Udruga hrvatskih pacijenata: Protiv smo miješanja privatnog i javnog zdravstva

Foto: fah

Predsjednik Udruge hrvatskih pacijenata (UHP) Marijo Drlje ocijenio je kako prijedlozi izmjena zakona o zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenom osiguranju ministra Siniše Varge predstavljaju nastavak agresivne tajkunizacije solidarnog javnog zdravstva te zatražio da se odustane od predloženih promjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Predlažemo referendum o tom zakonima koji bi se proveo kada i parmalentarni izbori jer su zdravstveni zakona od vitalne važnosti za građane”, rekao je Drlje u utorak na konferenciji za novinare.

Drlje je protiv miješanja privatnog i javnog zdravstva pa u tom kontekstu i protiv toga da se liječnicima zaposlenima u javnom zdravstvu i dopušta dodatni rad u privatnom sektoru.

“To je neprihvatljivo, treba donijeti novi zakon o sprečavanju sukoba interesa na svim razinama i zabraniti takav rad, ali da se svakome omogući da izabere hoće li raditi u javnom ili privatnom zdravstvu. Onima koji se odluče da ostanu u javnom sustavu treba omogućiti da rade i da im se prekovremeni rad plati”, rekao je Drlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem s laboratorijem za dijagnostiku hematoonkoloških bolesti 

Predsjednik Hrvatske udruge leukemija i limfomi Dubravko Bijić upozorio je kako je zbog zastarjelosti opreme prestao s radom laboratorij za dijagnostiku hematoonkoloških bolesti u Kliničkoj jedinici za citogenetiku KBC-u Zagreb čime je dovedena u pitanje dostpunost te dijagnostike pacijentima, kao i korištenje baze podataka koja datira iz 1996. godine. Bojić je stoga zatražio hitnu nabavku nove opreme.

“Dobili smo informaciju da je laboratorij prestao s radom 13. travnja pa to kod članova naše udruge izaziva strah i paniku. Doznali smo da je uprava bolnice pitanje nabavke te opreme stavila na listu prioriteta i nadamo se da to učiniti i Ministarstvo zdravlja”, kazao Bojić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napomenuo je kako je kod hematoonkoloških bolesnika vrlo važno da se sva potrebna dijagnostika obavi u što kraćem vremenu, pogotovo jer je to jedini laboratorij koji se bavi dijagnostikom hematoonkoloških bolesti djece i odraslih te praćenjem svih transplantiranih hematoloških boelsnika. U laboratorij dolaze pacijenti iz cijele Hrvatske ali i drugih zemalja.

Sanacijski upravitelj KBC-a Zagreb Hrvoje Vrčić rekao je kako laboratorij i dalje redovito radi zahvaljujući zamjenskoj opremi, a u tijeku je priprema za kupnju nove opreme.

Uzrok zastoja su problemi sa sofverom, a pacijenti se i dalje primaju, iako će će pacijenti koji nisu najugroženiji nešto duže čekati na nalaze, rekao je Vrčić

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tzv. FISH dijagnostika hematoonkoloških bolesti koristi se za personalizirano liječenje hematoonkoloških bolesnika, a za nabavku nove opreme potrebno je, rečeno je, osigurati 1,5 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.