Varga poziva na donošenje Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda

Foto: fah

Saborski zastupnik SDP-a Siniša Varga podsjetio je u petak na Međunarodni dan borbe protiv malignih bolesti te je pozvao na konačno donošenje Zakona o ograničavanju zlouporabe duhanskih proizvoda zbog čije bismo odgode mogli biti kažnjeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prevencija je jedan od glavnih oblika i unutar prevencije i promocije zdravlja imamo segment koji se označava kao jedan od najefikasnijih je ograničavanje dostupnosti onih sredstava koji su povezani s nastankom malignih oboljenja. Jedan od njih su duhanski proizvodi i oni su, sad je već potpuno dokazano, direktno povezani s nastankom malignih bolesti unutar populacije koja umre od malignih bolesti koji je drugi uzrok smrti u RH” rekao je Varga nakon stanke koju je po toj temi zatražio u Saboru.

Europski parlament je, podsjetio je, donio direktivu koja propisuje da 65 posto ambalaže duhanskih proizvoda zauzimaju slike i upozorenja o štetnosti duhana, a koju su zemlje članice bile obvezne uskladiti sa svojim zakonodavstvom do 20. svibnja 2016. godine.

“Na žalost, zbog političkih okolnosti u RH je došlo do odgode, nije bilo parlamenta za donošenje tog zakona i došlo je do prelijevanja i donošenja tog zakona u 2016. godini. Međutim, mi smo jedan od rijetkih zemalja u EU koji još uvijek nije donijela taj zakon i zbog toga je Europska komisija 8. prosinca ponovno dala i posebno upozorenje da usklađivanje sa direktivom i dala je rok do 8. veljače 2017. godine”, rekao je Varga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je da to istječe za četiri dana, no Vlada nikako da taj dokument uputi u saborsku proceduru. “Pozivam Vladu da što prije donese izmjenu i dopunu zakona, da se ozbiljno sve ovo shvati”, apelirao je Varga.

Zastupnik HDZ-a Ivan Ćelić upozorio je pak nakon stanke kako su u Hrvatskoj ozbiljno narušena ljudska prava osoba s autizmom. “Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom je izvještavala o lošem položaju osoba s autizmom koje su najnezaštićenija skupina i najzapuštenija skupina osoba s invaliditetom. Argumentirano je ukazivala na ponašanje države na lošu organizaciju institucionalne skrbi”, rekao je Ćelić.

Centar za autizam, ističe, u tretmanu ima 350 osoba u kojima 280 zaposlenika a nije zaposlio ni socijalno integrirao ni jednu usobu. Godišnje se 38 milijuna kuna troši na centar za autizam, a kakvi su to rezultati”, pitao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.