Ivica Todorić na svom se blogu osvrnuo na pokretanje nove, treće istrage u slučaju Agrokor kojom su obuhvaćeni osnivač i bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić, prijašnja izvršna dopredsjednica koncerna za poslovanje i poslovni razvoj Piruška Canjuga te nekadašnji direktor u Agrokoru zadužen za građevinske investicije Ante Huljev.
Todorić je za istragu optužio premijera i okarakterizirao ju kao “klasično političko pakiranje Plenkovićeve mašinerije laži, izvrtanje istine i izmišljanje od strane Plenkovićevog režima i njegovih ortaka.”
Podsjetimo, zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo objavilo je kako ih se tereti za kazneno djelo zloporabe položaja u gospodarskom poslovanju, kojim su oštetili Agrokor, a sebi pribavili ilegalnu imovinsku korist u iznosu od 1,250.000 eura.
Todorićevo priopćenje prenosimo u cijelosti:
Vezano za navodno pokretanje neke nove istrage Državnog odvjetništva želim kazati sljedeće :
U pitanju je klasično političko pakiranje Plenkovićeve mašinerije laži, izvrtanje istine i izmišljanje od strane Plenkovićevog režima i njegovih ortaka.
Danas imamo konkretne dokaze o milijardama kuna koje su protuzakonito prisvojene upravo od strane spomenutih, svima dobro poznatih ortaka premijera Plenkovića. Ti lopovi jednostavno ne mogu shvatiti da ja nisam ništa ukrao. Nekoliko puta sam javno izrekao da nisam nikada nigdje uzeo niti jedne kune! To je jedina istina, provjerljiva i čista koju oni očito ne mogu ili ne žele sebi priznati.
Mogu samo potvrditi da se iz konteksta izdvojio jedan poslovni događaj od prije 6 godina koji je profesionalno odrađen i u kojem nema nikakvih otuđenja niti bilo kakvih nezakonitosti.
Gospodine Plenkoviću, već sam vam više puta napisao da nismo isti.
Napomenuo bih da su motivi i tajming ovih političkih napada jasni – žele mi pod svaku cijenu napakirati nešto što ne postoji. Nakon mog jučerašnjeg nastupa na jednoj televiziji, ponovo se pokušava ugušiti istina. Od kada su oteli Agrokor pokušavaju progurati kriminalnu nagodbu u Hrvatskoj i regiji – Bosni, Sloveniji i Srbiji, za što koriste sve oblike političkih pritisaka.
Poručujem im da niti to neće pomoći, jer, za razliku od našeg pravosuđa koje je Plenković razorio kako bi sproveo lešinarske ciljeve, okolne zemlje su prepoznale neustavnosti i kriminal u Lex Agrokoru, kao i njegove pogubne posljedice, te će postupiti u skladu s vladavinom prava .
Suverene države štite svoje nacionalne interese, dok Plenković naše sustavno razara iz dana u dan.
Zaobilaženje klasičnog kreditiranja
Podsjetimo, nova istraga, piše Jutarnji list u ponedjeljak, vezana je uz poslovna događanja u Agrokoru 2013. godine. Konkretno, riječ je o tzv. sale-leaseback ugovorima između Agrokora i američkog nekretninskog fonda W. P. Carey s kojim je Agrokor zaključio više ugovora o prodaji nekretnina, skladišta, supermarketa i hipermarketa te povratnog najma prostora.
“Ukratko, Agrokor je W. P. Careyju prodavao svoje nekretnine i tako u svakoj transakciji dobivao iznose od više desetaka milijuna eura svježeg kapitala dok je istodobno s tim fondom ugovarao dugoročni najam tih nekretnina. Smatra se da je Agrokor na taj način zapravo zaobilazio klasično kreditiranje kod poslovnih banaka, a ujedno je mogao iskazivati manju zaduženost u financijskim izvješćima. No, tužiteljstvo ne inkriminira “sale-leaseback” ugovore kao takve, nego “curenje” dijela sredstava prilikom njihove realizacije”, navodi dnevnik.
Krajem 2013. godine, u petoj takvoj transakciji, Agrokor je W. P. Careyju prodao i odmah uzeo u najam više maloprodajnih trgovina za iznos od oko 67 milijuna eura. Tom je prilikom Agrokor jednoj tvrtki u Švicarskoj isplatio pozamašan iznos, 1,25 milijuna eura, za usluge posredovanja i savjetovanja u spomenutom poslu.
Provjeravajući ove transakcije, istražitelji su utvrdili da je plaćanje švicarskoj tvrtki u prosincu 2013. naložio Ivica Todorić. Uz navodno sudjelovanje Piruške Canjuge, Todorićev nalog operativno je proveo Ante Huljev, piše Jutarnji. Daljnjim provjerama, dodaju, ispostavilo se da je novac zapravo isplaćen na račun off-shore tvrtke u Švicarskoj, jedne od onih koje osnivaju tamošnji, za to specijalizirani odvjetnici kako bi stvarni vlasnik ostao nepoznat.
Usto, nisu pronađeni nikakvi “tragovi” poslovne aktivnosti te tvrtke, poput dokumentacije, specifikacije pruženih usluga ili slično, vezane uz navodno savjetovanje Agrokora. Istražitelji su zaključili da stvarne savjetničke usluge uopće nisu pružene, nego je riječ o fiktivnom pokriću za izvlačenje novca iz Agrokora. Tome u prilog govore i podaci pribavljeni putem međunarodne pravne pomoći iz Švicarske, objavio je Jutarnji list.
Tekst se nastavlja ispod oglasa