Večeras u ‘Otvorenom’ na HRT-u: Dr. Željka Markić o referendumskoj inicijativi za promjenu izbornog sustava

Foto: Petar Jurčević

U večerašnjoj HRT-ovoj emisiji “Otvoreno” u 22 sata tema je referendumska inicijativa o promjeni izbornog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Pročitajte što je sve dr. Markić rekla o promjeni izbornog sustava i mogućem novom referendumu!

Hoće li se raspisati referendum o izmjeni izbornog zakona prema kojoj se u Sabor više ne bi biralo osam zastupnika nacionalnih manjina? Je li to izbacivanje predstavnika manjina iz političkog života ili primjena pravila drugih europskih zemalja? O tim pitanjima uživo će raspravljati sljedeći gosti:

Željka Markić – predsjednica udruge U ime obitelji
Boris Milošević – saborski zastupnik SDSS-a
Arsen Bauk – predsjednik Kluba zastupnika SDP-a
Lovro Kuščević – ministar uprave
Robert Podolnjak – saborski zastupnik Mosta
U Osijeku Anto Đapić – predsjednik stranke DESNO

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Dr. Markić: Treba mijenjati nepravedni izborni sustav – to je moguće ako se prijavi dovoljno građana za volontiranje

Podsjetimo, potreba promjene izbornog sustava postala je važna tema u Hrvatskoj nakon što je građanska inicijativa U ime obitelji organizirala od 21. rujna do 5. listopada 2014. izjašnjavanje birača o potrebi raspisivanja referenduma kojim bi se u Ustav RH unijela načela glasovanja koja potiču demokratizaciju izbornog sustava i političkih stranaka u Republici Hrvatskoj.

Planinić: Potrebna promjena izbornog sustava po kojemu nacionalne manjine – koje ulaze u Sabor s malo glasova – odlučuju o Vladi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tada su se oglasile i druge udruge civilnog društva, saborski zastupnici i političke stranke sa svojim prijedlozima promjene izbornog sustava. U samo dva tjedna više od 380.000 birača izjasnilo se da želi promjenu kakvu predlaže građanska inicijativa U ime obitelji.

> Krešimir Planinić: Nacionalne manjine kao predstavnici u Saboru – takvog europskog iskustva gotovo i nema

Referendum o promjeni izbornog sustava nikad nije održan iako je udruga U ime obitelji prikupila više od 380.000 potpisa. Tada je SDP-ov ministar Arsen Bauk tvrdio da u Hrvatskoj ima nešto više od 4 milijuna birača te da zbog toga Inicijativa nije prikupila dovoljan broj potpisa – 1 0% od 4 milijuna. Na taj način je spriječio održavanje referenduma o promjeni izbornog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Odvjetnik Planinić o tužbi UiO pred Europskim sudom za referendum o promjeni izbornog sustava

U ime obitelji stoga je predala tužbu Europskom Sudu u Strasbourgu nakon što je Ustavni sud podržao Baukovo tumačenje, usprkos podacima Državnog zavoda za statistiku i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje koji su pokazivali drugačije stanje. U tom je trenutku u Hrvatskoj prebivalište imalo 3,5 milijuna punoljetnih osoba, mogućih birača.

> Planinić: Ne može biti da jedan zastupnik uđe s 1676 glasova u Sabor a drugi treba 17.000

Na Facebooku je HRT postavio pitanje: Što mislite o referendumskoj inicijativi protiv izbora zastupnika nacionalnih manjina?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napišite svoje komentare:

> UiO: Javite nam se za volontiranje za referendum o boljem izbornom sustavu!

Ako mislite kao U ime obitelji da treba mijenjati nepravedni izborni sustav, ispunite obrazac na uimeobitelji.net sa svojim imenom, prezimenom, adresom i gradom u kojem živite i brojem telefona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.