Topla zima izaziva brige svima koji suše meso; kako zaštititi kobasice, kulene…?

meso
iStock

Toplo vrijeme i visoke temperature glavobolju zadaju proizvođačima mesa. Gotovo svi muku muče kako zaštititi svoje meso od plijesni i zadržati onaj prepoznatljiv okus. Neki su uveli čak i noćna dežurstva pokraj pušnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Nema snijega, nema minusa, kako čujem minusi se najavljuju tek nešto sitno u drugom mjesecu. A mi se moramo prilagođavati. Samo dimom možemo spasiti meso od ove prevelike vlage jer prevelike oscilacije, bilo vlage bilo temperature su najveći neprijatelji mesa”, ističe Dragan Modić iz Bošnjaka za HRT.

Viška vlage Vlado se riješio paljenjem suhog drveta i piljevinom. Kaže, bilo je i onih koji su potpuno odustali od dimljenja.

”Da bi bili sigurni, puno ljudi je tu još svježu kobasicu, očistilo. Znači, očetkalo što se dalo i – smrznulo. Dok se nije pokvarila. A sa ovim suhim mesom, tu ne mogu ništa, to jednostavno, sušit će i šta Bog dragi da”, kaže svinjogojac iz Otoka Vlado Ferbežar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali Jozo u Baranji ne čeka. Počeo je na vrijeme štititi meso od plijesni i muha. Od starih majstora, ali i u svojoj obitelji, naučio je postupke čuvanja mesa. Na svoj višestruko nagrađivani kulen pazi već od samog loženja vatre.

Tajne velikih majstora sušenja

”Uvijek stavljamo ljusku crvenog luka, ja kažem jednu tajnu što mnogi neće reći. Ljusku crvenog luka u vatru. Zašto? Taj luk daje bakrenu boju mesu, daje miris mesu i kad dođu ovakva varljiva proljeća, ne da muhi”, ističe Jozo Marić iz Bilja.

No to je tek manji dio posla. Mješavinu od pet litara vode i pola litre jabukova octa stavlja u pijesak. Pri isparavanju to stvara potrebnu hladnoću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Ventilator raznosi, a ventilator ne smije tući u meso da ne stvori pokoricu nego tuče u zid i dobiva rikoš, dovoljno da raznosi ove kapljice jabukovog octa koje stvaraju jednu žestinu za muhe”, kaže Jozo Marić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.