Velepromet, Dalj, Borovo Selo: Zločini koje spominje Penava, a DORH nije procesuirao

Foto: fah, snimka zaslona Fotomontaža: narod.hr

“Činjenica da Vukovarci ni 27 godina poslije rata ne znaju za sudbine nekoliko stotina svojih očeva, supruga, braće, prijatelja. Istovremeno, svih tih godina državne institucije, kojima je to posao, nisu procesuirale odgovorne za ratne zločine. Smatram to nedopustivim za državu u kojoj se stalno kunemo u te heroje. Mislim da je vrijeme da se napokon nešto napravi jer ovako ne ide”, rekao je vukovarski gradonačelnik, HDZ-ovac Ivan Penava o jednom od razlog organiziranja mirnog prosvjeda protiv središnje vlasti u Zagrebu koja zapostavlja Vukovarce i njihove probleme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DORH podigao optužnicu za Ovčaru, ali je MUP suspendirao istraživački tim zbog ispitivanja Pupovčevog stranačkog kolege

Provođenje istrage o Ovčari u veljači je oduzeto timu Nikole Kajkića i povjereo timu zagrebačkih policajaca. To je uslijedilo nakon što je Kajkićev tim otkrio povezanost člana SDSS-a i zamjenika župana Vukovarsko-srijemske županije, Đorđa Čurčića, sa zločinom na Ovčari.

Pupovčev SDSS, kojeg mnogi sumnjiče za zaustavljanje istrage o Ovčari, napao Penavu i najave prosvjeda

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao je da je njegov nesporazum s čelnim ljudima MUP-a počeo još u veljači te da su se nadležni više bavili njim nego počiniteljima najtežeg zločina u Hrvatskoj u posljednjih 50 godina. Prisjetio se i da je prije mnogo godina u policiji čuo da „tko dirne u Ovčaru ode glava“, a sada se, ističe, u to i uvjerio.

(VIDEO) Zašto je DORH zatražio micanje Nikole Kajkića sa slučaja Ovčara?

DORH nije pokrenuo slučaj za zločine Veleprometa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U koncentracijskom logoru Velepromet je ubijeno oko 800 zatočenika, a nestalo je oko čak 1200. Logor je otvoren polovinom rujna mjeseca 1991., a zatvoren u ožujku mjesecu 1992. Zapovjednik logora: M. Cvjetičanin.

Jedan od najvećih logora na tlu Europe poslije II. svjetskog rata, a o kojemu se izuzetno malo zna u javnosti, bio je upravo Velepromet u Vukovaru. Bilo je to pravo mučilište i mjesto iz kojeg su otišli u smrt brojni nevini ljudi.

Ovdje pročitajte svjedočantvo dječaka Edija s Veleprometa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DORH nije pokrenuo slučaj za zločin u Dalju

Datum 1. kolovoza 1991. zapamćen je u hrvatskoj novijoj povijesti kao dan velike tragedije, masovnih ubojstava i egzodusa Hrvata iz mjesta Dalj, na desnoj obali Dunava. Te događaje sa zebnjom je pratila cijela Hrvatska gledajući kako žene, djeca, starci i drugi spašavaju živu glavu bježeći na dunavske brodove prema Osijeku pred poludjelim četnicima.

Kao desetogodišnjak Marijan Gubina (37) iz Dalja je sa svojom obitelji proveo 260 dana u srpskom koncentracijskom logoru, kao još 500 hrvatske djece od kojih je najmanja bila beba od samo 3 mjeseca.

Ovdje pročitaje kako je Marijan Gubin u svojoj knjizi opisao strašno iskustvo u srpskom koncentracijskom logoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DORH nije pokrenuo slučaj za zločin u Borovom Selu

Stravičan zločin zavio je Hrvatsku u crno na današnji dan 1991. godine. Pobunjeni hrvatski Srbi dočekali su u zasjedi u Borovu Selu, kraj Vukovara, hrvatske policajce, nakon čega je uslijedilo brutalno iživljavanje i krvavi pokolj …ranjenog policajca Josipa Culeja kojeg su dokrajčili udarcima sjekirom.

Na suđenju u Haagu Milan Babić rekao da je incident u Borovu organizirala JNA i vlasti pobunjenih hrvatskih Srba, koji su htjeli stvoriti Veliku Srbiju, kao odgovor na sve što se prethodno dogodilo u Pakracu i na Plitvicama.

Još početkom 90-tih, 50-tak Srba za koje je utvrđeno da su sudjelovali u masakru hrvatskih policajaca, osuđeno je na po 20 godina, ali ih je obuhvatila abolicija i pravosuđe je odustalo od procesuiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.