Tribina o Mirnoj reintegraciji: Sudionici se složili da je UNTAES najuspješnija mirovna misija općenito

Foto: Narod.hr

Na tribini na temu „25 godina od završetka Mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja“ govorilo se o pregovorima s pobunjenim Srbima i pojedinim aspektima reintegracije koji su slabije poznati široj javnosti. Na tribini sudionici su se složili da je operacija UNTAES, odnosno Prijelazna uprava Ujedinjenih naroda u istočnoj Slavoniji, Baranji i zapadnom Srijemu, bila ne samo najuspješnija mirovna misija na hrvatskom teritoriju nego i najuspješnija mirovna misija općenito.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon dvogodišnje pauze od javnog snimanja uzrokovane pandemijom u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu održala se Tribina Trećeg programa Hrvatskog radija. Ususret 15. siječnju Tribina je održana na temu „25 godina od završetka Mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja“. Gosti Tribine bili su dr. sc. Vesna Škare Ožbolt koja je kao savjetnica predsjednika Republike Franje Tuđmana rukovodila procesom Mirne reintegracije, dr. sc. Ana Holjevac Tuković, Voditeljica Odjela arhivskog gradiva Domovinskog rata pri Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata i prof. dr. sc. Ivica Miškulin, redoviti profesor suvremene povijesti s Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

UNTAES – najuspješnija mirovna misija općenito

Sudionici su u raspravi analizirali unutrašnje i vanjskopolitičke okolnosti, koloplete zbivanja i odnose snaga koji su karakterizirali proces Mirne reintegracije. Istaknuvši stalna nastojanja za mirnim rješenjem problema gospođa Škare Ožbolt se prisjetila svojeg sudjelovanja u aktivnostima reintegracije, odnosa prijelaznog upravitelja Jacquesa Paula Kleina s predsjednikom Tuđmanom i njom osobno, a dotakla se i brojnih sjećanja na pregovore s pobunjenim Srbima i pojedinih aspekata reintegracije koji su slabije poznati široj javnosti.

Sugovornici su se složili da je operacija UNTAES, odnosno Prijelazna uprava Ujedinjenih naroda u istočnoj Slavoniji, Baranji i zapadnom Srijemu, bila ne samo najuspješnija mirovna misija na hrvatskom teritoriju nego i najuspješnija mirovna misija općenito. Profesor Miškulin najveći je obol raspravi dao uklapajući Mirnu reintegraciju u širi kontekst Domovinskog rata, raspada Jugoslavije i događaja na međunarodnom političkom planu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesorica Holjevac Tuković s druge pak strane, budući da se proučavanje Mirne reintegracije nalazi u fokusu njezina znanstvena interesa, dala je izniman doprinos raspravi predočavanjem rezultata vlastitog rada s dokumentarnom građom zračenih strana iznoseći podjednako pravne, političke i vojne aspekte procesa reintegracije kao i stavove i promišljanja civilnog stanovništva i javnosti.

Dobra posjećenost tribine

Tribina kojoj je urednik Krešimir Čokolić, a moderator Jakov Blagojević, bila je iznimno dobro posjećena, a publika je vrlo aktivno komentarima, pitanjima i sugestijama sudjelovala u raspravi s gostima Tribine.

Tribini su nazočili članovi nekolicine studentskih udruga zainteresiranih za ovu temu: članovi Slavonske udruge studenata, Hrvatske akademske zajednice i Kluba studenata povijesti Hrvatskog katoličkog sveučilišta „Homo volans“ zbog čega su gosti tribine izrazili veliko zadovoljstvo budući da velik odaziv studentske populacije predstavlja interes poslijeratnih i post-reintegracijskih generacija za važne teme Domovinskog rata i poraća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

TribinU su svojim prisustvom počastili i svojim komentarima oplemenili i ratni vršitelj brojnih najviših državnih dužnosti i aktivni sudionik Mirne reintegracije gospodin Vladimir Šeks kao i ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata prof. dr. sc. Ante Nazor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.