Predstavnici 21 austrijske organizacije, udruga za sučeljavanje s prošlošću i kulture zatražili su u srijedu zabranu hrvatskog okupljanja na Loibachškom polju pored Bleiburga u subotu jer to smatraju fašističkim skupom.
Grupa političara Socijaldemokratske stranke Austrije, povjesničara i aktivista pokrenula je inicijativu “Reci Ne ustašama u Bleiburgu”, s ciljem da zaustave komemoraciju na Bleiburgu.
Aktivisti su zatražili od vlasti Austrije da zabrane ulazak u Austriju i prisustvovanje ovom skupu svima onima koji “veličaju ustaški režim noseći zastave, uniforme i ostale simbole te fašističke tvorevine”. Ista inicijativa navodno je apelirala i Vladi RH da prestane financirati komemoraciju.
Bleiburg i Križni put: Što europske i hrvatske institucije kažu o zločinima komunizma?
„Skup u znak sjećanja na ustašku državu je postao najveći neonacistički skup u Europi“, stoji u peticiji koja su te skupine uručile premijeru austrijske savezne zemlje Koruške socijaldemokratu Peteru Kaiseru.
U srijedu se inicijativi pridružila i stranka Zelenih koja je prije dva tjedna pozdravila zabranu nastupa Marku Perkoviću Thompsonu, a komemoraciju ne podržava ni gradonačelnik Bleiburga Stefan Visotschnig.
Zastupnik stranke Zeleni u Austrijskom parlamantu Karl Oellinger je upozorio na to kako je prije dva tjedna gradonačelnik gradića Kremsmuenstera na sjeveru Austrije „munjevito reagirao“ protiv koncerta, kako ga je nazvao, „ustaškog glazbenika“ Marka Perkovića Thompsona. On je istaknuo kako i za ovu subotu očekuje sličnu reakciju jer se radi o „najvećem susretu revizionista, neonacista i sljedbenika jedne fašističke države“.
Na Facebooku se pojavila i stranica STOP Ustascha pod nazivom “Inicijativa: Reci Ne ustašama u Bleiburgu”.
Godina 1945., prva godina komunističke vladavine u Hrvatskoj, ujedno je bila i najstrašnija. Po završetku Drugoga svjetskog rata komunističke su se vlasti, ne kroz spontanu odmazdu, već kao ostvarenje programa eliminacije političkih protivnika, sustavno obračunavale s poraženom stranom u ratu, ali i svim političkim i društvenim faktorima koji su odražavali stajališta suprotstavljena titoizmu i staljinizmu.
Simbol masovnih pogubljenja Hrvata (domobrana, ustaša, civila, žena i djece) je Bleiburg, gdje će se i ove godine – u subotu 13. svibnja – održati komemoracija žrtvama zločina vojske i sustava kojima je upravljao Josip Broz Tito.
Tekst se nastavlja ispod oglasa