Stravično ubojstvo i samoubojstvo muškaraca koje se u ponedjeljak dogodilo u Rijeci na vidjelo je iznijelo i mnoštvo pitanja. Muškarci su homoseksualci, koji su živjeli u životnom partnerstvu. Jedan od njih već je ranije počinio stravično ubojstvo svog partnera zbog čega je odležao tek sedam godina u zatvoru. Muškarci su bili korisnici nužnog smještaja.
Što se točno dogodilo među muškarcima još nije posve poznato, okolnosti stravičnog događaja se još rasvjetljavaju. No pretpostavlja se da se u pozadini smrti Anđelka (44) i Damira Bajčića (38) nalaze ubojstvo i samoubojstvo.
>Polšak Palatinuš: Femicid koji to nije
Istražitelji vjeruju, na osnovi dosad prikupljenih podataka, da je u ponedjeljak oko 6.30 sati u sobi Anđelko nožem napao partnera Damira. Zadao mu je tri ubodne radne – dvaput u leđa i jednom sa strane. Nakon toga si je zabio nož u srce. Rekonstrukcija događaja je pokazala da su smrtonosni ubodi nožem napadača vjerojatno zadani u krevetu. Nakon što su o jezivom događaju u Mihačevoj Dragi alarmirane dežurne službe obojica su prevezena u riječki KBC gdje su preminuli, piše Burin.hr.
>Prof. dr. sc. Dubravka Hrabar: Zakon o životnom partnerstvu stvorio je paralelni institut braku, dajući mu sve bitne sastavnice i pravne posljedice braka
Muškarci živjeli u partnerstvu u nužnom smještaju
Muškarci su bili u homoseksualnoj vezi, točnije u o životnom partnerstvu. Živjeli su u jednoj sobi u zgradi u Mihačevoj Dragi u Rijeci. U toj zgradi žive korisnici nužnog smještaja. Tu sobu od 16 kvadrata kao nužni smještaj dobio je Anđelko prije nešto više od dvije godine. Potom se kod njega uselio Damir i službeno nije bio prijavljen i nije bio korisnik nužnog smještaja.
Susjedi i oni koji ih poznaju kažu da su bili različitih karaktera. Za Damira kažu da je bio dominantan i agresivan, dok je Anđelko bio mirne naravi i nekonfliktan. Kažu da je Anđelko često bio žrtva u njihovoj vezi, partner ga je znao zatvoriti u sobu i danima ne puštati van. Što je bio motiv koji je nagnao jednog od dvojice muškaraca da napadne drugoga, trenutno se može samo spekulirati. No susjedi smatraju da je presudio takav nezdrav odnos.
Krvave muškarce pronašla je susjeda kada je oko 6.30 sati čula čudne zvukove. Izašla je na hodnik i vidjela krvavog Damira.
>Okrutno ubojstvo ‘transrodne’ tiktokerice iznijelo na vidjelo nasilje u LGBTQ zajednici
“Rekao mi je: ‘Vidi što mi je uradio, izbo me na spavanju, pomozi mi!’ Došla sam do vrata njihove sobe, Anđelko je bio unutra, na krevetu… Odmah sam alarmirala susjeda, on je zvao policiju i Hitnu pomoć. Poslije sam vidjela da je Anđelko otpuzao iz sobe i dovukao se van, dok je Damir sjedio sklupčan na podu”, ispričala je za Burin susjeda.
Damir 2012. ubio partnera
Iako je u ovom slučaju Damir, čini se, žrtva, on sam iza sebe ima ubojstvo. Damir Bajčić prije 12 godina u Bjelovaru je ubio svog tadašnjeg, 21 godinu starijeg, partnera Gorana Trbojevića. Njega je Damir, kojeg susjedi opisuju kao agresivnog i zlostavljača, više puta izbo nožem.
>Protivno volji građana izglasan Zakon o životnom partnerstvu
Zločin se dogodio 22. travnja 2012. godine, za ranog poslijepodneva, Ulici Josipa Pupačića u Bjelovaru. Tada kao 26- godišnjak, nožem je izbo svog 21 godinu starijeg partnera Trbojevića. Kritičnog je dana mladi Bivol (kasnije je promijenio prezime u Bajčić) u dvorištu nožem više puta ubo nesretnog Trbojevića koji je zatim pokušao pobjeći, ali bezuspješno. Nakon što je ranjen izašao na ulicu, Damir ga je sustigao i još jednom ga ubo u leđa. Trbojević se zatim srušio na tlo, a partner mu je prišao i zadao još jedan ubod. Zbog tog ubojstva je kao Damir Bivol u Županijskom sudu u Bjelovaru u studenom 2012. osuđen na sedam godina zatvora. Bjelovarski sud mu je, osim zatvorske, izrekao i mjeru obveznog psihijatrijskog liječenja. Dakle, Damir je za stravično ubojstvo dobio samo 7 godina zatvora, a potom nastavio normalno živjeti.
Što je nužni smještaj i kome se daje?
Dvojica muškaraca, kako smo već naveli živjeli su u nužnom smještaju, koji je dobio Anđelko. A k njemu se, neprijavljen, uselio Damir. Nužni smještaj je privremeno stambeno zbrinjava socijalno ugrožene građane koje nudi Grad Rijeka. On podrazumijeva smještaj koji zadovoljava minimalne životne potrebe korisnika, odnosno korištenje jedne ili više prostorija i sanitarnog čvora, te korištenje električne energije i komunalnih usluga.
Smještaj mogu dobiti samo osobe koje žive od zajamčene minimalne naknade, a ugovori im se dodjeljuju na pet godina.
“Primamo uistinu puno zahtjeva za smještaj, ali vrlo malo njih zadovoljava propisane uvjete. Tako primjerice primamo zahtjeve samaca i umirovljenika s vrlo niskim prihodima, ali i zahtjeve obitelji s malim prihodima – svi oni su najugroženija kategorija, ali kako nisu korisnici zajamčene minimalne naknade, ne ispunjavaju uvjete za dobivanje nužnog smještaja”, objasnila je Maja Pudić u razgovoru za Novi list 2021.
U nužnome smještaju plaća se simbolična najamnina po kvadraturi stambenog prostora. Te 2021. najamnina za 16 kvadrata iznosila je 14,75 kuna mjesečno, a svi režijski troškovi su stanarima značajno subvencionirani. Većina korisnika smještaja su odrasli i nezaposleni, često i bolesne osobe, koje žive od državne socijalne pomoći.