Vatrogasci su u subotu ujutro nastavili složeni postupak uklanjanja pedesetak metara visokog zvonika sisačke katedrale, a cijeli postupak i napore vatrogasaca uz dužnosnike Sisačke biskupije s primjerene udaljenosti prati i velik broj građana.
Sisačka biskupija objavila je na svojoj Facebook stranici da se skidanje kape (krova) zvonika odgađa do nedjelje 10. siječnja ujutro.
„Zbog uvjeta na terenu i sigurnosti vatrogasaca skidanje kape zvonika odgađa se do sutra ujutro“, objavila je Sisačka biskupija.
Skidanje teško oštećenoga crkvenog tornja na sisačkoj katedrali Uzvišenja sv. Križa trebalo je početi jučer no odgođeno je zbog lošeg vremena, a s tornja je skinut samo križ. Zbog velikih oštećenja i težine objekta riječ je o vrlo zahtjevnom postupku.
Kako je rekao koordinator akcije, građevinar Davor Vrbanek, zbog dotrajale drvene konstrukcije prijeti stalna opasnost da se kapa ili cijeli zvonik svakog trenutka uruše.
“Predviđeno je da se najprije uz dvije višetonske dizalice, zahvati i spusti kapa zvonika. Kako prilikom zahvata limene kape ne bi došlo do urušavanja zidanog dijela zvonika, on je privremeno učvršćen obručima. Budući da se za potresa cijeli zvonik već odvojio od crkve i nagnuo, a u gornjem dijelu pomak iznosi čak 25 centimetara, cijeli se zvonik mora ciglu po ciglu razložiti i spustiti”, kazao je Vrbanek.
Budući da se u blizini katedrale nalaze drugi objekti Sisačke biskupije, to je jedini način da se na njima ne pričini nova šteta ili ugroze građani. Ako se ne pojave druge teškoće, izvođači radova očekuju da bi tijekom subote mogli skinuti kapu zvonika. Neposredno nakon tog postupka počet će skidanje zidanog dijela zvonika izgrađenog sredinom 18. stoljeća. Namjera je da se u prvoj fazi ukloni gornji dio zvonika iznad zgrade crkve, a poslije i preostali dio.
“Zapravo je jako opasno jer je toranj u ruševnom i trulom stanju. Trenutno radimo osiguranje i podest iz kojeg ćemo kasnije vezati gurtne s kojima će toranj kasnije spušten. I radimo drvenu konstrukciju da osiguramo toranj i pokušamo napraviti što sigurniju ulaz za ljude koji će u jednom trenutku morati manevrirati kroz taj toranj radi postavljanja gurtni i sajli s kojima će se toranj spuštati”, objasnio je Marko Adamčić, voditelj vatrogasnog odjeljenja JVP-a Grada Zagreba za HRT.
“Tijekom jutra su s dvije velike dizalice teške 300 tona na sam toranj katedrale podignute vatrogasne ekipe i građevinski radnici. Jedna od ekipa je specijalnom užadi omotala donji dio tornja koji je sazdan od opeke kako se u trenucima odvajanja ne bi rasuo na komadiće. Druga ekipa radi u samom tornju, on je s unutarnje strane građen od drveta, drvene građe i radnici pokušavaju stabilizirati kako se i on ne bi razletio u trenucima odvajanja. Cilj je čitav toranj u jednom komadu podignuti i spustiti na zemlju. On je prema izračunima težak otprilike 15 tona. I kad ga se spusti na zemlju ako ta operacija uspije, on je visok 14 metara, to je kao da ste jednu zgradu visoku 4 kata pomaknuli s mjesta. Zadnje pripreme još traju, a ovaj donji dio tornja, ako sve skupa uspije, će se kasnije demontirati ciglu po ciglu”, javio je HTV-ov reporter.