Varda: Udomitelji nerijetko zlostavljaju one o kojima bi trebali skrbiti

Foto: Fah

Stanku na početku saborske sjednice zatražili su Goran Aleksić (ŽZ i Snaga) kako bi govorio o najnovijoj sudskoj praksi i u vezi s tim o novoj inicijativi koju će pokrenuti u vezi s donošenjem zakona kojima će se riješiti nezakonitosti u radu poslovnih banaka”, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kažimir Varda (Stranka solidarnosti, Reformisti) govorio je “o biznisu kod udomljena invalida”.

Miro Bulj (MOST) govorio je o TE Peruča i projekta Vis Viva u koji je upleten i suprug nove ministrice vanjskih poslova Pejčinović Burić”.

Varda želio problematizirati pitanje decentralizacije socijalne skrbi. Izrazio je uvjerenje da će Vlada u tom smislu predložiti izmjene zakona. Naime, relevantno terensko istraživanje je pokazalo da udomitelji dobiju do 2300 kuna, spreme novac u džep a jadne ljude brutalno mrcvare, tuku, izgladnjuju i tjeraju na težak rad. Zbog toga mislim da je što prije potrebno pristupiti decentralizaciji. Naravno, ne tvrdim da svi udomitelji tako postupaju, rekao je Varda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne tvrdim da svi udomitelji tako postupaju. Ima 1581 udomiteljska obitelj i bilo bi nepošteno reći da su sve takve”, kazao je Varda nakon stanke koju je na tu temu zatražio u Saboru.

U tom je smislu pozvao i na što hitniju decentralizaciju sustava socijalne skrbi.

“Rezultati pokazuju da stotine osoba svakodnevno trpe verbalno i fizičko nasilje, najčešće su to osobe s mentalnim i intelektualnim poteškoćama. Neki su udomitelji od toga napravili biznis, bez osjećaja prema tim osoba”, naglasio je Varda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predložio je i da navedeno istraživanje postane dokument resornoj ministrici zaduženoj za socijalu Nadi Murganić, kao putokaz za organizaciju centara za socijalnu skrb.

Nakon stanki sjednica je nastavljena raspravom o prijedlogu zakona o provedbi Uredbe EU-a o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu kojoj je cilj uklanjanje postojećih prepreka u prekograničnoj elektroničkoj identifikaciji.

Osim uklanjanja prepreka u prekograničnoj elektroničkoj identifikaciji, cilj Uredbe je također osigurati da pri pristupu prekograničnim on-line uslugama koje nude države članice postoji mogućnost sigurne elektroničke identifikacije i autentifikacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.