Udrugama za usluge osobnog asistenta uručeni ugovori vrijedni 25,1 milijun kuna

Zagreb, 29.10.2015 - Ministarstvo socijalne politike i mladih organiziralo sveèano potpisivanje i uruèivanje ugovora kojima æe biti dodijeljena bespovratna sredstva u okviru natjeèaja sufinanciranog iz Europskog socijalnog fonda "Širenje usluge osobne asistencije za osobe s invaliditetom". Na fotografiji Milanka Opaèiæ, Mirando Mrsiæ. foto HINA/ Daniel KASAP / dk

Potpredsjednica vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić u četvrtak je uručila ugovore udrugama koje su se sa 46 projekata natjecale za 25,1 milijun kuna iz Europskog socijalnog fonda za osiguravanje usluga osobnog asistenta za 465 korisnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S tim ugovorima broj asistenata osiguran je za više od 1100 osoba s invaliditetom, navela je Opačić dodajući da se kroz različite načine finaciranja usluga asistencije u sustavu socijalne skrbi od 2011. povećala za 70 posto.

Više od 4000 djece i odraslih korisiti asistente

Tada je uslugu asistencije koristilo oko 1000 djece s teškoćama i odraslih invalidnih osoba dok danas tu uslugu prima više od njih 4000. Usluga pomoćnika u nastavi u 2011. bila je osigurana za 460 učenika, dok je sada osigurana za njih više od 2600.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pomaknuli smo stvari i cilj nam je da vlastitim i sredstvima iz EU fondova asistenta dobije svaka osoba kojoj je on potreban, poručila je Opačić. Također je zakonski standardiziran hrvatski znakovni jezik te je ustanovljeno jedinstveno tijelo vještačenja u kojem će svaka osoba po standardiziranom postupku dobiti potvrdu svog invaliditeta.

Također je podsjetila da je za mandata dosadašnje Vlade ukinuta odredba o trajnom oduzimanju poslove sposobnosti te je počeo vrlo dobro funkcionirati proces deinstitucionalizacije, odnosno smještaj osoba s invaliditetom u stambene zajednice u kojima, uz pomoć asistenata, svakim danom postaju samostalniji u obavljanju svakodnevnih životnih radnji.

Zahvalila je udrugama na predanom radu, bez čega, istaknula je, mnoge osobe ne bi mogle imati asistente i kvalitetniji život, pogotovo u sredinama u kojima ne postoje institucije. Ovo je dobro iskorišten novac jer, s jedne strane, ljudi dobivaju asistente, a s druge udruge zapošljavaju ljude, istaknula je Opačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također je preokrenut trend finaciranja udruga novcima od igara na sreću, pa se tako taj novac sada raspodjeljuje na 60 posto udruga izvan Zagreba, a 40 posto na one u Zagrebu, koji ima dosta institucija. Primjerice, budući da Slavonija nije pokrivena institucijama cilj nam je bio da što više udruga financiramo u takvim sredinama, rekla je Opačić.

Ove godine zaposleno dvostruko više osoba s invaliditetom

Na svečanosti je bio i ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić koji je naveo da se u ovoj godini osiguralo najviše novca za takve projekte, ukupno oko 70 milijuna kuna, no to nije dovoljno pa treba povući više sredstava iz EU fondova kako bi se osobama s invaliditetom omogućio kvalitetniji život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mrsić kaže da je u ovoj godini zaposleno dvostruko više osoba s invaliditetom negoli u prošlima, no problem je njihova obrazovanost jer se uglavnom školuju za nepotrebna zanimanja. To moramo promijeniti, rekao je Mrsić dodajući da će se sredstvima EU fondova poticati bolja obrazovanost osoba s invaliditetom.

Ocijenio je kako su potpisani ugovori dokaz da Hrvatska povlači novac iz EU fondova, gdje joj je do 2020. za zapošljavanje osoba s invaliditetom, asistente, zapošljavanje mladih i slično na raspolaganju oko dvije milijarde eura.

Dakle, novca imaa, kako vidimo, s dobrim projektima se mogu povući, zaključio je Mrsić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.