Vlada je na sjednici u četvrtak predstavila plan popuštanja mjera koji će se odvijati u tri etape. Treća faza predviđena je za 11. svibnja i uključuje pokretanje rada predškolskih ustanova i razredne nastave od 1. do 4. razreda te posebnih razrednih odjela i rad s djecom s teškoćama koja imaju pomoćnika u nastavi.
U snažnom potresu koji je 22. ožujka pogodio Zagreb od 433 objekata dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola kojima je osnivač Grad Zagreb njih 25 se zbog oštećenja u potresu ne može koristiti, a njih četiri – dvije osnovne i dvije srednje imaju crvenu oznaku.
Crvenu oznaku su dobile OŠ Petra Zrinskog, OŠ Vugrovec Kašina (područna škola Vugrovec), Gornjogradska gimnazija, te Umjetnička plesna škola Silvije Hercigonje.
“Naša škola definitivno neće moći biti osposobljena za učenike do kraja ove školske godine”, kazao je ravnatelj Gornjogradske gimnazije Radovan Librić, mjesec dana nakon razornog potresa koji je pogodio Grad Zagreb.
Ostali trenutno neupotrebljivi objekti, njih 21, imaju žutu oznaku, među njima su dječji vrtići Gajnice (Blanje 19), Vjeverica (Šufflaja 4), Krijesnica (Kordunska ulica 1) i Markuševec (Bidrovečka cesta 30).
Tu su i osnovne škole – Josipa Jurja Strossmayera (Varšavska 18), Markuševec (Markuševečka cesta 160), Čučerje (Područna škola Dankovec, Slanovečka 19), Jordanovac (Područna škola Kozjak, Kozjak 27), Bukovac (Trnac 42), Dr. Ivan Merz (Račkog 4), Miroslava Krleže (Kaptol 16) te Ivana Gorana Kovačića u Mesićevoj 35 (gdje je smještena i XVIII. gimnazija) te Davorina Trstenjaka (Područna škola Savska) u Savskoj 77, gdje je i XI. gimnazija.
Ravnatelji oštećenih škola čekaju upute Gradskog ureda te ministarstva, a učenici tih škola, kao i maturanti koji će polagati državnu maturu, na nastavu bi trebali ići u škole koje imaju jednu smjenu.
Zagreb: Učenici iz oštećenih škola ići će u one s jednom smjenom
U Gradu Zagrebu poručuju kako će u suradnji sa školama i vrtićima osigurati dostupnost dezinfekcijskih sredstava i zaštitne opreme sukladno preporukama Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske i nadležnih službi. Maturanti i ostali učenici koji se ne mogu vratiti u svoje škole, poput, primjerice Gornjogradske gimnazije, ostatak ove godine odradit će u školama koje imaju jednu smjenu.
“U Gradu Zagrebu nastavu u jednoj smjeni organiziraju 42 osnovne i 16 srednjih škola te će u slučaju ponovnog pokretanja redovitog odgojno-obrazovnog rada i redovite nastave svi zagrebački učenici imati organiziranu redovnu nastavu, poštujući pritom sve preporuke i upute nadležnih službi. Nadalje, slobodni smo izvijestiti kako Grad Zagreb u šk. godini 2019./2020. organizira prijevoz za 3.800 učenika iz 19 osnovnih škola sukladno čl. 69 Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi te će se za sve učenike koji će nastavu eventualno pohađati u drugoj školi također osigurati posebne linije organiziranog prijevoza učenika te tako osigurati njihov siguran dolazak u školu i odlazak iz škole”, poručuje pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje Ivica Lovrić, pišu 24 sata.
Što se tiče same obnove, u Gradu ističu kako će konačna procjena štete na svim vrtićima i školama biti poznata u narednim tjednima.
“Ističemo da se sve oštećene škole i vrtići mogu obnoviti i zadržati, odnosno, nije potrebno rušenje nijednog objekta. Grad Zagreb kao osnivač dječjih vrtića i škola sanirat će sve oštećene objekte, te očekujemo kako će do početka nove pedagoške godine svi dječji vrtići i najveći dio trenutno neupotrebljivih škola biti sanirani te spremni za korištenje”, kaže pročelnik Lovrić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa