Održan Hod za život u Sisku: Čovjek je najveće blago. Zaštitimo ga!

hod
Hod za život u Sisku 2024. /Foto: Narod.hr

Petu godinu za redom u subotu je u Sisku održan Hod za život, obitelj i Hrvatsku pod geslom ”Glas rođenih za život nerođenih!” I ove godine organizatori i sudionici htjeli su osvijestiti znanstvenu činjenicu da život počinje začećem, da je svaki ljudski život dragocjen i da se za njega vrijedi zauzimati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudionici su se najprije okupili ispred Sisačkog robnog centra Srce u 10:30 sati, odakle je povorka krenula do odredišta gdje se održao prigodni program popraćen sjajnom atmosferom, glazbenim programom i snažnim svjedočanstvom dr. Valentine Barte.

Tijek događaja pratili smo UŽIVO:

>Hod za život u subotu, 15. lipnja, u Sisku: Donosimo sve detalje
>Hod za život nastoji osvijestiti znanstvenu činjenicu da život počinje začećem: Dođite u Sisak i Split

12:30

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Službeno je završen program Hoda za život u Sisku

12:10

Sjajna atmosfera na Hodu za život

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Hodu za život sudjelovao je i Biskup Vlado Košić.

12:00

Bend ”Kraljica od Sabe” otpjevao je tri pjesme: Lupi petama, Dajem ti srce i Lijepa li si.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

11:50

Dr. Valentina Barta dala je svoje svjedočanstvo

Svoje svjedočanstvo na Hodu za život u Sisku podijelila je dr. Valentina Barta. Ona je liječnica, neurologinja i majka trojice sinova od 13, 19 i 21 godinu. Valentina Barta podijelila je svoje iskustvo koje su ona i suprug imali s takozvanim ”medicinski opravdanim pobačajem”.

Dr. Valentina Barta daje svoje svjedočanstvo na Hodu za život u Sisku/ Foto: Narod.hr

Valentini su liječnici prognozirali smrt djeteta

”U mojoj drugoj trudnoći na redovitom pregledu u 4.-om mjesecu trudnoće, rečeno mi je da se na ultrazvuku vidi teška anomalija – ageneza bubrega. Znači, da bubrezi nisu razvijeni. Ne postoje. To je inače malformacija nespojiva sa životom. Ishod je smrt djeteta u trudnoći. Ili odmah nakon poroda. Istovremeno mi je rečeno i da postoji mogućnost da bubrezi ipak postoje. Ali, da se ne mogu vidjeti, zbog položaja djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uputili su me na dodatni pregled u Kliniku za ginekologiju u Zagrebu. Tamo su na ultrazvuku vidjeli male, skvrčene bubrege s proširenim mokraćovodima. Što upućuje na neku vrstu malformacije mokraćnog sustava. I rekli mi da nosim djevojčicu. Narednih mjeseci, do poroda svaka 2-3 tjedna ultrazvukom su pratili razvoj djeteta. Govorili su mi da su ‘bubrezi puni cista, malo tkiva, prošireni mokraćovodi’. Od toga da bubrega uopće nema došli smo do toga da su policistični, da se radi o nekoj genetskoj mutaciji…”, rekla je Valentina.

Tvrdi kako se dijagnoza kasnije mijenjala, te da je na koncu rodila zdravog dječaka

”S odmicanjem trudnoće ‘dijagnoza’ se dalje mijenjala. Čak se ‘promijenio’ i spol. Rekli su mi da ne nosim djevojčicu, već dječaka. Dva tjedna prije poroda u čekaonici Klinike susrećem kolegu s godine. Bio je pred specijalističkim ispitom iz ginekologije. Ispričala sam mu o problemima s djetetom.

A on mi kaže da se ne brinem, da on to sada uči kako je neravnomjeran razvoj kanalnog sustava i parenhima bubrega kod muške djece povezan sa činjenicom da testosteron jedno vrijeme intenzivnije potiče razvoj kanalnog sustava nauštrb parenhima.Tako je i bilo. Rodila sam zdravog dječaka sa oba zdrava bubrega. Danas ima 19 godina”, posvjedočila je Valentina.

Valentina svjedoči svoju priču mladim ljudima na zaručničkom tečaju te im daje poticaj da ustraju i uzljube svako dijete koje im dolazi na put. Treba prihvatiti i bolest, ako treba, svako dijete ima pravo na život i nitko mu to nema pravo oduzeti. Valentina je spomenula i pogubnost eugenike koja bolesnim ljudima uskraćuje pravo na život te spomenula i Hitlera kao najpoznatijeg provoditelja eugenike.

