu na Krku, te zgradu bivšeg obrazovnog centra Ivan Štark. Procjenjuje se da mu je imovina vrijedna preko 600 milijuna kuna.
Podsjetimo, osim Mirele Holy, Željka Sabe, Marine Lovrić-Merzel i Slavka Linića, Nada Čavlović Smiljanec još je jedna visoko pozicionirana osoba iz redova SDP-a osumnjičena za korupciju za koju premijer Milanović uporno ponavlja kako je “letvica visoko podignuta”.