Udruga za zaštitu okoliša Resnik (UZOR) oglasila se u povodu jučerašnjih najnovijih izjava gradonačelnika Tomislava Tomaševića o nastavku gradnje spalionice u Zagrebu/Resniku. Naime, Tomašević je najavio kako nema promjena u planovima, a UZOR navodi razloge protiv spalionice.
Prenosimo priopćenje u cijelosti:
“Iako je nebrojeno puta do sada argumentirano dokazano suprotno, “zeleni“ gradonačelnik Grada Zagreba, suprotno predizbornim obećanjima i očekivanjima građana, nastavlja izgradnju štetnog projekta spalionice sa regionalnim Centrom za smeće u Zagrebu/Resniku. Gradonačelnikove najnovije izjave izazivaju veliku zabrinutost i konsternaciju, ne samo u ovoj i drugim ekološkim udrugama, nego i među građanima Grada Zagreba, jer su isti suprotni legalnim i legitimnim interesima građana.
> Inicijativa protiv spalionice o novoj studiji KBC-a Zagreb: Informacije se dobivaju teško i na kapaljku
Za spalionicu otpada nema niti jednog jedinog opravdanog razloga, osim gradonačelnikovih partikularnih interesa i interesa grupacije koju zastupa. Dok su im puna usta zelenog plana i obnovljivih izvora energije, sprečavanja klimatskih promjena i Zagreba kao „zelenog“ Grada, gradonačelnik i koalicijska vlast upadaju u tešku kontradikciju s ciljevima zelene tranzicije i samima sobom, koje istodobno (lažno) samo verbalno propagiraju, radeći upravo suprotno tome.
Suprotno gradonačelnikovim tvrdnjama, argumenti i činjenice su te koje ga demantiraju u njegovim planovima i tvrdnjama za nastavak ovog štetnog projekta.
UZOR: Zašto su spalionice opasne?
Za gradnju spalionice „zeleni“ gradonačelnik i educirani ekolog, i koalicijska vlast u Zagrebu, osim stjecanja profita parcijalnih grupacija na štetu građana, nemaju niti jedan, jedini opravdani razlog, jer u najmanjem:
Spalionice su dokazano vrlo opasne za zdravlje i okoliš (tlo, vode, zrak), što dokazuju brojne, a potvrđuju i najnovije nezavisne studije u Europi i svijetu;
Spalionica u Zagrebu trebala bi se graditi u Gradu, u gusto naseljenom području koalicijsku, na Zagrebačkom vodonosniku, u neposrednoj blizini vodocrpilišta pitke vode i zoni povrćarske proizvodnje;
Spalionica u Zagrebu podrazumijeva gradnju dugoročnog, dokazano štetnog i opasnog regionalnog centra za smeće i uvoz tuđeg pomiješanog smeća u Zagreb;
Gradnja spalionice podrazumijeva 30 i više godina dugogodišnju blokadu sustava prevencije, smanjenja količine, recikliranja i zahtijevaju stalnu proizvodnju novog smeća kako bi se spalionice mogle puniti;
Spalionice će proizvesti 30% najotrovnije šljake, koja je problem sam po sebi;
Kada se izdvoje sve reciklabilne sirovine koje se moraju izdvojiti, nema što gorjeti;
Spalionice su skupe i mnogi gradovi su zapali u ozbiljne financijske probleme, a sve to u konačnici plaćaju građani u zdravlju i novcu;
Brojni su primjeri u EU i svijetu koji o tome svjedoče da šetne spalionice nisu potrebne i da se napuštaju;
Spalionica u Zagrebu, planirana je 7 km od Trga bana Jelačića sa dosegom štetnih djelovanja za ogroman broj građana, u krugu od 30-50 km, a izravno istoj gravitira preko 350.000 građana;
Tomaševićeva obmana
EU se regulativom i stvarnim postupcima (što je i regulatorni imperativ) napušta spaljivanje otpada i jasno se odredila o tome, kao i da neće financirati njihovu izgradnju, pa će to sve dugoročno plaćati građani Grada Zagreba….
