(VIDEO) ‘Banijska ratna praskozorja’ Gordana Lederera – zašto ubojica ratnog novinara nikad nije kažnjen?

Gordan Lederer
Foto: Lavoslav Čaklović, Plav, Ribarska stanica 1985.

Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. (UHBDR91.), u suradnji s drugim Udrugama proisteklim iz Domovinskog rata, dodijelila je poznatoj i popularnoj svjetskoj glazbenoj grupi The Dire Straits – „Veliku zlatnu plaketu“, za čuvenu pjesmu „Brothers In Arms“, koja je na određeni način postala i himna hrvatskih branitelja tijekom obrambenog Domovinskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gordan Lederer – zašto je na ubojicu ratnog novinara primijenjen Zakon o oprostu?

Pjesma je utkana i u video spot Gordana Lederera, snimatelja Hrvatske radio televizije (HRT), koji je poginuo na ratnom zadatku, na prvim crtama obrane, 10. kolovoza 1991. Spot nosi naziv „Banijska ratna praskozorja“, a sastavljen je od njegovih posljednjih snimaka, pripadnika 1. gardijske brigade „Tigrovi“, prilikom izviđanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ubojica Gordana Lederera, Milan Zorić, nije kažnjen za taj ratni zločin i slobodan je čovjek. Bez obzira što se Ledererov ubojica pred kamerama Televizije Srbije javno hvalio da je ubio hrvatskog ratnog reportera i jednog od simbola Domovinskog rata, na njega se primijenio Zakon o oprostu iz 1996. godine.

„Svakog 10. kolovoza moja kći Petra i ja samo gledamo na sat i čekamo da taj dan prođe. Vrijeme ne liječi rane, čovjek samo vremenom nauči živjeti”, govori Ana Lederer, udovica pokojnog Gordana Lederera.

Milan Zorić, rodom iz Rosulja kod Hrvatske Kostajnice, ubio je snajperskim hicem na samom početku rata, 10. kolovoza 1991. godine na brdu Čukur kod Hrvatske Kostajnice, Gordana Lederera dok je bio na novinarskom zadatku. Bilo je to najteže vrijeme Domovinskog rata kada je Gordan Lederer ostavio topli dom u Zagrebu i odlučio kamerom posvjedočiti istinu o ratu u Hrvatskoj, koja je tek prodirala u svijet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

General JNA Andrija Rašeta odbio je odobriti helikopter koji bi ga hitno prevezao u bolnicu u Zagreb. Gordan Lederer, koji je slikom prenosio istinu u svijet o agresiji jugoarmije, iskrvario je na putu do Zagreba u vozilu Hitne pomoći.

Protiv Milana Zorića hrvatska država vodila je ne jedan, nego dva kaznena postupka. Prvi postupak vođen je pred tadašnjim Vojnim sudom u Zagrebu zbog kaznenog djela oružane pobune. Taj postupak okončan je tako što je Vojni sud u Zagrebu 1996. godine primjenom Zakona o općem oprostu protiv Milana Zorića obustavio kazneni postupak, piše Jutarnji list

Drugi postupak protiv Milana Zorića, vođen je na Županijskom sudu u Sisku 1999. godine. Zoriću je suđeno za kazneno djelo ubojstva iz članka 34. Krivičnog zakona RH. U tom postupku Županijski sud u Sisku je donio presudu kojom je je Milan Zorić u odsutnosti proglašen krivim za ubojstvo Gordana Lederera te je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 15 godina. Na tu se presudu Milan Zorić žalio te je Vrhovni sud Republike Hrvatske 18. rujna 2002. godine donio presudu kojom je presuda Županijskog suda u Sisku preinačena, te je na temelju članka 353. točka 5. Zakona o kaznenom postupku protiv Milana Zorića optužba odbijena s obrazloženjem da se radi o presuđenoj stvari i to stoga što je protiv Zorića Vojni sud u Zagrebu primjenom Zakona o općem oprostu obustavio kazneni postupak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.