Tvrtke od strateškog i posebnog interesa u proračun će uplatiti 60 posto dobiti iz 2016.

Foto: fah

Preporuke Europske komisije potvrda su kvalitetne politike koju vodi Vlada RH, izjavio je na samom početku sjednice premijer Andrej Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dotaknuo se obilježavanja 25 godina članstva Hrvatske u UN-u: Prije 25 godina ušli smo u obitelj svjetske zajednice koja je zaokružila proces međunarodnog priznanja Hrvatske, rekao je.

Premijer se osvrnuo i na pitanje CIMOS-a te izjavio da je taj problem riješen i sredstva će uskoro biti uplaćena u hrvatski proračun. Zahvaljujem ministru Mariću koji je sa slovenskim ministrom razriješio ovo pitanje, kazao je.

Na kraju kratkog izlaganja čestitao je svima koji su ostvarili uspjehe na lokalnim izborima. Prvi krug izbora je iza nas, čestitam svima koji su ostvarili uspjehe, očekujemo završetak tog procesa 4. lipnja, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prvoj točki dnevnog reda usvojen je Nacrt konačnog prijedloga zakona o koncesijama koji se uskladio sa zakonskom regulativom Europske unije.

Usvojen je i prijedlog uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom. Donošenje uredbe jedan je od uvjeta za korištenje sredstava iz Europske unije od kojih je 475 milijuna eura predviđeno za financiranje gospodarenja otpadom. Neki gradovi su to već uveli, a sada će se za sve jedinice lokalne samouprave uvesti naplatu po količini otpada. Zasad je omogućeno da građani odvajaju otpad na javnim površinama, a sada će se omogućiti da otpad odvajaju na kućnom pragu. Do 2020. godine moramo odvajati do 50 posto otpada, a trenutno odvajamo oko 24 posto, objasnio je Mario Šiljeg, državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike.

Vlada je donijela odluku temeljem koje će većina tvrtki od strateškog i posebnog značaja za Republiku Hrvatsku u državni proračun morati uplatiti 60 posto svoje neto dobiti ostvarene u 2016. godini. Od ove su odluke, prema riječima ministra financija Zdravka Marića, izuzete tvrtke Hrvatske ceste, Hrvatske autoceste, Hrvatska kontrola zračne plovidbe, zračne luke Dubrovnik, Split, Pula, Zadar, Zagreb, Osijek i Rijeka te Zračno pristanište Mali Lošinj. Izuzeti su i Središnje klirinško depozitarno društvo, HŽ Infrastruktura, Hrvatska poštanska banka i Jadrolinija. Iznimka je i tvrtka Agencija Alan d.o.o., koja u proračun mora uplatiti 100 posto svoje prošlogodišnje neto dobiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Strategija e-Hrvatska: do 2020. ulaganje u ICT od 2,6 mlrd kn

Vlada je donijela i Strategiju e-Hrvatska 2020 s akcijskim planom za njezinu provedbu, koja je uvjet za korištenje sredstava iz strukturnih fondova Europske unije za razdoblje do 2020. godine.

Glavni cilj Strategije je osigurati povezivanje informacijskih sustava tijela javne uprave iz svih sektora, poput tržišta rada, obrazovnog sustava, kulturne i nacionalne baštine, upravljanja zemljištem, zdravlja, socijalne skrbi, itd., na način da se građanima pruži što veći broj kompleksnih e-usluga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Strategija u proračunskom razdoblju za 2017. godinu i projekcijama za 2018. i 2019. godinu predviđa sredstva za provedbu u iznosu od 1,9 milijardi kuna, od čega 1,3 milijarde kuna iz EU fondova, a 600 milijuna kuna iz nacionalnih sredstava.

Ukupno, do 2020. godine akcijskim je planom provođenje oko 150 projekata ukupne vrijednih 2,6 milijardi kuna, od čega bi se 1,8 milijardi kuna trebalo financirati sredstvima EU.

Zemljište za Piškornicu

Uz ostalo, Vlada je donijela i odluku o prodaji državne nekretnine, odnosno građevinskog zemljišta u Koprivničkom Ivancu i Kunovcu potencijalnom investitoru, tvrtki Piškornica, koju je, prema riječima ministra državne imovine Gorana Marića, osnovalo šest županija sjeverozapadne Hrvatske. Zemljište je namijenjeno za realizaciju projekta Regionalnog centra za gospodarenjem otpadom sjeverozapadne Hrvatske Piškornica, koji je Vlada 2014. godine proglasila strateškim projektom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupna površina zemljišta na koje se odnosi odluka Vlade je nešto više od 135 tisuća četvornih metara, a očekivana cijena koju bi država trebala dobiti od prodaje je 4,22 milijuna kuna.

Općini Križ Vlada je dala suglasnost za podizanje 10 milijuna kuna vrijednog kredita kod Privredne banke Zagreb. Sredstvima tog kredita, s rokom otplate od 11 godina, općina Križ bi trebala financirati kapitalni projekt izgradnje dječjeg vrtića i kupnje zemljišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.