Svim roditeljima uputila je poruku: ”Prihvatite svako svoje dijete s ljubavlju, prije njegova rođenja, baš kao i nakon poroda. Naš odgovor na moguću bolest uvije treba biti ljubav, briga i zaštita”, poručila je Valentina.

11:35

Započeo je glazbeni program

Acoustic duo Ivona i Marko otpjevali su pjesme: Mojoj majci, Za dobra stara vremena i Divno je biti nekome nešto.

11:30

Započeo je program Hoda. Okupljene su pozdravili Karlo Rapljan i Terezija Tržić

Hod za život u Sisku 2024./Foto: Narod.hr

Okupljene je pozdravio Karlo Rapljan. Rapljan je svima poželio dobrodošlicu i zahvalio se okupljenima što podržavaju ”ono najvrjednije što imamo – ljudski život”. ”Geslo ovogodišnjeg Hoda za život je ‘Glas rođenih za život nerođenih!’ A  ove godine u Hodu za život sudjeluju deseci i deseci tisuća ljudi u  čak 15 gradova”, naglasio je Rapljan.

Karlo Rapljan/ Hod za život u Sisku 2024./Foto: Narod.hr
>Split i ove godine hoda za život: Uključite se u nedjelju, 16. lipnja, od 18 sati

Terezija Tržić:

Nakon Karla Rapljana, domaćina Hoda za život u Sisku, sudionicima se obratila i Terezija Tržić, koordinatorica Hoda za život u Sisku.

Terezija Trzić/ Hod za život u Sisku 2024./Foto: Narod.hr

”Okupili smo se danas ovdje, jer volimo i majku i njezino nerođeno dijete. Jer znamo da pobačaj nije nikad rješenje. Znanost je dokazala: Život svakog od nas počeo je začećem.
Ne postoji pravo na prekid života nedužnog ljudskog bića u majčinoj utrobi.Postoji pravo svakog čovjeka na život.

Želimo zakonom osigurati i zaštiti nerođeno dijete čije srce kuca već od 18. dan od začeća. Tražimo izdvajanje javnog novca za potporu trudnicama i obiteljima s djecom. Tražimo zakonski okvir koji se temelji na znanosti, a ne ideologiji i kulturi smrti! I znanost i hrvatsko društvo daleko su odmakli od socijalističkog zakona o pobačaju starog 46 godina!
Nema nerođenog djeteta koje nikome nije važno! Svako dijete željeno je od nekoga.

Za malog Ivana koji je ostavljen u košu za smeće u Zaprešiću stoje u redu bračni parovi puni ljubavi koji bi ga željeli posvojiti. Hvala njegovoj majci što je imala dovoljno hrabrosti da ga nosi 9 mjeseci i rodi.

A kako bismo osigurali odgovarajuću skrb za bebe poput Ivana – zatražili smo od Sabora, Vlade i nadležnih ministarstava da se u hitnu proceduru stavi zakon koji će omogućiti anonimni porod majci koja ne može ili ne želi zadržati dijete te da se u bolnicama i drugim prikladnim institucijama osiguraju tzv. gnijezda za bebe. Ovaj zakon u Austriji postoji duže od dva desetljeća, u prosjeku 35 žena godišnje koristi pravo na anominimi porod. Zaštitimo na takav način i u Hrvatskoj – i majke i djecu.

Neprihvatljivo je da netko u 21. stoljeću promiče eugeniku – usmrćivanje bolesnih – nerođenih pobačajem, rođenih eutanazijom. Neprihvatljivi su pozivi za kršenjem prava na priziv savjesti i nakana da se ginekologe i zdravstvene djelatnike prisiljava da sudjeluju u usmrćivanju nerođenog djeteta.

Čovjek je najveće blago. Zaštitimo ga. Nerođeno dijete i njegovo majku. Mi volimo i majku i dijete.Tu smo za vas. Niste sami.

11:20

Povorka je stigla na ciljano odredište

10:55

Povorka je krenula

Veslači na kajacima dali su svoju podršku Hodu za život

Održana je konferencija za medije

Hod za život u Sisku 2024./Foto: Narod.hr

10:30

Sudionici se okupljaju ispred robnog centra Srce

U nedjelju, 16. lipnja 2024. godine za zaštitu života hodat će se u gradu Splitu.

>Split i ove godine hoda za život: Uključite se u nedjelju, 16. lipnja, od 18 sati

Hod za život, obitelj i Hrvatsku održava se ove godine u 15 gradova, a na redu su još:

• 22. lipnja 2024. godine – IMOTSKI
• 7. rujna 2024. godine – SLAVONSKI BROD I RIJEKA

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.