Udruga U ime obitelji još je 2017. upozorila Plenkovića na cenzuru koju Faktograf provodi; on se oglušio

plenkovića
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Udruga U ime obitelji još je 2017. upozorila Vladu i premijera Andreja Plenkovića na nedopustivu cenzuru Faktografa. Još tada je Vlada Andreja Plenkovića mogla stati na kraj kršenju hrvatskih zakona i Ustava, koji u članku 38. zabranjuje cenzuru, a jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli, ali to na svoju sramotu nije učinila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američka nevladina udruga ”America First Legal”, bliska bivšem američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, u okviru sudskog spora protiv State Departmenta dobila je u ruke dokument o svjetskoj mreži cenzure.

U ovim dokumentima razotkriveno je da je skupina novinara čije aktivnosti kontrolira GEC (Globalni centar za angaržman), tijelo unutar State Departmenta, kontrolirala i cenzurirala sve one informacije koje nisu bile u skladu s lijevo – globalističkim ideološkim okvirom.

Među novinarima koji su razotkriveni je i hrvatska novinarka, izvršna direktorica Faktografa, Ana Brakus, ranije piše Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga U ime obitelji 2017. g. je upozoravala na cenzuru

2017. godine udruga U ime obitelji poslala je dopis Vladi Republike Hrvatske u kojem je iznijela zahtjev o hitnosti prekida cenzure na Facebooku koja je bila provođena prema ideološkom okviru, a ne prema stvarnoj činjeničnosti informacija.

Možda će vas zanimati

Skupina novinara odlučuje o cenzuri: Brakus iz Faktografa jedna od ključnih osoba među 'kontrolorima činjenica'

Riječ je o skupini novinara iz raznih zemalja, čije aktivnosti koordinira Globalni centar za angažman (Global Engagement Center – GEC), tijelo unutar State Departmenta.

Ravnodušnost Andreja Plenkovića

No Vlada na čelu s Andrejom Plenkovićem nije poduzela ništa da riješi taj problem u korist istine i građana RH. Baš naprotiv dopis su iskoristili ostali mediji skloni svjetonazoru tima urednika Faktografa da bi cijelu priču okrenuli protiv udruge U ime obitelji, a u korist Faktografa iako je bilo i više nego evidentno da je cenzura neopravdana.

Službeni dopis Vladi Republike Hrvatske

U dopisu predsjedniku Vlade, g. Andreju Plenkoviću, ministru pravosuđa, g. Draženu Bošnjakoviću te ministru unutarnjih poslova, g. Davoru Božinoviću, udruga U ime obitelji ih poziva da u najkraćem roku osiguraju prekid cenzure koju u Republici Hrvatskoj provodi društvena mreža Facebook.

Možda će vas zanimati

Ništa nije slučajno: Koliki novac Faktograf vrti i koja moćna organizacija stoji iza ovog cenzora

Donosimo vam pregled financiranja Faktografa kao i organizacije koje stoje iza njih što dokazuje da Faktograf nije niti neovisan niti nepristran

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razlog cenzure leži u činjenici da s preko ove društvene mreže intenzivno iznose povijesno-pravne činjenice o izrazito pozitivnoj ulozi koju su u ratu u BiH odigrali Republika Hrvatska i njezine Oružane snage, Hrvatska Republika Herceg-Bosna i Hrvatsko Vijeće Obrane, a onda i general-pukovnik Slobodan Praljak kao načelnik Glavnog Stožera HVO-a”, navodi se u dopisu U ime obitelji.

Cenzurom se kršio Ustav RH

Uklanjane su objave hrvatskih građana koji se nisu slagali s odlukom presude generalu – pukovniku Praljku, premda nisu kršile interna pravila ove društvene mreže kao što su zabrana govora mržnje, nasilja, golotinje, neovlaštene prodaje, itd.

U ime obitelji je tada upozorila Vladu Andreja Plenkovića da se s takvom vrstom cenzure krše hrvatski zakoni i Ustav, koji u članku 38. zabranjuje cenzuru, a jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
Također su upozorili i na činjenicu da osim građana Republike Hrvatske ista cenzura još u većoj mjeri pogađa Hrvate u Bosni i Hercegovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Očekujemo od vas da hitno zatražite od Facebooka da poštuje hrvatske zakone pod kojima posluje u Hrvatskoj i prekine cenzuru, koja je posljedica ili lažnih prijava ili politizacije Facebooka”, zaključuje se u dopisu Vladi Andreja Plenkovića.

”America First Legal” iznosi materijalne dokaze

Još 2017. g. Vlada Andreja Plenkovića je mogla stati na kraj kršenju hrvatskih zakona i Ustava, koji u članku 38. zabranjuje cenzuru, a jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli, ali to na svoju sramotu nije učinila.

