Tko su „solunaši“ – doseljeni Srbi koji su digli oružanu pobunu oko Vukovara?

Foto: Thinkstock

*SOLUNAŠI – Nepravednim Zakonom o podjeli zemlje na 33 oblasti iz 1922. godine počinje realizacija plana zamišljene »Velike Srbije«. Naseljavenjem oko 8.000 kolonista “solunaša” (srpske obitelji dobrovoljaca iz Solunskog rata) na posjede grofova Eltz i ostalih slavonskih veleposjeda u novostvorenoj Srijemskoj oblasti (gradovi Županja, Vinkovci i Vukovar kao sjedište oblasti) srpska vlast planski mijenja nacionalnu strukturu tog kraja u korist Srba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je 1918. g. Hrvatska ušla u Državu Srba, Hrvata i Slovenaca, došlo je i do nove organizacije uprave kojom su 1921. g. ukinute sve županije, a osnovane oblasti. Na čelu Srijemske oblasti, kojoj je središte u Vukovaru, bio je veliki župan. Ubrzo se pokazalo da je nova država iznevjerila sva očekivanja Hrvata, a neravnopravnost je sve veća. Vrlo brzo počinju nasilja, prisilne agrarne reforme, velike migracije i naseljavanja Srba, naročito tzv. solunaša, na teritorij Hrvatske s ciljem da se promijeni etnički sastav stanovništva ovih krajeva. Najveći dio tih Srba je došao iz stranih država Bosne i Hercegovine i Crne Gore, ali to ih nije sprečavalo da 1991. dignu oružanu pobunu protiv Hrvatske i pridruže se napadu na Vukovar i Slavoniju.

Kako su tzv. solunaši bili većinom iz pasivnih srpskih, crnogorskih i bosanskih dijelova Kraljevine Jugoslavije, srpske nacionalnosti, dobivanjem zemljišta i nastanjivanjem u Slavoniji, uvelike se počela mijenjati i nacionalno-vjerska struktura stanovništva.

Tako su nastala srpska sela kao Bršadin, Negoslavci, Marinci i dr. koja su odigrali sramotnu ulogu u sprječavanju pomoći hrvatske vojske, gradu heroju Vukovaru. I Karadžićevo, selo koje se nekada zvalo Križevci, je naseljeno srpskim „solunašima“ koji su nakon Drugog svjetskog rata promijenili ime Križevci u Karadžićevo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na području tadašnjeg Vukovarskog kotara stvoreno je čak 15 kolonističkih solunaških naselja. Iz 1920-ih godina, zapravo, datira veći udio Srba u Vukovarsko-srijemskoj županiji u odnosu na hrvatski prosjek.

A upravo su ta sela bila središta pobune od kuda su kretale vojske prema uništenju Vukovara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.