Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić potvrdio je nakon što je u medijima objavljena afera o salmoneli u pilećem mesu uvezenom iz Poljske, da je predložio razrješenje pomoćnika ministra za veterinarstvo Tomislava Kiša, kojem zamjera što javnost, pa i on sam, nisu prije saznali za zaraženu piletinu.
“Ja sam tek jučer doznao za slučaj sa salmonelom, ta je informacija iz novina došla do mene, umjesto od službi od kojih je trebala”, rekao je Tolušić u izjavi novinarima u Hrvatskom saboru.
Prema pisanju današnjeg Jutarnjeg lista, javnost nije na vrijeme obaviještena o zaraženom mesu, jer mu je u vrijeme kad je nalaz bio gotov istekao rok trajanja i više ga nije bilo na tržištu. To, piše Jutarnji list, otvara mogućnost da je sporna roba bila na tržištu dok se čekao nalaz te da su je građani kupovali i konzumirali.
Ministar kaže da je Kiš “načelno postupao po procedurama”, no nije izvijestio nadređenog. “Mislim da oko toga nemamo što razgovarati. Mislim da sam prvi, kao glavna i odgovorna osoba u Ministarstvu, to trebao znati 2. studenog, ako ne već i prije”, istaknuo je ministar poljoprivrede.
Suglasan je da je o salmoneli javnost trebala ranije znati, jer dio zaraženih proizvoda je mogao možda ostali u hladnjacima građana.
Tolušić kaže da tvrtka Lidl, koja je prodavala zaraženu piletinu, kao i svi trgovački lanci, provodi samokontrolu svojih proizvoda. To je radila i na pilećem fileu u pakovanju od kilograma, koje je uvezla Mesna industrija Braća Pivac, a proizvela je poljska tvrtka Indykpol te na pačjem mesu od 420 grama mađarskog proizvođača Hungerita.
Lidl je 2. studenog dobio rezultate da je to meso, odnosno uzeti uzorci sadržavalo salmonelu. Ministarstvo je 4. studenog, nakon što je zaprimilo, nalaz od Lidla, provelo dodatnu kontrolu i kod Pivica i u Lidlu te nakon toga, 10. studenog objavilo to u EU RASFF-u, odnosno Sustavu brzog uzbunjivanja za hranu, navodi ministar.
Javnost mora znati
Tolušić navodi i kako taj sustav, koliko god bio dobar, očito ima i anomalije, jer za proizvode koji više nisu na tržištu službeno se više ne mora obavještavati javnost.
“Osobno smatram da je apsolutno suludo da mi o takvim stvarima ne izvještavamo hrvatsku javnost. Izvještavamo je kad imamo povećani udjel kikirikija u keksima, ne i kad su ovakve stvari, koje su bitne za zdravlje svih građana”, rekao je Tolušić i najavio da se budućnosti to neće događati, nego da će Ministarstvo javno objavljivati sve stvari, pa i one koje ne mora.
Ministar poljoprivrede pojasnio je i kako funkcioniraju kontrole na tržištu. Sve trgovine rade samokontrolu, a s obzirom da je na zajedničkom europskom tržištu, Hrvatska primjenjuje iste propise o kontroli proizvoda kao i druge države, što podrazumijeva povjerenje u ono što napravi primjerice poljska veterinarska inspekcija.
Tolušić – Kupujmo hrvatsko!
“Meso iz trećih zemalja, dakle koje nije iz EU, kontroliramo kontinuirano, ostalo povremeno, a po meni, to treba biti više i rigoroznije”, izjavio je ministar.
Pojasnio je da se hrvatsko meso kontrolira na dnevnoj razini sa “sto” kontrola te je uvjeren da je meso hrvatskih proizvođača definitivno zdravstveno ispravno.
“Znamo kako ga kontroliramo, a za uvozno ne možemo znati, ali možemo pojačati kontrolu”, rekao je Tolušić i poručio: “Kupujmo Hrvatsko, jer smo tu sigurniji, znamo što radimo i što proizvodimo”.
Ministar nema informacije da je zaraženo pileće meso sa iste farme u Poljskoj kao i nedavno otkrivena zaražena jaja, no obećava kako će ubuduće objavljivati imena svih proizvođača kojima se nađe zaraženi proizvod.
Tekst se nastavlja ispod oglasa