Tomašević priznao: Dr. Matijević dolazi na Sv. Duh da bi se tamo izvodili pobačaji

matijeviću matijević
Foto: Ministarstvo zdravstva, snimka zaslona, fah, montaža narod.hr

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević na konferenciji za medije u utorak je ponovno izrekao svoje stajalište o prizivu savjesti u bolnici Sveti Duh gdje se već godinama ne izvode pobačaji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Već sam rekao da mi je neprihvatljiva takva situacija iz perspektive da je to najveća zdravstvena ustanova u Gradu Zagrebu čiji je vlasnik Grad Zagreb i da očekujem od novog vodstva bolnice, od nove ravnateljice koja je stupila na snagu u siječnju, da se omogući da se svi zakonski dozvoljeni prekidi trudnoće mogu obaviti u toj najvećoj gradskoj zdravstvenoj ustanovi.

I ona je tako nešto i najavila u svojim medijskim nastupima i ja vjerujem da u tom smjeru ide i njezina odluka oko imena za novog šefa ginekologije, a spominje se gospodin Matijević koji je dosad bio šef ginekologije na Merkuru” – rekao je Tomašević.

> Ratko Matijević, Tomaševićev novi šef klinike za porode na Svetom Duhu, pozvao trudnicu na pregled u KB Merkur?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> ‘Kulturološke’ promjene u režiji Možemo: Dr. Ratko Matijević, koji podržava pobačaje, novi je predstojnik klinike za porode u KB ‘Sveti Duh’

“Tamo se itekako obavljaju svi dozvoljeni prekidi trudnoće na zahtjev žene do 10 tjedna što nije slučaj na Svetom Duhu gdje godinama baš svi liječnici i sve medicinske sestre imaju priziv savjesti. U tom smislu očekujem da njegovo dovođenje ide u smjeru tih problema”, zaključuje Tomašević.

Imenovanje Ratka Matijevića u KB Sveti Duh

Kako smo pisali, Tomašević se u listopadu 2021. godine pohvalio kako je izabrao nova upravna vijeća zdravstvenih ustanova u Zagrebu, pa tako i ona DB Srebrnjak i KB “Sveti Duh”. Upravna vijeća zdravstvenih ustanova ključna su u odabiru novih ravnatelja bolnica te su ključna u samom upravljanju ustanovama. Gradska vlast je s druge strane narednih mjeseci u najmanje devet gradskih bolnica, psihijatrijskih klinika, domova zdravlja imenovao članove Možemo ili aktiviste nevladinih organizacija bliskih Možemo. Rezultat toga je i izbor prof. dr. sc. Ratka Matijevića, dr. med., iz KB Merkur za predstojnika Klinike za ginekologiju i porodništvo u KB Sveti Duh, iako su se za isto mjesto prijavili i brojni kvalificirani stručnjaci iz KB Sveti Duh. Ova bolnica, koja je u vlasništvu Grada Zagreba, do sada je bila bolnica u kojoj se zbog priziva savjesti nisu vršili namjerni pobačaji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Novi predstojnik klinike za porode na ‘Svetom Duhu’ – član Gabrićeve masonske lože

> Kulturološke promjene u režiji Možemo: Dr. Ratko Matijević, koji podržava pobačaje, novi je predstojnik klinike za porode u KB Sveti Duh

> Tomaševićeva ravnateljica u KB Sveti duh želi nabaviti bolnički informacijski sustav 4 puta skuplji za održavanje od dosadašnjeg?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Paradžiković i Grujić (Možemo)

Podsjetimo, nakon objave nekadašnje novinarke i urednice na Novoj TV Ivane Paradžiković u kojoj je podijelila priču o svojoj prijateljici koja je tada bila u 25 tjednu trudnoće, a nerođenoj bebi su dijagnosticirali maligni tumor te ne može u Hrvatskoj pobaciti svoje dijete, javila se ginekologinja Jasenka Grujić, inače članica Savjeta za Zagreb stranke Možemo. Grujić je ovaj slučaj iskoristila kako bi ponovno krenula u napad na institut priziva savjesti.

