Udruga Franak: Potrošaču pravomoćno dosuđeno 50.000 kuna preplaćenih kamata

Zagreb, 14.02.2018 - Konferencija za medije građanske inicijative Lex Franak sa temom "Nužnosti konačnog zakonskog rješavanja problema CHF dužnika", te o "Nužnosti bržeg odlučivanja Vrhovnog suda zbog mogućih zastara". Na fotografiji Božo Ivošević. foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Udruga Franak u utorak je izvijestila da je Županijski sud u Rijeci preinačio prvostupanjsku presudu i potrošaču pravomoćno dosudio 50.000 kuna preplaćenih kamata uz pripadajuće zatezne kamate za konvertirani kredit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najprije je Općinski sud u Splitu odbio tužbu kao neosnovanu, obrazlažući to konverzijom i tvrdnjom da je potrošač potpisivanjem aneksa ugovora izgubio pravni interes, no riječki Županijski sud takvu je presudu preinačio i dosudio 50.000 kuna preplaćenih kamata potrošaču uz pripadajuće zatezne kamate, priopćila je udruga.

“Presuda je izvrsna i zbog toga jer po prihvaćanju žalbe tužitelja nije vraćena na prvi stupanj na ponovno suđenje, nego je viši sud odmah riješio slučaj konačnim pravorijekom”, navode u priopćenju.

Ističu da u presudi stoji kako dodatak ugovora iz konverzije nije od utjecaja na tužiteljevo potraživanje razlike kamata, kao i da zakonskim odredbama za konverziju nije riješeno pitanje ništetnosti odredaba o promjenjivoj kamatnoj stopi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadalje, navode da je glavni motiv zakona bio izjednačavanje položaja dužnika u švicarskim francima s položajem dužnika iz euro kredita, a ne vraćanje preplaćenih kamata za vrijeme korištenja nepoštene ugovorne odredbe.

U presudi stoji i da se konverzija odnosi isključivo na obveze proizašle iz osnovnoga ugovora, a ne i na izvanugovorne odnose među strankama te da konverzijom nije prestala izvanugovorna obveza vraćanja svega što je stečeno bez osnove.

“Potrošač tužitelj može novom tužbom zatražiti i tečajne razlike po odluci Vrhovnoga suda RH o revizijama banaka odnosno u skladu s odlukama Vrhovnoga suda RH može zatražiti i kompletnu ništetnost kompletnoga ugovor te obeštećenje na temelju te ništetnosti, u dogovoru s odvjetnikom koji ga zastupa”, ističu u udruzi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećaju i da je Sud EU svojim trima odlukama “zacrtao obvezujuća pravila za sve članice EU” prema kojima svi ugovori u švicarskim francima imaju ugovorenu ništetnu valutnu klauzulu. “Osim toga Sud EU smatra i to da su onda takvi ugovori kompletno ništetni”, priopćila je Udruga Franak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.