Pogotovo je jeftina obmana da će se izgradnjom spalionice i novog Centra za smeće i njegovog uvoza riješiti problem otpada u Zagrebu i odlagalište Jakuševec. Time se, čak što više, stvara još jedan daleko gori, novi Jakuševec, pored postojećeg, sa nesagledivim dugogodišnjim štetnim posljedicama za Grad Zagreb i okolicu.
Tvrdnje o grijanju Grada Zagreba i toploj vodi na otpad, te energetskoj opravdanosti spalionica, suprotne su održivom razvoju, cirkularnoj ekonomiji i odavno su razotkrivene interesne tlapnje pojedinaca i interesnih grupacija.
Sa spalionicom i tuđim smećem Zagreb nikad neće biti ono što je od davnina bio, ne „zeleni“, kako propagandistički lažno izjavljuje gradonačelnik, nego naš „lepi beli Zagreb Grad“ kakav je bio prije dolaska na vlast onih koji Zagreb sustavno uništavaju već više od 30 godina, a jednako tako, i još gore, na opće čuđenje i zabrinutost građana, nastavlja i ova, aktualna „vlast“.
Pozivamo gradonačelnika i većinsku vladajuću tzv. „zelenu“ koaliciju u Zagrebu, koji su dobili povjerenje građana za upravo suprotne ciljeve najavljenim, da neodložno prekinu bilo kakve daljnje aktivnosti na izgradnji spalionice i regionalnog centra za uvoz tuđeg smeća u Zagreb, spriječi/e daljnje troškove i odustanu od tog štetnog, skupog i nepotrebnog projekta protivnog zdravom razumu, jer postoje neusporedivo bolja rješenja za Grad Zagreb i šire.”
Tomašević: Nema promjena u planovima za spalionicu otpada u Resniku
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević rekao je u utorak da nema promjena u planovima za spalionicu otpada u Resniku te da se i dalje ide u javnu nabavu za studiju izvodljivosti da se vidi isplati li se Gradu da sam radi postrojenja za termičku obradu
“Tu nema nekakvih promjena – s obzirom na zaključak Gradske skupštine i dalje idemo u javnu nabavu za studiju izvodljivosti koja bi pokazala da li se isplati da Grad Zagreb sam radi postrojenje za termičku obradu”, kazao je Tomašević nakon otvaranja Arheološkog muzeja u Zagrebu, nakon obnove stalnog postava i sanacije štete nastale u potresu 22. ožujka 2020.
Jedini uvjet kako bi to uopće moglo biti teoretski je, kaže, da se u isto vrijeme proizvodi ne samo električna energija, nego i toplinska energija, koja bi se putem sustava centralnog grijanja, vrelovodima, dostavljala kućanstvima.
> Tomašević i Pripuz ratuju brojkama: Gradonačelnik tvrdi da je isplatio manje, CIOS grupa ga demantira
“Tako da u isto vrijeme ta toplina ne bude štetna toplina koja odlazi u okoliš, u smislu otpadne topline, nego da se koristi za centralno grijanje”, pojasnio je i dodao. “To je i dalje u procesu pripreme za javnu nabavu, pa u tom smislu niti smo donijeli odluku da nećemo, niti smo donijeli odluku da hoćemo, to sve ovisi o studiji”.
Gradonačelnik je na pitanje o Resniku odgovarao u svjetlu toga što su udruge pozdravile odluku o izuzimanju spaljivanja otpada u novom GUP-u, pritom pojasnivši da se radi “o jednoj tehničkoj ispravci, zato što je ona, prije svega, definirana u Prostornom planu”.
“Mogućnost postrojenja za termičku obradu je definirana u Prostornom planu i to izvan zone GUP-a, tako da se ovdje radi o tehničkom ispravku, a čak i da ga nema u izmjenama GUP-a, opet je Prostorni plan grada Zagreba plan višeg reda i on je zapravo na snazi, čak i kada je kontradiktoran sa nekim odredbama GUP-a”, naglasio je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa