Nedjelja, 19 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Tko su članovi Savjeta za nacionalne manjine?

Podijeli

Savjet za nacionalne manjine svake godine dodjeljuje novac za programe kulturne autonomije nacionalnih manjina. Za to se iz proračuna izdvajaju i milijuni eura. Vijeće se sastoji od 12 članova koje imenuje Vlada te osam zastupnika nacionalnih manjina u Saboru. Tko su članovi Savjeta koji dodjeljuju javni novac nacionalnim manjima i ne kontroliraju njegovo korištenje?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Savjet za nacionalne manjine kao krovno tijelo nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj osnovan je Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina koji je Hrvatski sabor donio na sjednici 13. prosinca 2002. Savjet raspoređuje sredstva koja se u Državnom proračunu Republike Hrvatske osiguravaju za potrebe nacionalnih manjina kroz dodjelu financijske potpore za programe kulturne autonomije nacionalnih manjina. Korisnici sredstava podnose Savjetu godišnja izvješća o utrošku dodijeljenih sredstava, o čemu Savjet izvješćuje Vladu Republike Hrvatske i Hrvatski sabor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Savjet za nacionalne manjine: Pupovac i manjinci sami sebi dijele novac!

Milorad Pupovac u evidentnom je sukobu interesa: istodobno kao predsjednik SNV-a predlaže Savjetu za nacionalne manjine program rada

Kada se govori o tome, treba svakako spomenuti da Savjet veliki dio novca dajem Srpskom narodnom vijeću na čijem je čelu Milorad Pupovac, koji je ujedno i član Savjeta, te njihovom tjedniku Novosti. Iako postoje određeni kriteriji zbog kojih taj novac ne smije odlaziti na financiranje bilo kakvih političkih aktivnosti, SNV i Novosti to uporno krše. No, kazne nema, a novac i dalje redovno dobivaju.

Tko su članovi Savjeta?

Članove Savjeta imenuje Vlada Republike Hrvatske na vrijeme od četiri godine i to: sedam članova iz reda osoba koje predlože vijeća nacionalnih manjina, pet članova iz reda istaknutih kulturnih, znanstvenih, stručnih, vjerskih djelatnika iz reda osoba koje predlože manjinske udruge i druge organizacije manjina, vjerske zajednice, pravne osobe i građani pripadnici nacionalnih manjina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članovi Savjeta su i zastupnici nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru: pripadnici srpske nacionalne manjine Milorad Pupovac, Anja Šimpraga i Dragana Jeckov, pripadnik talijanske nacionalne manjine Furio Radin, pripadnik mađarske nacionalne manjine Robert Jankovics, pripadnik češke nacionalne manjine koji zastupa i slovačku nacionalnu manjinu Vladimir Bilek, pripadnik bošnjačke nacionalne manjine koji zastupa i albansku, crnogorsku, makedonsku i slovensku nacionalnu manjinu Armin Hodžić, pripadnik romske nacionalne manjine koji zastupa i austrijsku, bugarsku, njemačku, poljsku, rumunjsku, rusinsku, rusku, tursku, ukrajinsku, vlašku i židovsku nacionalnu manjinu Veljko Kajtazi.

>Kako su zastupljene nacionalne manjine u Hrvatskoj i što je Savjet za nacionalne manjine?

Radom Savjeta upravlja predsjednik kojeg imenuje i razrješava Vlada Republike Hrvatske na razdoblje od četiri godine nakon provedenog javnog natječaja. Predsjednik Savjeta je Tibor Varga, a potpredsjednici su Milan Vukelić i Vladimir Ham.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članovi koje predlažu nacionalne manjine

Za članove Savjeta za nacionalne manjine, iz reda osoba koje predlažu vijeća nacionalnih manjina imenovani su:

Tibor Varga je predstavnik mađarske nacionalne manjine. Rođen je u Batini u Baranji. prije nego je postao predsjednik Savjeta, bio stručni savjetnik u Stručnoj službi Savjeta za nacionalne manjine, a potom zamjenik predstojnika Stručne službe Savjeta za nacionalne manjine.

Već drugi dan nakon što je preuzeo ulogu predsjednika, Varga je prisustvovao izbornoj Skupštini SNV-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svi znamo da je srpska nacionalna manjina najveća i najznačajnija u Republici Hrvatskoj i normalno je da će se Savjet prema njoj tako i ophoditi, radeći i dalje na poboljšanju položaja Srba u Hrvatskoj”, rekao je tada Varga.

Možda će vas zanimati

Novcem iz proračuna za nacionalne manjine ne smiju se financirati političke djelatnosti: Što radi Pupovčev SNV?

