Totalitarne ideologije duhovno, politički i demografski opustošile hrvatski narod

U organizaciji Franjevačkog instituta za kulturu mira u Splitu se od 26. do 28. svibnja održava međunarodna znanstvena konferencija “Nepomireno društvo – nepomirena pamćenja, doprinos prevladavanju nepomirenih pamćenja hrvatskog naroda”, kojom se želi ukazati na pogubnost zarobljenosti društva u totalitarnim matricama, najavio je u srijedu ravnatelj Instituta fra Mijo Đolan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj trodnevne Konferencije, koja se održava pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović, je “dovesti u pitanje sve totalitarne ideologije koje se agresivno bore za prevlast nad dušom, pamćenjem, identitetom hrvatskog naroda, za kontrolu nad društvom i državom Republikom Hrvatskom”, ističu organizatori.

Totalitarne ideologije duhovno, politički i demografski opustošile hrvatski narod

Ravnatelj Franjevačkog instituta za kulturu mira fra Džolan kaže da će sudionici skupa znanstveno utemeljiti potrebu odmaka od totalitarnih ideologija fašizma i komunizma, koje su duhovno, politički i demografski opustošile hrvatski narod, te pokazati da su svi hrvatski anti-pokreti (antifašizam u obliku komunističkog projekta i anti-komunizam/anti-velikosrpski jugoslavizam u obliku ustaškog projekta) ostali zarobljeni u totalitarnim matricama.

Izlazak iz tih realnih ili fantomskih matrica pokazuje se kao preduvjet prosperiteta hrvatskog društva i naroda, naglašava fra Džolan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Polazište Konferencije je činjenica da hrvatskom narodu, unatoč vlastitoj državi, ne uspijeva oblikovati solidarno i pomireno društvo u Republici Hrvatskoj, BiH i sve brojnijoj dijaspori, naglašavaju organizatori.

U izlaganjima na konferenciji, kaže fra Džolan, kani se dovesti u izravnu vezu ozdravljenje naše društvene i nacionalne zajednice od frustracija i autodestrukcije s prevladavanjem nepomirenih pamćenja kao latentnih zlopamćenja.

U hrvatskome društvu kao tranzicijskom, supostoje i bore se za kontrolu tri paradigme razumijevanja zbilje – tradicionalna, moderna i postmoderna. “Uzimajući odnos prema žrtvi znanstvenim i etičkim kriterijem ispravnog pamćenja, Konferencija će pokazati manjkavosti svih tih paradigmi”, kaže fra Mijo Džolan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavljuje sudjelovanje 30 predavača koji će ponuditi kritičku provjeru uloge individualnog, kolektivnog i kulturološkog pamćenja, te sjećanja u pomirbi kao integraciji svih iskustava u neki smisleni okvir, u kojem nijedna žrtva nije zaboravljena niti prezrena.
“Očekujemo da će njihovi multidisciplinarni prilozi obogatiti i ozdraviti naš diskurs o pitanjima pamćenja i pomirenja”, kažu iz Franjevačkog instituta za kulturu mira u Splitu.

Ističu da se međunarodnim znanstvenim skupom “želi, upravo zbog načela ‘pamti istinito’, ohrabriti otvaranje svih jama, arhiva, kao i znanstvenu reviziju svih totalitarno nametnutih istina”, tako da “nam pamćenja ne pustoše živote i ne dovode u pitanje humano funkcioniranje društva i države, ad intra i ad extra”.

Konferencija “Nepomireno društvo-nepomirena pamćenja” počinje sutra, 26. svibnja, a traje do 28. svibnja u prostorima Sestara službenica Milosrđa, u splitskom naselju Kamen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.