Umjesto vojske, proces nabave borbene eskadrile vodi Plenkovićev savjetnik: Uz američke u igri i francuski zrakoplovi?

Zagreb, 26.04.2019. - Zajednièka sjednica Odbora za financije HDZ-a i Odbora za rad i mirovinski sustav HDZ-a. Na fotografiji Robert Kopal. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Prema neslužbenim izjavama drugog pokušaja nabave borbene eskadrile koje prenosi Večernji list, Hrvatska se kreće prema izboru aviona 4. generacije, a taj bi posao trebao biti dovršen potpisivanjem ugovora s dobavljačem koncem iduće godine. Prema novim informacijama zrakoplov američke proizvodnje, lovac F-16 i dalje glavni predmet želja, a navodno su uz švedski JAS-39 Gripen, u igru uključeni i Francuzi sa svojim Mirageima koje zamjenjuje novi Rafale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad bismo se ravnali prema tri kratka priopćenja Vlade, izgledalo bi da je nabava borbene eskadrile samo igrokaz za javnost.

“Počeo je rad na sastavljanju zahtjeva za ponudu koji će biti upućen zemljama koje budu iskazale interes”, zadnji je citat “transparentnog” informiranja hrvatske javnosti o radu Vladina Međuresornog povjerenstva za nabavu aviona. A povjerenstvo je osnovano u sjeni propala posla i međunarodnog skandala kada su Amerikanci u zadnji tren blokirali nabavu izraelskih F-16 Baraka.

Posljedica tog neuspjeha za ministra obrane Damira Krstičevića i njegovu ekipu u MORH-u je izgubljena mogućnost da i sada oni diktiraju izbor aviona, što se vidi i iz “matematike”, gdje su od 16 članova povjerenstva samo četvorica iz vojske. Formacijski, povjerenstvom supredsjedaju Plenkovićev osobni prijatelj i predstojnik Ureda premijera Zvonimir Frka-Petešić te direktor Glavnog stožera OSRH kontraadmiral Robert Hranj, no većinu je posla preuzela Plenkovićeva ekipa. A unutar nje, proces nabave usmjerava posebni savjetnik Robert Kopal, Plenkovićev savjetnik i HDZ-ov i šef HDZ-ovog Odjela za analitiku, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>(VIDEO) Veleposlanik SAD-a Kohorst: ‘Plenkoviću sam dao dokument o avionima F-16. Bili su svjesni kako proces funkcionira’

>Robert Kopal: Postoje dokazi za sabotažu unutar HDZ-a, među ostalim članovi su nam prijavili druge članove

>Kopal se pita gdje je pogriješio u istraživanju koje je HDZ naručio za Liku: Evo kakve je rezultate predviđalo!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Plenkovićev savjetnik Kopal: ‘Ne mogu potvrditi niti demantirati informacije o pljeskanju’

Takvo što sigurno izaziva osip u vojnom vrhu i u Ministarstvu obrane gdje drže da sada ne treba otići u drugu krajnost, da se vojnike gotovo izbaci iz procesa odlučivanja. Koliko se može saznati, Kopalova ekipa je još prije nekoliko mjeseci napravila potpuno novo istraživanje.

U vojnim krugovima strahuju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napravljen je suženi popis država kojima su poslana pisma za iskazivanje interesa, no u povjerenstvu kriju na koliko adresa. U kuloarima se priča da su otišla na 20-ak adresa. Službenim kanalima, preko veleposlanstava, pa sada naši očekuju odgovore. Povjerenstvo nastavlja zastupati da posao isključivo može obaviti država s državom.

“Ovaj put ne radimo račun bez krčmara, tvrdi jedan od članova povjerenstva buduću ulogu američkog Lockheed Martina. Ako je u igri LM, onda mu odgovara da RH izabere rabljene avione kojima treba produljenje životnog vijeka ili modernizacija na blok 50/52. A to može stajati stotine milijuna dolara. Države kojima je RH poslala pisma o iskazivanju interesa mogu angažirati LM, SAAB, Dassault, sve tvrtke bliske državama.

Nadalje, u povjerenstvu još prikupljaju ponude i za rabljene i nove zrakoplove. U vojnim krugovima strahuju da bi političari, koji nemaju stručna znanja, mogli bez struke odlučiti da nam treba, primjerice šest ili osam, a ne 12 aviona. Čulo se da smo se interesirali i kod Norvežana za njihove F-16, što zbunjuje jer Norvežani, kojima stižu novi F-35, imaju F-16 s prijeđenih 10.000 sati naleta i pogodne samo za otpad.

Svojih F-16 rješavaju se i Nizozemci i Danci, no i ovdje je riječ o jako isluženim aparatima bloka 20. Za razliku od prvog natječaja, kada smo odbili ponudu Grka za stare F-16 blok 30, krenu li Grci prema nabavi F-35, možda će moći “otpustiti” eskadrilu F-16 blok 50/52 koja je ono za čime HRZ čezne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.