Emina Višnić postala je nova zagrebačka “ministrica kulture”. Na mjesto pročelnice Gradskog ureda za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo, stupit će 1. lipnja. Višnić smo spominjali po dolasku ekstremno lijeve koalicije Možemo na vlast u Zagrebu u kontekstu kadroviranja u kulturi nakon što je Tomašević, ovu nekadašnju voditeljicu projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, postavio u Upravno vijeće Muzeja za suvremenu umjetnosti u Zagrebu.
“U više od 20 godina rada u kulturi, gđa. Višnić je stekla specifična znanja i vještine u oblikovanju, programiranju i upravljanju organizacijama i projektima, kao i u prikupljanju sredstava, financijskom planiranju, upravljanju i kontroli proračuna.
Bila je izvršna direktorica i voditeljica programa projekta Rijeka 2O20 – Europska prijestolnica kulture. Prije toga je bila ravnateljica ustanove POGON – Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade.
Članica je autorskog tima rada to trebamo – to radimo koji je predstavljao Hrvatsku na 15. Venecijanskom bijenalu arhitekture (2016.) te koji je dobitnik Velike nagrade 53. Zagrebačkog salona. Bila je članica te potpredsjednica izvršnog odbora europske zagovaračke mreže Culture Action Europe te predsjednica Upravnog odbora Zaklade Kultura nova”, stoji u obrazloženju njezina imenovanja.
U upravnom vijeću MSU-a sa sestrom Rade Borić
Višnić je ranije postavljena u upravno vijeće Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu, a uz nju je postavljena i Nada Beroš, sestra Rade Borić, feministkinje i aktivistkinje čija je stranka Nova ljevica u koaliciji s Možemo.
Trpimir Goluža, zastupnik Mosta u Gradskoj skupštini Grada Zagreba krajem prošle godine upozorio je i na činjenicu da je Možemo u vijeće pri Gradu Zagrebu koje vrednuje i dodjeljuje novac za likovnu djelatnost imenovana i Ana Dana Beroš, kćer Nade Beroš i nećakinja Rade Borić.
Emina Višnić javnosti je najpoznatija kako voditeljica mega projekta Rijeka 2020 kojima je ovaj grad realizirao kulturne projekte nakon što je izabran za Europsku prijestolnicu kulture.
Kaznena prijava je odbačena
No, pod dirigentskom palicom Emine Višnić, Rijeka 2020., iznimno ideološki obojena – u crveno, dogodila se i policijska istraga koja je rezultirala i kaznenom prijavom.
Naime, policija je kazneno teretila ukupno šest hrvatskih državljana, u dobi od 31 do 49 godina, za kaznena djela iz domene gospodarskog kriminaliteta, a prema neslužbenim informacijama, radilo se o ljudima iz tvrtke Rijeka 2020., zaduženima za provedbu projekta Europska prijestolnica kulture.
Prema navodima Policijske uprave primorsko-goranske, tereti ih se da su, kao članovi stručnog povjerenstva u postupku javne nabave, provedenom krajem prošle godine, kao najpovoljnijeg ponuditelja izabrali tvrtku sa sjedištem u stranoj državi, iako ona nije ispunjavala tražene uvjete te je trebala biti diskvalificirana. Time su počinili kazneno djelo nezakonito pogodovanje zato što je riječka tvrtka s izabranom tvrtkom sklopila ugovor o poslovanju veće materijalne vrijednosti.
Kako su mediji izvještavali, radi se o oko 1,6 milijuna kuna vrijednom poslu nabave pozornice s krovom i audiovizualnom opremom za otvorenje EPK. Slučaj je otkrila Državna komisija za kontrolu postupka javne nabave (DOKOM), koja je sve i prijavila policiji.
Višnić je razriješena dužnosti na vlastiti zahtjev, a tvrdila je da to nema veze s istragom.
Početkom 2021. godine ta je kaznena prijava u potpunosti odbačena.
ŽDO je kaznenu prijavu ustupio USKOK-u, koji je proveo kriminalističko istraživanje, proučio navode iz kaznene prijave, cjelokupnu popratnu dokumentaciju i po obradi donio Rješenje da se kaznena prijava odbacuje, odnosno da su osobe iz tvrtke Rijeka 2020 neosnovano osumnjičene za kazneno djelo, priopćila je tvrtka Rijeka 2020.
Prema rješenju USKOK-a, navodi se u priopćenju, iz rezultata kriminalističkog istraživanja proizlazi da se nije pogodovalo novosadskoj tvrtki, da su članovi povjerenstva u tom natječaju postupali sukladno zakonu i da je ugovor o najmu sklopljen s ponuditeljem čija je ponuda potpuno u skladu s uvjetima iz natječaja, javila je tada Hina.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasa