Odluka u Strasbourgu otvara mogućnost progona aboliranih iz srpskih paravojnih postrojbi

Foto: Narod.hr

Odluka u Strasbourgu da Hrvatska može suditi pomilovanima za ratni zločin potvrđuje stav sudstva u Hrvatskoj kada su odbili tužbu Freda Marguša koji je tvrdio da mu se ne može dvaput suditi za isto djelo, kazao je odvjetnik Željko Olujić koji smatra kako će se  sad pojaviti novi kazneni postupci bez obzira o kome se radi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mišljenja je kako takve sudske postupke valja inicirati, prije svega jer će optužnicama biti obuhvaćen niz pripadnika srpskih paravojnih jedinica na koje je u Istočnoj Slavoniji bio primijenjen Zakon o oprostu.

“S obzirom da nema zastare za ratni zločin otvaraju se pravne mogućnosti da se isprave nepravde gdje su ljudi bili obuhvaćeni Zakonom o oprostu, a počinili su ratne zločine”, pojasnio je Olujić odluku suda u Strasbourgu.

Prema Olujićevom mišljenju u slučaju Marguš hrvatski sud je preuzeo nekadašnju ulogu Haškog suda koji je također sudio protivno načelu non bis in idem, a sud u Strasbourgu je potvrdio i smatra da je hrvatski sud u pravu. Funkcija Međunarodnog kaznenog prava i konvencija, koje važe u cijelom svijetu, kaže da je važno suditi i postići pravdu i da svaki optuženik za ratne zločine bude izveden pred sud te da se ne izbjegne mogućnost suđenja ratnim zločincima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je jedna dalekosežna odluka, a s obzirom da ratni zločini ne zastarijevaju ona će imati i te kakve pravne i političke reperkusije u Hrvatskoj, a vjerujem i u susjednim zemljama BiH, Srbiji i Crnoj Gori”, mišljenja je Olujić.

Pojasnio je kako je osnovno načelo kaznenog postupka u gotovo svim demokratskim zemljama upravo non bis in idem – ne dvaput o istom, što znači da se dva puta ne može suditi o istoj stvari, međutim Međunarodno pravo i konvencije i statut Haškog suda koji je sudio za ratne zločine na području bivše Jugoslavije u svoj statut je ugradio jednu odredbu kojom je rekao da će kršiti to načelo i da Haški sud može suditi ako ga je nacionalni sud oslobodio, a oni smatraju da ga treba suditi.

“S vremenom je kao što znamo praktički funkcija Haškog suda prestala. Ulogu je preuzelo hrvatsko kazneno zakonodavstvo kada je Marguša sudilo za kaznena djela koja nisu bila klasificirana kao ratni zločin, da bi se nakon toga na njega primijenio Zakon o oprostu kojeg je Hrvatski sabor donio u to vrijeme, što je bila opravdana politička odluka”, rekao je Olujić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga DORH ustaje s optužnicom protiv Marguša za ratni zločin, smatrajući da načelo non bis in idem ne može biti primijenjeno u tom konkretnom slučaju, stoga je Marguš osuđen prvo na visoku kaznu zatvora, a kada i Vrhovni sud odbija njegovu žalbu predmet postaje pravomoćan. Marguš se obraća sudu u Strasbourgu gdje tvrdi da mu je narušeno načelo poštenog suđenja jer je dvaput suđen, ali kao što znamo sud u Strasbourgu odbija tužbu.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.