Tri radne skupine za izradu novih zdravstvenih zakona: Hoće li ih donijeti na legalan način?

Zagreb, 24.6.2015 - Izmjene Mreže javne zdravstvene službe, koje je u svibnju Ministarstvo zdravlja dostavilo jedinicama lokalne samouprave, nisu konaèan dokument, veæ prijedlog na koji se tek trebaju oèitovati županije, priopæilo je u srijedu Ministarstvo zdravlja odbacivši kritike o smanjivanju broja lijeènièkih ordinacija i buduæoj nedostupnosti zdravstvene zaštite. Na arhivskoj slici od 7.8.2013. godine ulaz u Ministarstvo zdravlja na Ksaveru. foto HINA/ Damir SENÈAR /iš

Nova radna skupina za izradu nacrta dvaju ključnih zdravstvenih zakona okupila je 60-ak predstavnika svih dionika sustava u zdravstvu, a pri prvom radnom sastanku u Ministarstvu zdarvlja u utorak podijeljena je na tri skupine od kojih će svaka raditi na izmjenama posebnih područja zdravstvene skrbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna će skupina raditi na pravima pacijenata, druga će se baviti pružateljima usluga, a treća organizacijom i financiranjem sustava, rekao je nakon sastanka ministar zdravlja Siniša Varga.

Varga je početkom srpnja, pod pritiskom javnosti, povukao iz procedure već raspravljene zakonske izmjene, proceduru vratio na početak te najavio novi, cjeloviti Zakon o zdravstvenoj zaštiti i novi prijedlog izmjena Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju.

Ministar očekuje da će nacrti novih zakona na jesen biti gotovi, no neće forsirati nikakve datume, dat će radnoj skupini dovoljno vremena za postizanja konsenzusa – o dostupnoj i kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti, u čijem će središtu biti pacijent.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj je izgraditi zdravstveni sustav koji će zadovoljiti potrebe pacijenata i nakon deset do petnaest godina, s obzirom na starenje stanovništva i izmjenu demografske slike Hrvatske.

“Ovim zakonima želimo očuvati i učvrstiti hrvatski zdravstveni model, da svi pacijenti, neovisno o imovinskom stanju i dobi, imaju jednako kvalitetnu i dostupnu zdravstvenu zaštitu”, poručio je ministar, koji je tijekom javne rasprave povučenih zakonskih prijedloga bio prozivan za pokušaj privatizacije zdravstvenog sustava.

Spomenka Avberšek iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske izrazila je sumnju da tako velik broj ljudi, koliko ih je okupljeno u radnoj skupini, u skorije vrijeme može postići suglasje oko nacrta novih zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pozvana su 54 čovjeka, a nije jasno koje grupacije zastupaju. Ministar je premjestio ‘Zrče s Paga u Ministarstvo”. To su ozbiljni zakoni i posao koji se mora ozbiljno raditi. Nikad dosad nisu se radili zakone s tolikom radnom skupinom”, rekla je Avberšek novinarima.

Sporna joj je i podjela radne skupine na tri dijela, te sudjelovanje “čistih privatnika” koji, kaže, nikad dosad nisu sudjelovali u izradi zakona namijenjenih građanima i očuvanju javnog dobra.

“Želimo strogo odvajanje javnog i privatnog. Miješanje javnog i privatnog u javnom dobru jednostavno je nedopustivo i mi to, kao socijalni partneri, nećemo prihvatiti”, poručila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se kreće u novi zakon važno je reći da to sa sobom nosi i potrebu i obvezu da se taj ili ti zakoni uvrste u Godišnji plan normativnih aktivnosti, da se sastavi prethodna procjena, provede rasprava o Tezama i Nacrtu procjene učinaka propisa za svaki novi planirani zakon. Tek nakon svega navedenog može se pristupiti pisanju nacrta novoga zakona.

Važno je i da se objavi komu se, imenom i prezimenom, povjerava pisanje novoga zakona i na osnovi kojih, javno usuglašenih teza kao mandata koji takva radna skupina treba razraditi i uobličiti u zakonsku osnovu.

Hoće li se ovaj put sve napraviti po pravilima i legalno, tek nam preostaje vidjeti?!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.