Prvi puta na izborima za zastupnika u Hrvatski sabor može se dati preferencijski glas pojedinom kandidatu. Podsjetimo se još jednom kako glasovati 8. studenoga.
Preferencijsko glasovanje oblik je glasovanja u kojemu birač ima jedan ili više glasova i njima izražava vlastite preferencije u odnosu prema kandidatima koji se natječu za glasove.
Ako dođe do različitog biranja kandidata i liste onda prednost ima lista, glas se za kandidata zapravo gubi ili briše. Ako je netko na listiću zaokružio samo ime, praktički ostavlja mogućnost da netko drugi zlorabi njegov listić i preokrene njegovo glasovanje zaokruživanjem neke druge liste, savjetovao je profesor Ivan Rimac s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Scenarij se može spriječiti jedino tako što se savjetuje građanima da prilikom glasovanja ako imaju preferiranog kandidata zaokruže i listu na kojoj se taj kandidat nalazi. U tom slučaju nema nikakvih motiva da njihov listić netko pokvari jer jednostavno ne može od njega profitirati.
Ako je glasač zaokružio i ime i listu, pogotovo ako je to napravio za istu listu on time onemogućuje da njegov listić bude pribrojen nekom drugom jer svaka intervencija na listiću dovodi samo do toga da je listić nevažeći.
Glasački listići prilično su veliki, pa se biračima savjetuje uzeti potrebno vrijeme za njihovo proučavanje i donošenje odluke prilikom izbora.
Preporuka je da svakako prvo zaokružite listu, a potom i kandidata ako preferirate određenog sa željene liste.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr
Photo: snimka zaslona, hrt, rtl
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.