Paradžiković je na svom Instagram profilu podijelila fotografiju prijateljice iz tekst:

“Ovo je moja prijateljica. U šestom mjesecu trudnoće. 25 tjedana sreće, uzbuđenja i iščekivanja prekinuo je uobičajeni utorak, redovan pregled kod ginekologa.
Mirelina beba ima tumor. Jako velik tumor. U otpusnom pismu piše maligan. Posljednja 4 tjedna toliko uznapredovao da su bebine šanse da preživi…nikakve. Ako kojim slučajem preživi bit će s teškim prirođenim tjelesnim ili duševnim manama. Tumor je u glavi, pritišće mu mali mozak…

Takvu ranjenu i slomljenu s prognozom koju niti jedna majka ne može ni čuti niti prihvatiti poslali su doma da čeka da beba u njoj umre! Druga opcija koju joj je liječnica šapnula ispod glasa je: neka ide u Sloveniju da joj tamo pomognu. Poput neke kriminalke. Da moli u drugoj državi da joj liječnici pomognu jer u njezinoj domovini ne mogu! Ne žele?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj je na snazi zakon iz 1978. Nejasan, nedorečen. Pitanje kojim se nitko neće baviti. Jedno od onih zbog kojih se gube glasovi, nestaje podrška.

Ali, pitam se taj netko koji odlučuje o tuđem životu, je li kada pogledao u oči trudnicu koja treba čekati mjesecima da joj dijete premine u trbuhu?!

Koja od nas je sljedeća? Molim vas pomozite! Sherajte. Nemojte da ostane sama”, napisala je Paradžiković.

Dr. Markić: Zašto nemamo isti odnos prema ovom nerođenom djetetu i onom koje je iste dobi, ali rođeno?

Dr. Željka Markić, izvršna direktorica U ime obitelji osvrnula se na objavu Paražiković.

Dr. Markić na Facebooku je podijelila dvije fotografije, jedna prikazuje nerođeno dijete staro šest mjeseci u utrobi majke, druga nedonošče iste dobi rođeno u šestom mjesecu trudnoće.

“Ovo su fotografije nerođenog djeteta 6 mjeseci nakon začeća. I nedonoščeta iste dobi, rođenog sa 6 mjeseci. Danas je to djevojčica koja je na radost svojih roditelja. Razlika između to dvoje djece je da prvo još skriva mamina utroba, a drugo se može zagrliti, poljubiti, pogladiti.

Da se ovom drugom, rođenom, dijagnosticira tumor, svi bi se borili svim silama da mu spase život. Liječnici koji bi ustrajali u poštovanju njegovog života i brizi bili bi junaci. Svi bi se trudili da ga se zadrži na životu, uz nas, koliko god je duže moguće. Zašto nemamo isti odnos prema ovom nerođenom djetetu, iste dobi, možda s istom bolešću?
Zašto se diskriminira djecu iste dobi samo na temelju toga nalaze li se trenutačno u majčinoj utrobi ili u inkubatoru?”, pita se Markić.

U međuvremenu su liječnici utvrdili da dijete Grga, o kojem se radi, može preživjeti porod. Još nije utvrđeno je li u pitanju benigni ili maligni tumor, što se može utvrditi tek nakon poroda, a onda je dijete potrebno liječiti. Mnoge majke koje su prošle teška iskustva s bolesnima bebama podijelile svoja iskustva u javnosti, te su potaknule na očuvanje života.

> Svjedočanstvo obitelji Mlakar: ‘Za dvoje djece rekli su nam da nemaju šanse za život, ali mi smo se borili’

> Ispovijed Ane Božinović: ‘U 6. mjesecu trudnoće rekli su mi da Iva ne može preživjeti…’

S druge stranje, lobi koji se bori za pobačaje, skuplja novac za odlazak trudnice Mirele Čavajde u Sloveniju na fetocid, usmrćivanje djeteta.

> Udruge Roda, Pa Riter, Solidarna i druge prikupljaju novac za usmrćivanje bebe Grge u Sloveniji

> Tko su donatori zaklade Solidarna koja traži donacije za usmrćivanje nerođene bebe Čavajde?

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.