No sada je ”America First Legal” iznio materijalne dokaze koji potvrđuju nekompetenciju Faktografovih ”novinara” za posao koji rade.

Aktivnosti GEC-a vezane su za razotkrivanje i borbu protiv ”dezinformacija” plasiranih iz medijskog prostora ili prostora društvenih mreža SAD-a i njihovih saveznika i partnera. Ova aktivnost se provodi na način da se cenzuriraju odnosno uklone određeni sadržaji koji nisu u skladu s ideološkim okvirom GEC-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je u dokumentima razotkriveno?

Ono što je s ovim dokumentima razotkriveno jest da određena skupina anonimnih, uglavnom mladih, novinara (njih 11) iz različitih zemalja, kontrolira i usmjerava društvenu i političku misao Amerikanaca, te njihovih saveznika i partnera. Među glavnim zvijezdama u ovoj priči je Ana Brakus, izvršna direktorica Faktografa.

Dokumenti nadalje razotkrivaju da cenzori tzv. ”dezinformacija” ne provjeravaju činjeničnost informacija objektivno i dobronamjerno već kroz filtar lijeve globalističke ideologije kojoj i sami pripadaju. Naime riječ je o novinarima odnosno ideološkim aktivistima povezanima putem mreže Poynter, financiranima iz istog izvora.

Poynter institut je međunarodna novinarska škola u St. Petersburgu na Floridi. Dio te mreže su među ostalima i ABC News, Associated Press, Le Monde, Libération i Washington Post. IFCN surađuje s Google News i Facebookom, a njegovo pokretanje financirali su osim državnih izvora i mreža Omidyar, Google, Facebook, Zaklada Billa i Melinde Gates i Zaklade otvoreno društvo Georgea Sorosa.

Važna uloga Ane Brakus u GEC-u

Među ključnim osobama AFL navodi Anu Brakus, izvršnu direktoricu u Faktografu, navodeći kako je njezino glavno područje istraživanja “ultrakonzervativni politički i građanski pokret”. Ona je navedena i kao jedna od jedanaest ”međunarodnih vladara cenzure”.

Ana Brakus je 2021. zatražila veće ovlasti u cenzuriranju političara. Prenosi njezinu izjavu za Pointe u kojoj kaže da bi “provjeravateljima činjenica trebalo dopustiti da provjeravaju političare” te da je je mreži potrebno više suradnika kako bi kontrolirala istupe osoba poput bivšeg američkog predsjednika Trumpa.

AFL također ističe da Ana Brakus ne trpi pokušaje provjere vlastitog rada. “Ako provjeravate provjeravatelje činjenica, njezina udruga reći će da ih uznemiravate i provodite nasilje”.

Pitanje legalnosti i legitimnosti Faktografa

Faktograf se predstavlja kao “udruga za informiranu javnost”, osnovali su ga 2015. Hrvatsko novinarsko društvo i GONG. Faktograf je specijaliziran za “provjeru činjenične točnosti tvrdnji u javnom prostoru”.

Ovdje se postavlja pitanje legalnosti i legitimnosti te provjere, odnosno na temelju čega i po čijem nalogu Faktograf to obavlja. To pitanje ima posebnu težinu zbog činjenice da Faktograf praktički odlučuje što se smije objaviti primjerice na Facebooku, odnosno koja objava odande mora biti uklonjena.

Iz onoga što je otkrio ”America First Legal” da se zaključiti da Faktograf nije objektivan i relevantan istrument za provjeru ”činjeničnosti informacija” s obzirom da je ideološki uvjetovan.

Konzervativna politička misao je problem

Naime to se da i zaključiti na temelju toga što je u najvećoj mjeri usmjeren prema cenzuri konzervativne političke misli u Hrvatskoj. Podsjetimo da je glavno područje istraživanja Ane Brakus upravo “ultrakonzervativni politički i građanski pokret”.

Petar Vidov kao glavni urednik Faktografa svoju novinarsku karijeru je započeo u Indexu i Novostima, te je po istom ideološkom modelu nastavio raditi i u Faktografu bez smisla za objektivu provjeru činjeničnosti informacija.

Što ideološki ne odgovara Faktografu?

Faktograf je u više navrata cenzurirao Narod.hr, između ostaloga članke o Titovim zločinima, cijepljenju, pobačaju, o financiranju Možemo i njihovim vezama s Emilom Tedeschijem, kao i o Marku Perkoviću Thompsonu, Greenpeaceu i Donaldu Trumpu.

Evidentno je da čak i ako se iznose provjerene znanstvene činjenice, ukoliko one nisu ideološki podobne, biti će uklonjene jer mogu utjecati na opću društvenu i političku misao. Čemu svakako svjedoči i cenzura na Facebooku iz 2017. godine protiv koje je ustala udruga U ime obitelji, a na čiji je dopis o tome Vlada ostala potpuno ravnodušna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.