Za financiranje nacionalnih manjina iz državnog proračuna godišnje odlaze milijuni eura

Vladimir Ham, predloženik Vijeća njemačke nacionalne manjine. Ham po struci je ekonomist, a trenutačno je intendant Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku. Bio je zamjenik gradonačelnika Osijeka Ivice Vrkića. Na posljednjim lokalnim izborima 2021. bio je kandidat HNS-a za osječkog gradonačelnika.

Darko Šonc, predloženik Vijeća slovenske nacionalne manjine. Predsjednik je Vijeća slovenske nacionalne manjine Grada Zagreba. Član Savjeta za nacionalne manjine je od 2005.

Ishak Hodžić, predloženik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine. Hodžić je inače tajnik udruge Sabora bošnjačkih asocijacija Hrvatske (SABAH) te tajnik Udruga Bošnjaka branitelja Domovinskog rata Hrvatske (UBBDRH).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zorica Velinovska, predloženica Vijeća makedonske nacionalne manjine. Zamjenica je predsjednice Vijeća makedonske nacionalne manjine Grada Zagreba. Od 1993. do 2009. obavljala je razne funkcije u Ministarstvu obrane R. S. Makedonije. Od 2013. radi u Gradskoj upravi Grada Zagreba, trenutačno na poziciji više stručne savjetnice za mjesnu samoupravu, civilnu zaštitu i sigurnost.

>Po kojim kriterijima i u korona-krizi sredstva za Pupovca se ne režu?

Zvonko Kostelnik, predloženik Vijeća rusinske nacionalne manjine. Kostelnik je vijećnik Općine Bogdanovci. inače je koreograf – predavač (profesor) za ansamble narodnog plesa predavač specijalnih predmeta, magistar pedagoških znanosti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Branka Baksa, predloženica Vijeća slovačke nacionalne manjine. Potpredsjednica Gradskog vijeća Grada Našica. Baksa je autorica i suautorica raznih izdanja posvećenih Slovacima.

Istaknuti kulturni, znanstveni, stručni i vjerski djelatnici

Za članove Savjeta za nacionalne manjine, iz reda istaknutih kulturnih, znanstvenih, stručnih i vjerskih djelatnika, koje su za članove predložile manjinske udruge i druge organizacije manjina, vjerske zajednice, pravne osobe i građani pripadnici nacionalnih manjina imenovani su:

Milan Vukelić, predstavnik srpske nacionalne manjine. Vukelić je rođen u Zagrebu, a po struci je magistar edukacije geografije i povijesti. Ranije je bio načelnik Sektora za obrazovanje na jeziku i pismu nacionalnih manjina Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Predsjednik je Vijeća srpske nacionalne manjine Grada Vrbovskog i član SDSS-a.

Možda će vas zanimati

UiO predstavila Analizu sadržaja tjednika Novosti: Krše uvjete za dodjelu sredstava

Održan je okrugli stol povodom predstavljanja Analize sadržaja tjednika Novosti u 2023. godini koju je pripremila udruga U ime obitelji.

Vukelić je, među ostalim dodatnim edukacijama, prošao je političku SNV-a te Edukacije iz područja poučavanja građanskog odgoja i obrazovanja u organizacija Fakulteta političkih znanosti, GONG-a i Centra za mirovne studije.

Zoran Ferber, predstavnik židovske nacionalne manjine. Glavni je tajnik Židovske općine Zagreb Židovske općine Zagreb, po struci ekonomist.

Marija Meleško, predstavnica ukrajinske nacionalne manjine. Predsjednica je Ukrajinske zajednice Grada Zagreba te zamjenica predstavnika ukrajinske nacionalne manjine Grada Zagreba. Rođena je u Kijevu, a u Hrvatsku se preselila u svrhu spajanja obitelji. Radila je u veleposlanstvu Ukrajine, a dostigla je rang II. tajnice Ministarstva vanjskih poslova Ukrajine.

>Analiza sadržaja tjednika Novosti u 2023. godini: Izrazito negativan stav o Domovinskom ratu

Bruno Beljak, predstavnik austrijske nacionalne manjine. Doktor je veterinarske medicine. Predstavnik je austrijske nacionalne manjine Grada Zagreba i predsjednik Zajednice Austrijanaca u Hrvatskoj – Zagreb.

Danilo Ivezić, predstavnik crnogorske nacionalne manjine. Po struci politolog, a dugo godina radio je u prosvjeti. Bio je tajnik Vijeća crnogorske nacionalne manjine Grada Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci